Nestydu v sobě skrývá každý muž

10.10.2014 00:00   |   Sex a vztahy
Muž kolem čtyřicítky by měl být podle všech předpokladů šťastný. Jako milovaný manžel, starostlivý otec drží v ruce všechny trumfy úspěšného muže v nejlepších letech.

sex a vztahy

Ve známém filmu Jana Hřebejka "Nestyda", natočeném podle Povídek o manželství a sexu od Michala Viewegha, ztvárnil Jiří Macháček postavu čtyřicátníka, který vymění pohodlí manželského lože za nebezpečnou jízdu životem. Vrhá se po hlavě do sexuálních hrátek a chová se jako by na světě nebylo nic důležitějšího.

Proč se muž středního věku často mění v nevybouřeného puberťáka? Z jakých důvodů zažívá pocit, že mu život utíká mezi prsty?

Změny v potřebách intenzivnějšího prožívání života ve středním věku se týkají mužů i žen. Je to spojeno s tím, jak si začínají uvědomovat, že stárnou a že vše je konečné.

U žen jde zpravidla o návrat k vlastní seberealizaci. Ať už se jedná o práci a koníčky či například o cestování. Vede je k tomu situace, kdy děti odrůstají a vzniká tu prostor, který žena může konečně využít sama pro sebe.

U mužů je to jinak – většinou totiž už dosáhli toho, co je dáno jejich rolí. Zabezpečili rodinu a zažívají vrchol své pracovní kariéry. Avšak zároveň se u nich dostavují obavy o vlastní zdraví, o práci, o děti, ale třeba i o nový vůz, který nedávno pořídili. Stále více si uvědomují, že zatímco vše budovali, tak život nenávratně plynul a doléhá na ně přirozená touha uniknout ze stereotypu.

PŘEČTĚTE SI

Víte, jak se bránit v hádce s partnerem?
Spěte odděleně – prospějete svému zdraví!
Jdu na pivo, nevím kdy přijdu...

Do popředí se v tomto období dostávají disproporce v sexuálním životě partnerů.

Dobře fungující tělesná láska je přirozenou součástí veškeré lásky, a to nejen k partnerovi – s věkem je stále více vázána na pozitivní vztah k životu. To platí pro muže i pro ženy.

„Oproti mužům jsou ale ženy výrazněji citově založené. Rovněž jejich milostné aktivity jsou více vyjádřením lásky k manželovi. U žen je až na druhém místě radost ze života jako celku,“ vysvětluje psycholog MUDr. Jan Kozák. „A mužům záleží na udržení vlastní sexuální aktivity, které v manželství pochopitelně ubývá.“

Kvalitu sexuálního života v manželství snižuje právě stereotyp nebo dlouhodobě se zmenšující milostná aktivita a vzájemná erotická přitažlivost.

„To může vzbuzovat obavy ze sexuálního selhání. Navíc sexuální selhání velmi snadno navozuje strach z dalšího neúspěchu a bludný kruh se uzavírá“ dodává lékař.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jakými přešlapy muži trápí své partnerky?
Proč se ženám líbí zženštilí muži
Návod, jak zacházet s mrzutým mužem

Nestyda a puberta středního věku. Po čem zkrotne?

  • VÍCE SPORTU
    „Velký vliv na snížení sexuálního apetitu může mít nadměrné sportování. Je až s podivem, jak často se u klientů s poruchami erekce vyskytuje jako koníček sport,“ vysvětluje MUDr. Jan Kozák. "Kdo má jako sport převážně jen sex a jinak nechává tělo po práci skutečně odpočinout, ten si na problémy v sexuálním životě zpravidla nestěžuje."
  • VÍCE ALKOHOLU A TABÁKU
    Je dostatečně vědecky prokázán neblahý vliv nikotinu a alkoholu na prokrvení organismu, a tím i na zdravotní stav pohlavních orgánů – zvláště s přibývajícím věkem.
  • VĚTŠÍ PRACOVNÍ ZATÍŽENÍ
    „Moderní doba s sebou nese velký shon i stres. Tělo a mysl jsou tak stále trénovány na rychlé reakce. Pak najednou, v intimních chvílích, se od muže chce něco zcela jiného – reagovat pomalu. A vznikne problém,“ upozorňuje psycholog. „Tělo na takovou změnu není po celodenním shonu připraveno, dojde k nedostatečné erekci nebo předčasné ejakulaci. U ženy pak opět nastává ztráta zájmu o sex.“

Existuje cesta, jak ve středním věku zvládnout druhou pubertu?

Tou cestou je nalezení optimálního životního stylu a rytmu. Takového, který dokáže nabídnout dostatečně zajímavé podněty pro život muže i ženy tak, aby nebořili to, co doposud společně vytvořili a přitom se radovali z darů života.

owl
Foto: Falcon

Přečtěte si také

Diskuse: Nestydu v sobě skrývá každý muž

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci