Na exekuci pasivně nečekejte, lze s ní aktivně bojovat

26.3.2014 00:00   |   Peníze
Exekuce je dnes černá můra mnoha domácností. Je lhostejné, jestli k této situaci došly lehkovážným rozhodnutím o půjčce, nebo po sérii ran osudu. Určitě ale proti její hrozbě musíte aktivně bojovat. Víte jak?

exekuce

Dostat se do těžké situace, která hrozí zabavením nemovitosti, je lehčí, než by se zdálo. Často souvisí se ztrátou zaměstnání, dlouhodobým onemocněním nebo úrazem. Jakmile vypadne pravidelný měsíční příjem, začnou se hromadit upomínky a exekuce na sebe nenechá dlouho čekat.

Říci: Dost!

„První splátku totiž mnoho lidí řeší tím, že si na ni vezme půjčku. A na její splacení pak potřebují další a tak stále dokola. Najednou jsou v začarovaném kruhu, zjistí, že dluží statisíce a hrozí jim exekuce na dům či byt,“ říká Miroslav Kovář, vedoucí týmu makléřů franšízové pobočky RSČS /Fresh Reality.

Naštěstí ani v této fázi ještě není úplně pozdě. Především je potřeba si říct „dost“ a začít opravdu účelně pracovat na splácení svého dluhu. „Důležité je aktivně a otevřeně komunikovat s exekutorem,“ zdůrazňuje Miroslav Kovář.

„A pokud je to možné, snažit se s ním domluvit na splátkovém kalendáři a ten důsledně dodržovat. Tímto způsobem lze většinou řešit exekuci na menší dlužné částky,“ vysvětluje makléř.

Může vás zajímat

Co vám exekutor nesmí vzít
Exekutor je potřebný, když bude poctivý
Nejlepší job pro exekutory? Vaše opomenutí!

Zvážit čas prodeje

Je potřeba důkladně zvážit, kdy je ten pravý čas k prodeji. Hranice, kdy je nutné začít s radikálními kroky, se mění případ od případu. Ale pokud je dlužná částka vysoká, je potřeba nemovitost prodat a dluh vyplatit.

Pokud by to dlužník neudělal, může se stát, že věřitelé podají návrh na vyvolání nedobrovolné dražby. V jejím prvním kole je vyvolávací cena nemovitosti rovna jen dvěma třetinám její hodnoty, ve druhém kole pak dokonce pouhé jedné třetině.

„Nemovitost se tak prodá výrazně pod cenou, dlužníkovi zůstanou dluhy a ještě přijde o střechu nad hlavou. Doporučujeme tedy prodat nemovitost včas za běžnou tržní cenu,“ radí Miroslav Kovář.

Z kupní ceny nemovitosti je pak možné zaplatit dlužnou částku a za případný zbytek si pořídit levnější bydlení.

Čtyři roky v registru

Záznamy o dlužnících se evidují v registrech, do kterých nahlížejí bankovní instituce za účelem schvalování úvěrů. Po čtyřech letech je však záznam smazán, a je tak možné vzít si hypotéku na nový byt či dům.

Když hrozí exekuce

- Pokud se exekuce neřeší včas, hrozí nedobrovolná dražba, při které cena může klesnout až na třetinu hodnoty nemovitosti
- Na menší dlužné částky lze domluvit splátkový kalendář
- Záznamy v registrech dlužníků jsou vymazány po čtyřech letech
- Celý proces je dobré řešit s profesionální realitní kanceláří

Rozhodně klientům nedoporučujeme složitou situaci kolem exekuce řešit na vlastní pěst. Na pobočkách Realitní společnosti České spořitelny i dalších bankovních ústavech jsou odborníci, kteří pomohou celý proces dobře zvládnout.

„Vědí, jak nejlépe postupovat, umí stanovit správnou tržní cenu a tak zajistit prodej nemovitosti za dobrou cenu, poskytnou potřebné rady a v neposlední řadě klientovi najdou nové bydlení,“ doplňuje předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny Martin Němeček.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Na exekuci pasivně nečekejte, lze s ní aktivně bojovat

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci