Nejlepší job pro exekutory a advokáty? Vaše opomenutí!

2.4.2009 01:00   |   Peníze
Statisíce nařízených exekucí za loňský rok nevypovídají pouze o předlužení našich domácností, ale také o jednoduchosti, jak si na vymáhání dluhů lehce vydělat. Miliardy korun na exekucích zaplatíme často úplně zbytečně. Z nepozornosti.

Nejlepší job pro exekutory a advokáty? Vaše opomenutí!

První věcí, kterou bychom měli mít na mysli, je prevence, abychom se do neřešitelných dluhů vůbec nedostali. Bohužel však ne každá exekuce dopadne na člověka z důvodu předlužení, ale například i z malého opomenutí. Počet těchto případů navíc neustále roste.

Z pokuty 1000 Kč až 20 000 Kč exekučních nákladů!

Zapomenete zaplatit pokutu? Jedinkrát opomenete uhradit složenku v domnění, že už jste ji dříve zaplatili? Řemeslník neodvedl svou práci podle smlouvy, tak jste mu prostě nezaplatili?

I v takových případech se můžete dostat do „spárů“ exekutora. A ani nemusíte být dopředu varováni. V takových případech se totiž i léta nemusí nic dít a najednou obdržíte exekuční příkaz, s nímž už můžete jen těžko něco dělat. Exekutor, resp. věřitel, je totiž často v právu.

Z tisícové pokuty se tak rázem může stát částka 20 000 korun. Toto neuvěřitelné až dvacetinásobné zvýšení je způsobené nabalením nákladů na soudní poplatky, na odměny advokátů i exekutorů, nákladů na exekuci apod.

Nespoléhejte se na urgence

Mnoho takto postižených lidí se domnívá, že na exekuci nemá věřitel právo, protože je nijak neupozornil, nezaslal urgenci, takže ani nevěděli, že mají něco platit. Právě spoléhání se na to, že vás bude někdo upozorňovat, je velmi chybné. A není žádnou zákonnou povinností věřitele, aby vás na neplnění vašich povinností upozorňoval. Svých závazků si musí být každý vědom. Jedná se o zodpovědnost dlužníka, nikoliv věřitele.

Udělejte si pořádek v platbách

Proto je výhodné udělat si pořádek ve složenkách a platit je co nejdříve po obdržení.

Ideálním případem je povolení k inkasu, tedy především u velkých dodavatelů energií či telefonních operátorů nebo splátek úvěru u bank. Pokud máte dostatek peněz na bankovním účtu, pak vám zde nehrozí, že byste se dostali do problému s neplacením závazků.

Dáváte-li přednost trvalým platebním příkazům, měli byste si hlídat především změny v platbách. Může se totiž stát, že přehlédnete zvýšení plateb a po několika měsících můžete mít ve schránce opět žalobu na zaplacení částky.

Odměna advokáta: i sedminásobek vašeho dluhu

Mnoho společností má úzké vazby na advokátní kanceláře, které pro ně pohledávky vymáhají - čím více případů dlužníků jim dají k řešení, tím větší slevu mohou na tyto služby dostat. Advokátní kancelář pak získává velké množství případů k vymáhání. Odměna advokáta za vymáhání částky pouhých 1000 korun - což je nejčastější výše pokut - činí 6300 korun. Na tuto částku má advokát nárok už po sepsání a podání žaloby. K tomu je nutné připočítat soudní poplatek ve výši 600 korun.

Pokud dlužník ani poté dluh neuhradí, následují i odměny exekutora spolu s náklady exekuce.

Tisícikorunové opomenutí se tak může velmi výrazně prodražit. Proto se vyplatí hlídat si všechny finanční povinnosti a nespoléhat se na to, že vám bude věřitel zasílat upomínky a na dluh vás upozorňovat. Další instituce si totiž brousí zuby nikoliv na tisícikorunu vašeho dluhu, ale na další tisíce a desetitisíce za odměny, které v souvislosti s vymáháním této tisícikoruny od vás dostanou.

MiZ

Přečtěte si také


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci