Jedete k moři? Podívejte se na svoji pláž!

3.4.2010 00:00   |   Styl
Než zaplatíte dovolenou, určitě chcete vědět, jak vypadají místní pláže zrovna teď. V době internetu nic nemožného. Máme pro vás dva tipy, jak nekupovat zajíce v pytli.

Jedete k moři? Podívejte se na svoji pláž!
K tomu, abyste zjistili vše podstatné, postačí kolem deseti minut. Proč si tedy za své peníze neužít opravdu kvalitních pláží a čisté vody? Jsou to přece jedny z nejdůležitějších věcí, na které při dovolené dáváme důraz.

Modrá vlajka to jistí

Pro dobrou orientaci nám poslouží označení pláže takzvanou Modrou vlajkou. Toto hodnocení bylo zavedeno již v roce 1987 a kritéria, podle nichž se Modrá vlajka pláži propůjčuje (vždy na jeden rok), jsou velice přísná. Sleduje se kvalita vody – včetně obsahu bakterií, organického i anorganického znečištění – a průzračnost moře, čistota pláže, vybavení, možnosti zábavy atd.

Kritéria samotná zabírají pětadvacet hustě tištěných stran. Dalo by se tudíž předpokládat, že pláž, nad níž se Modrá vlajka třepotá, je opravdu jedničková. Bohužel, někdy se stává, že vlaje i nad pláží, které byla odňata.

V Evropě je Modrou vlajkou oceněno několik tisíc pláží. Například v Řecku jich je přes čtyři sta a ve Španělsku dokonce takřka pět set.

Pokud se chcete informovat o kvalitě pláží v místě, kam míříte, není nic jednoduššího, než si zadat adresu Modré vlajky a na mapě se proklikat do požadované lokality. Zobrazí se vám pláže s Modrou vlajkou po celém světě a dozvíte se o nich všechno, co potřebujete vědět.

Modré vlajky se však udělují pouze větším plážím, na nichž je veškerý komfort. V přehledu tedy nejsou menší plážičky, které lze vyhledat až přímo na místě – stačí se poptat domorodců, nebo propátrat pobřeží na skútrech či kolech z půjčovny. V každém případě ale počítejte s tím, že na tyto spíše divoké pláže si musíte veškeré "pohodlí", občerstvení, opalovací krémy donést s sebou.

RonovskýPojištění přes internet je opravdu
jednoduché, navíc i rychlé
a nemusíte vůbec nikam chodit.


PAVEL RONOVSKÝ, jednatel společnosti
Top-Pojištění.cz

Vždy aktuální pohled

Informace o kvalitě vody ke koupání ve více jak dvaceti tisících přímořských i vnitrozemských lokalitách EU nabízí webový portál Eye on Earth, který vytvořila Evropská agentura pro životní prostředí. Kromě údajů o vodě tam lze před odjezdem na dovolenou zjistit, jak cíl naší cesty aktuálně vypadá a jak jej hodnotí ostatní uživatelé.

Eye on Earth umožňuje vyhledat konkrétní pláž nebo přiblížit vybrané místo pobřeží a získat tak podrobnější mapu či formát z ptačí perspektivy. Systém značení vypovídá o kvalitě vody podle výsledků národního testování vod a je doplněn o názory a komentáře dalších uživatelů.

bri, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Jedete k moři? Podívejte se na svoji pláž!

Krásné moře

7.5.2015   |   15:01   |   od: Katy
Super doporučení! Teď když vybírám dovolenou, tak se podívám na mapku, jaké tam je moře. Hlavně mi jde o země, kde si nejsem jistá - třeba v Itálii bylo moře špatné, v Chorvatsku naopak parádní. A z mé minulé zkušenosti u moře ještě doporučuji ohlídat pořádně cestovní pojištění. Naposledy se mi to totiž hrubě nevyplatilo.
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 7. 5. 2015 15:01
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci