Víte, na co máte právo v nemocnici? Hlavní sestra radí

21.5.2014 00:00   |   Zdraví a krása
Na povinnost zdravotníků informovat pacienta o jeho právech se stále v nemálo zařízeních zapomíná. Je to i tím, že pacienti nevědí, jaké informace vlastně mohou a mají vyžadovat.

na co mám právo

„Zdravotníkům jsou práva pacientů všeobecně známá, avšak k jejich zcela důslednému naplnění je ještě poměrně dlouhá cesta“ vysvětluje ředitelka odboru Ministerstva zdravotnictví České republiky, hlavní sestra Mgr. Alena Šmídová (na snímku vpravo).

Pacientům jsou například běžně navrhovány postupy léčby či možná řešení.

Avšak pacient je s těmito informacemi seznamován formálně pouze předáním písemné informace bez dostatečného vysvětlení a ověření, zda těmto navrženým postupům porozuměl…

Namísto dlouhých citací často kostrbatě psaných předpisů se podívejme ve stručnosti, na co tedy máme jako pacienti právo:

• Na ohleduplnou a taktní péči zdravotníků s respektováním vašich hodnot, životních zvyků, duchovních potřeb a náboženského přesvědčení.

• Na poskytnutí odborné péče pouze kvalifikovanými pracovníky nemocnice. Pokud některé činnosti budou provádět osoby v odborném zácviku, máte právo na to být upozorněn a případně možnost s takovým postupem nesouhlasit.

Na péči s respektem k vašemu soukromí zejména v průběhu klinických vyšetřovacích a léčebných výkonů i v průběhu transportu. Můžete vyžadovat soukromí před dalšími zaměstnanci nemocnice, před jinými pacienty.

Na ochranu všech údajů o vaší osobě – je povinností zdravotníků pokládat informace o vašem zdravotním stavu včetně vašich identifikačních údajů za důvěrné.

• Na informace o povaze vašeho onemocnění, o navržených léčebných postupech, o výsledcích léčby včetně neočekávaných výsledků.

PŘEČTĚTE SI

Bojíte se narkózy? Určitě se na všechno zeptejte!
Domácí péče je pro všechny, i pro děti

Náhrada za zničené zdraví? I desítky milionů

• Máte právo podílet se na rozhodování o péči, která vám bude poskytnuta, pokud o to budete mít zájem. Nemusíte se na těchto rozhodnutích podílet osobně, ale máte možnost zvolit si pro tento účel příbuzného, přítele nebo jinou osobu.

• Můžete určit osoby, kterým budou poskytovány informace o vašem zdravotním stavu.

• Máte nárok, aby bylo respektováno vaše právo rozhodnout o tom, které informace o vašem zdravotním stavu a za jakých okolností mohou být sděleny dalším osobám, včetně vašich rodinných příslušníků.

• Máte právo být srozumitelně poučen o všech prováděných výkonech – výkon se neprovede, pokud s tím nebudete souhlasit. Toto se však netýká situace, kdy je výkon nutno provést pro akutní ohrožení vašeho života nebo zdraví a nebudete schopen vzhledem ke svému zdravotnímu stavu souhlas vyjádřit.

Nemusíte akceptovat navrženou léčbu se současným poučením o důsledcích tohoto odmítnutí

• Máte právo vyjádřit nespokojenost s průběhem poskytování péče formou písemnou nebo ústní , současně vědět kam a na koho se můžete obrátit v případě, že nebudete s péčí spokojeni. Připomínky je vhodné sdělit vedoucímu pracoviště (primáři nebo vrchní sestře oddělení ). Pokud nebudou vaše připomínky či přání respektována je dále vhodné se písemně či telefonicky obrátit na ředitele zdravotnického zařízení event. Oddělení kvality konkrétního zařízení.

• Máte právo být seznámen s rozsahem své odpovědnosti za vaše osobní věci, pokud nemocnice přijme odpovědnost za vaše osobní věci, jsou její pracovníci povinni přijmout opatření zabraňující ztrátě nebo jejich zcizení.

• Máte nárok na včasnou diagnostiku a léčbu bolesti. Je třeba včas upozornit ošetřující personál a to zejména v případě, kdy léčba bolesti je neúčinná nebo nedostatečná.

• Nemohou vám tajit jména všech osob, které se podílejí na poskytování zdravotní péče. Přítomnost osob, které se nepodílejí na poskytování zdravotní péče (studenti a stážisté) musí být pacientem předem odsouhlasena. Přitom váš případný nesouhlas s přítomností těchto osob není důvodem k neposkytnutí zdravotní péče.

• Pokud budete vyžadovat a nenaruší to průběh výkonu, nebo nevytvoří epidemiologické či jiné bezpečnostní riziko, máte právo vyžadovat u prováděných výkonů účast blízké osoby.

• Máte právo být chráněn proti nemocničním infekcím – všichni pracovníci nemocnice musí před jakoukoli manipulací s pacientem mít umyté či vydesinfikované ruce.

• Nikdo vám nemůže omezit osobní kontakt s vašimi blízkými.

Vyžadujte svoje práva!

Psaná práva pacientů jsou dnes k dispozici téměř ve všech zdravotnických zařízeních, jejich respektování však v praxi pokulhává.

Mgr. Alena Šmídová říká: „Mnohdy je třeba překonat stereotypy historicky hluboce zakořeněné. Příkladem může být průběh lékařských vizit, kdy jsou informace o zdravotním stavu pacienta sdělovány a diskutovány na vícelůžkových pokojích před ostatními spolupacienty.“

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Lektvary proti nachlazení, kašli a rýmě
Než přijdou na řadu antibiotika, zkuste bylinky
Proti kašli nám účinně pomáhá příroda

„Jsem si vědoma toho, že práva jsou závazná, ale domnívám se, že především důsledným vyžadováním těchto norem ze strany pacientů a jejich blízkých je možné dosáhnout postupného zlepšení postoje zdravotníků v široké praxi,“ uzavírá Mgr. Alena Šmídová.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR
boh, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Víte, na co máte právo v nemocnici? Hlavní sestra radí

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci