Laciné nákupy? Z asijských e-shopů zaplatíte nemalé clo!

17.10.2014 00:00   |   Peníze
Hitem nejenom předvánočních nákupů jsou asijské e-shopy. Neuvěřitelně levné zboží všeho druhu, většinou s dopravou zdarma, přilákalo už tisíce Čechů. Výhodná koupě se ale může pěkně prodražit!

e-shopy

S objednávkou ze třetích zemí jsou totiž spojeny i celní poplatky, kdy musí adresát navíc vyrovnat clo a daň z přidané hodnoty. Každá zásilka, která do České republiky přichází ze zemí mimo Evropskou unii, musí projít povinným celním řízením. V něm se rozhodne, zda podléhá celním poplatkům, nebo bude rovnou přepravena k adresátovi.

Nad 22 eur si připlatíte

Zaslané zboží je osvobozeno od cla i DPH do maximální hodnoty 22 eur. U vyšší částky je však třeba doplatit daň z přidané hodnoty a nad 150 eur také vyměřené clo.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Nebojte se online výpravy za doplněním šatníku
I nákup přes internet má svá rizika
Jak vybrat dárky a ještě ušetřit
Platit na internetu online, je to bezpečné?

„Tyto limity se počítají z celkové hodnoty zboží bez poštovného. Osvobození od DPH i cla do částky 22 eur se nevztahují na alkoholické nápoje, parfémy, toaletní vody, tabák a tabákové výrobky,“ vypočetla daňová poradkyně Blanka Štarmanová ze společnosti TaxVision.

Všichni do Košíř

Celní řízení má na starosti jediná pošta v České republice, sídlící v pražských Košířích. Ta roztřídí zásilky podle jejich úhrnných hodnot a zboží pod 22 eur předá doručovací poště k běžnému dodání.

Dražší zásilku uskladní, informuje adresáta o jejím vstupu na české území a vyzve ho k doložení potřebných dokumentů k celnímu odbavení, jako jsou například výpis z účtu s úhradou zboží a vytištěná objednávka z e-shopu.

A další poplatky

Při osobním převzetí na celní poště je adresátovi vyměřeno DPH ve výši 21 procent z hodnoty zboží i poštovného, případně clo podle druhu zboží a celního sazebníku, společně s poplatkem 96 korun za odbavení.

Zvlášť mimopražští odběratelé častěji volí možnost zastoupení, kdy České poště udělí plnou moc, poskytnou veškerou dokumentaci a DPH nebo clo uhradí při následném doručení zásilky. Za tuto službu celní deklarace zaplatí poště namísto 96 korun 180 korun.

Nákupů v e-shopech ze zemí Evropské unie se podobné procesy netýkají. A DPH je stejně jako při nákupech v českých e-shopech zahrnuto v ceně zboží.

tzp, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Laciné nákupy? Z asijských e-shopů zaplatíte nemalé clo!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci