Jedí vaše děti dostatek mléčných výrobků?

18.10.2016 00:00   |   Děti
Představit si jakoukoliv domácnost bez jogurtů, mléka a mléčných výrobků je skoro nemožné. Přesto se neustále objevují teorie a také dotazy, zda je mléko vhodnou stravou pro děti.

děti, mléko

Podle odborníků by dítě v období, kdy sílí a roste, mělo dostávat mléčné výrobky jako nedílnou součástí jídelníčku. „Mléko a mléčné výrobky zcela jistě tvoří důležitou součást vyváženého jídelníčku pro děti. Jsou zdrojem bílkovin a důležitých vitaminů a minerálních látek,“ říká PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., dietoložka z Endokrinologického ústavu v Praze.

Bílkoviny mléka a bioaktivní peptidy, které vznikají jejich trávením, mají významné účinky na lidské zdraví.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Zkuste dělat svačiny s trochou fantazie
Dětský jídelníček: Čeho se vyvarovat?
Naučte děti, že zdravé může být i dobré

„Jedná se o účinky antimikrobiální, protivirové, imunomodulační, významné účinky jsou na snížení krevního tlaku, který stojí v pozadí nemocí srdce a cév,“ vysvětluje dietoložka.

Mléko a mléčné výrobky poskytují komplex látek důležitých nejen pro zdraví růst kostí, jako jsou plnohodnotné bílkoviny, z minerálních látek se jedná o vápník, hořčík, sodík, draslík, fosfor, chlor, železo, měď, zinek, selen, jód, z vitaminů to jsou jak vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E, K) a vitaminy B skupiny.

Není nic zdravějšího

Za zmínku stojí především vápník, který se v mléčných výrobcích nachází ve velmi dobře vstřebatelné formě. O mléku a mléčných výrobcích lze tedy bez nadsázky mluvit jako o vitamínové bombě, které děti potřebují denně na svém jídelníčku.

„Není nic zdravějšího v jídelníčku našich dětí, nežli mléko a zkvašené mléčné výrobky,“ podotýká prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc., jeden z předních českých imunologů a alergologů.

Ty totiž obsahují mnoho živin a zdraví prospěšných probiotických mikroorganismů, které dětské tělo, v době růstu, velice potřebuje i pro posílení imunity. Každý den by podle imunologa mělo dítě sníst či vypít alespoň 2 až 3 mléčné výrobky.

Komplexní potravina

„Jak roste dětské tělo, a zvětšují se dětem kosti, tělo potřebuje mnoho vápníků a vitamínu D, který se nachází právě v mléčných výrobcích. Může to být jogurt, jogurtový nápoj nebo mléčný zakysaný výrobek,“ dodává prof. Krejsek.

Je třeba zdůraznit, že mléko je komplexní potravinou zcela přírodního původu. Obsahuje významné makroživiny, jakými jsou plnohodnotné živočišné bílkoviny, lehce stravitelný mléčný tuk a cenný mléčný cukr, a pro zdraví nenahraditelné vitamíny.

Desatero rad, proč mléčné výrobky prospívají dětem

  1. Mléko a mléčné výrobky jsou považovány za základní zdroje vitaminů a minerálních látek.
  2. Vzhledem k tomu, že si organismus vápník sám nevytváří, musí být tato látka dodávána výživou. „Mléčný“ vápník dokáže lidský organismus velmi efektně využít. Aby však mohl být v organismu vstřebán, musí být dodán v rozpustné formě.
  3. Doporučená denní dávka vápníku pro dítě je v průměru od 1000 - 1200 mg. To je třeba svačina, která bude obsahovat např. 150 g polotučného jogurtu, 50 g sýra, 250 - 300 ml kefíru.
  4. Mléko má ideální poměr vápníku, fosfátů a hořčíku, což je důležité pro správný vývoj dětské kostry v průběhu růstu.
  5. Mléko a mléčné výrobky obsahují jód. Nedostatek jódu způsobuje poruchy funkce štítné žlázy, u dětí pak poruchy duševního vývoje.
  6. Do mléčných výrobků se přidávají tzv. prebiotika, která slouží především jako potrava pro prospěšné bakterie, jež mají pozitivní dopad na zdraví dítěte.
  7. Hlavním sacharidem mléka je laktóza. Některé děti trpí laktózovou intolerancí, při které je nedostatek enzymu laktázy, který ve střevě štěpí laktózu. Výsledkem jsou pocity plnosti, nadýmání, průjmy. Ale ani tyto děti se nemusejí vzdávat mléčných výrobků. Zakysané mléčné výrobky, tvarohy a sýry jsou obvykle dobře snášeny.
  8. Velký zdravotní význam je přisuzován zakysaným mléčným výrobkům (kefíry, kysané podmáslí, jogurty, jogurtové nápoje apod.). Jak napovídá název, stěžejním technologickým krokem při jejich výrobě je kysání (fermentace). K fermentaci se používají speciální mikroorganizmy (probiotické kultury). Dostatek probioticky působících mikroorganizmů je nezbytný pro správné složení mikroflóry zažívacího ústrojí dítěte, což má značný vliv na jeho zdraví.
  9. Mnoho dětí pociťuje po konzumaci mléka zažívací potíže a rodiče se domnívají, že jejich dítě trpí alergií na mléko. Ve většině případů se jedná o pouhou nesnášenlivost neboli intoleranci. Řešením není vynechávat v jídelníčku dětí všechny mléčné výrobky, ale upřednostňovat ve výběru především zakysané mléčné výrobky. Přítomné bakterie mléčného kysání přítomnou laktózu částečně naštěpí.
  10. Strava těhotných žen má veliký vliv na zdraví jejich miminka. Je vědecký prokázáno, že dostatečný příjem sýrů a mléčných výrobků v těhotenství snižuje riziku vzniku zubního kazu u dětí.

tzp, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Jedí vaše děti dostatek mléčných výrobků?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci