Jak zabodovat u pracovního pohovoru na první pohled

10.1.2014 00:00   |   Peníze
Je těžké získat práci, najmě takovou, ve které bychom se rádi ukotvili na delší dobu. Přijde-li šance zajímavé místo získat, nepokazte si ji prvním pohledem. Tím, jak přijdete oblečeni na pohovor, získáváte – nebo ztrácíte - první body.

pohovor

Tak tedy, jak se obléknete na pracovní pohovor, to je při hledání zaměstnání velmi zásadní, protože máte jen jednu šanci udělat ten správný první dojem. Váš vzhled od hlavy až k patě bude po vašem životopise a referencích tím nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím první dojem u personalisty či budoucího zaměstnavatele.

Nejen oblečení však dělá člověka, a proto byste neměli před pohovorem propadnout panice, že nemáte co na sebe a v rozčilení spálit půlku svého šatníku. Zvolte takový takové oblečení, ve kterém se budete cítit dobře, dejte si záležet na úpravě vlasů i nehtů, pánové pak na perfektně oholené tváři či zastřiženém vousu.

Může vás zajímat

Odborník radí: Jak si najít dobrou práci?
Chyby v životopise, které vás připraví o šanci
Pozor na nástrahy pracovní smlouvy

Každá pracovní pozice nutně nevyžaduje jiný outfit, přestože pracovní prostředí může být velice rozdílné. Dalo by se říci, že lze všechny pozice rozdělit na tři odvětví, a to pozice manažerská (manažeři, lékaři, učitelé, atd.), provozní (pracovníci v restauratérství, obchodech aj.) a kreativní, což jsou všechna tvůrčí zaměstnání.

Provozní pozice

„Pro tyto pozice je nejvhodnější vícedílný outfit. Ženy by měly sáhnout po klasicky střižených kalhotách v tmavé barvě a halence, či dámské košili. Preferujete-li spíše sukni či šaty, dbejte na správnou délku, která by neměla být kratší než lehce nad kolena,“ říká Monika Janotová, odbornice značky Gate.

Šaty by měly být spíše pouzdrové, jednoduché, bez zbytečných volánů a rušivých ozdob. Je dobré celý look završit vhodně zvoleným sáčkem, případně lehkým svetříkem.

Pánové to mají o něco jednodušší. Společenské nebo tzv. bussines kalhoty s páskem a košile s dlouhým rukávem v tlumených barvách s kravatou i bez, jsou pro tyto pozice více než vhodné.

Manažerská pozice

Pohovor na tento typ pozice vyžaduje profesionální přístup. Vhodný je kalhotový kostýmek v tmavě modré, černé a šedé barvě, či kostýmková sukně s vhodnou halenkou. Množství šperků omezte na minimum a zvolte nenápadný make-up i parfém.

U pánů je na místě tmavě šedý či temně modrý oblek, bílá či ladící košile, pásek a kravata. „Barvy volte podle toho, jaký dojem chcete vyvolat. Červená a černá jsou silné barvy, hnědá, modrá a šedá jsou neutrální a bílá v menší míře výborně projasní jinak barevně konzervativní outfit,“ říká Monika Janotová z Gate.

„Pro oba typy pozic je nutná kvalitní kožená obuv spíše konzervativního ražení v černé či hnědé barvě. Dámy by měly sáhnout po nízkém nebo středně vysokém podpatku a vždy uzavřené špičce. Naprosto nevhodné jsou sportovní boty,“ dodává Veronika Sajdoková z CCC. Naprostou samozřejmostí jsou perfektně čisté boty.

Kreativní pozice

U kreativních pozic jde především o vyjádření vaší originální osobnosti, a tak se na pohovor pro takovou pozici nemusíme držet běžných zvyklostí a módních předpisů.

Máte-li svůj originální styl, držte se ho. Dbejte však na to, aby konečný výsledek nepřehlučil vás samotné a vaše schopnosti, které nabízíte.

ztp, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

 


Diskuse: Jak zabodovat u pracovního pohovoru na první pohled

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci