Chcete se zajistit na důchod? Držte se našich rad

2.12.2016 00:00   |   Peníze
Dlouhodobě berou lidé zabezpečení na důchod na lehkou váhu. Obecně rozšířeným mýtem je, že finanční svoboda je jen pro bohaté. Ale je to omyl!

investice

Všichni totiž máme k dispozici jednu zásadní veličinu – čas. Abychom potvrdily pravdivost rčení: Čas jsou peníze, musíme dodržet několik jednoduchých pravidel.

Začněte co nejdříve

Prvním krokem k finanční svobodě je začít co nejdříve budovat finanční stabilitu. K jejímu zajištění v současnosti je třeba disponovat finanční rezervou pro případ neočekávaných vydání.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jak se bránit, když vám nechtějí vyplatit mzdu?
Domácnosti neumějí dobře hospodařit
Jak si správně (ne)vybrat rychlou půjčku?

Takovou rezervu si můžeme vybudovat i velmi jednoduše i bez počátečních prostředků. Lze si sjednat kreditní kartu, měsíční výdaje řešit s její pomocí a vlastní prostředky z výplaty dát do rezervy.

„Kreditní karta je v tomto případě vhodnou formou půjčky. Můžete totiž využít bezúročné období, které je až 45 dnů,“ radí Hana Drápalová, mluvčí Sberbank.

Z dlouhodobého hlediska je však třeba si vybudovat rezervu z vlastních prostředků. Vhodným produktem pro její uchování je pak spořicí účet, který zajistí okamžitou dostupnost peněz. Dostatečné zhodnocení volných peněz však spořicí účet nepřinese.

Nebojte se investovat

Pro dlouhodobé zhodnocování peněz je důležité dobře investovat a vybudovat si portfolio, které bude v delším horizontu přinášet očekávané prostředky.

„Pokud budete pravidelně investovat do různých investičních produktů, je vysoce pravděpodobné, že celé portfolio bude přinášet zisk. Právě pravidelnost je zde klíčová,“ dodává mluvčí banky.

Známé přísloví říká: Nedávejte všechna vejce do jednoho košíku. Investiční trh může při jednorázovém pohledu působit nestabilně. Jedinou cestou proti nestabilitě je pravidelnost investování do rozprostřeného portfolia.

Co je nejjistější?

Osvědčeným způsobem, jak se zajistit na stáří, je vložit peníze do akcií. Zjednodušením takovéhoto investování může být využití služeb některého specializovaného investičního fondu.

Odborníci jako jeden ze způsobů zajištění se na důchod často doporučují nákup nemovitostí. Hodí se zejména pro dlouhodobé investice a jeho výhodou je, že v období mezi koupí nemovitosti a jejím prodejem můžete vydělávat na pronájmu.

A k tomu nemusíte mít vždy velkou sumu peněz pohromadě. Stále oblíbenější jsou takzvané investiční hypotéky.

Stále známějšími a oblíbenějšími variantami investic je zlato a umění. Zlato je dlouhodobě stabilní, nedotýkají se jej výkyvy kurzů měn, a proto poskytuje jistotu i v neklidných dobách. Investice do umění však naopak předpokládají znalost oboru nebo kvalitního poradce.

Peníze vám péči vrátí!

Finanční gramotnost v České republice je často kritizována. Pokud chcete pracovat na své finanční stabilitě, je třeba, abyste se o své finance stále zajímali, starali a kultivovali je. Péče o portfolio by měla vycházet z dlouhodobých analýz.

Nemá smysl měnit položku portfolia, když se jí nedaří třeba jeden měsíc, pokud pak ale nefunguje několik let, je čas na změnu.

zto, ŹenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Chcete se zajistit na důchod? Držte se našich rad

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci