Pozor na nástrahy pracovní smlouvy

25.3.2009 01:00   |   Peníze
Našla jste si nové zaměstnání a jdete podepsat pracovní smlouvu? Tak se opravdu pořádně podívejte, co podepisujete! Jinak se vám totiž může stát, že hned při první výplatě budete brát daleko méně, než vám šéf slíbil a vaše pracovní povinnosti budou bez konce.

Pozor na nástrahy pracovní smlouvy

Nevěřte slibům, že pracovní smlouva je jen formalita, a že platí to, co jste si domluvili ústně. Není to tak! To, co podepíšete v pracovní smlouvě, je závazné pro vás i pro vašeho šéfa. Kdyby se vyskytly nějaké problémy, ochrání vás jen vaše pracovní smlouva. Proto trvejte i na tom, abyste měla její kopii, a tu si doma uložte.

Pročtěte ji v klidu a důkladně

Jakmile dostanete smlouvu do ruky, v klidu a důkladně si ji pročtěte. Zkontrolujte si, jestli máte ve smlouvě napsáno, kdy konkrétně nastupujete (například 1.června 2009). Dále se podívejte, jestli je tam uvedené, jakou práci budete dělat (prodavačka, asistentka, servírka apod.) i to, kde ji budete vykonávat. Pokud má totiž firma víc provozoven, mohlo by se stát, že vás budou honit sem a tam. Trvejte i na tom, abyste měla ve smlouvě výslovně uvedenou výši svého platu, případně příplatky za přesčasy nebo za víkendy. Pokud něčemu nerozumíte, zeptejte se. Po podpisu už bude na nějaké dotazy a pochyby pozdě.

Uvěřila jsem slibům šéfa!

Nyní jeden příklad za všechny: Pětadvacetiletá Jana pochází z jižní Moravy a posledních pět let pracuje jako asistentka a prodavačka v malé soukromé firmě. Zeptáte-li se jí ale na výši platu, nebude umět odpovědět. „Když se mě ptal přítel, kolik vlastně beru, ujistila jsem ho, že to není tak hrozné. Šéf mi prostě něco píše oficiálně a zbytek mi dává na ruku,“ říká slečna Jana. Nepřišlo jí divné, že za celých pět let neviděla a ani nepodepsala pracovní smlouvu. Nikdy dokonce nedržela v ruce svou výplatní pásku.

„Koncem loňského roku jsem si ale zlomila nohu. Teprve, když jsem dostala první nemocenskou, mi došlo, jakou jsem udělala chybu,“ stěžuje si Jana. Výše její nemocenské dávky byla totiž úměrná výši jejího oficiálního příjmu. A tak z ní jen těžko pokryla pronájem bytu a další životní náklady. „Hned jsem volala šéfovi a důrazně ho žádala, aby mi předložil výplatní pásky za odpracované roky. Šéf se sice vykrucoval, ale nakonec slíbil, že mi je připraví. Stále váhám, jestli ve firmě zůstanu. Dosud se mnou totiž šéf neuzavřel pořádnou pracovní smluovy, na které teď skutečně trvám.“ odhodlaně říká slečna Jana.

Požadavek na sepsání pracovní smlouvy je bez diskuse, ale zároveň by si každý měl opravdu pečlivě také zkontrolovat, co má v této smlouvě napsáno!

Co ve smlouvě nesmí chybět

Kdy nastupujete do práce
Konkrétní den, kdy nastoupíte do práce. Tímto dnem vám oficiálně vzniká pracovní poměr. Je to důležité třeba kvůli výpočtu dovolené.
Co budete dělat
Trvejte na tom, ať máte ve smlouvě napsané jako co budete vlastně pracovat. Pokud bude vaše pracovní zařazení neurčité - např. asistent oddělení nákupu, můžete se dočkat toho, že budete něco mezi skladníkem, poslíčkem a děvečkou pro všechno.
Kde budete pracovat
Musíte přesně vědět, kde máte pracoviště. U firem, které mají například sklady po celé republice, se může stát, že byste třeba musela být pomalu každý den na jiném konci Česka.
Kolik budete brát
Jak vysokou mzdu budete dostávat (uvádí se hrubá částka před zdaněním).
Druh pracovního poměru
Můžete se domluvit na pracovním poměru na dobu určitou (v tom případě tam musí být přesně stanovené od kdy a do kdy pracovní poměr trvá) nebo na dobu neurčitou. Pokud není ve smlouvě napsáno, o jaký pracovní poměr jde a není tam ani doba jeho trvání, tak platí, že je uzavřen na dobu neurčitou.

ada

Přečtěte si také


Diskuse: Pozor na nástrahy pracovní smlouvy

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci