Chyby v životopise, které vás připraví o práci

2.7.2013 00:00   |   Peníze
Sháníte práci a připravujete si životopis? Přestaňte dělat zbytečné chyby, které vás vyřadí dřív, než se dostavíte na přijímací pohovor.

životopis, chyby, práce

Curriculum vitae s obsahovými i formálními nedostatky se vám může vymstít i v posledním kole výběrového řízení, kdy se firma rozhoduje mezi vámi a protikandidátem.

„Úspěch někdy určují maličkosti, zvláště když proti sobě stojí dva vyrovnaní uchazeči. Personalista pak může podvědomě vnímat kandidáta s nekorektně vystavěným životopisem jako méně schopného,“ říká Kateřina Vrchotová (na snímku vpravo) z Počítačové školy Gopas.

Nadměrná velikost souboru

Hlídejte si velikost souboru, ve kterém máte uložený životopis. Pokud se zajímáte o práci v segmentu informačních technologií a pošlete do firmy curriculum vitae o velikosti pěti megabitů, budete za exota a na nikoho dojem neuděláte. Velikost souboru může citelně zvětšit například vložená fotografie.

„Před tím, než ji do životopisu umístíte, se proto přesvědčte, zda má odpovídající atributy. Soubor s fotografií by neměl mít více než 200 kilobitů, toho se držte. Životopis určitě neposílejte ve zkomprimované podobě, i když tím snížíte jeho velikost na zlomek původní hodnoty,“ připomíná Vrchotová.

Může vás zajímat

Volná noha nebo stálé zaměstnání?
Odborník radí jak si najít dobrou práci
Dojíždět do práce? Jako řídit stíhačku

Chyby ve formátování

Při psaní životopisu dbejte na jeho grafické zpracování. K nejčastějším chybám patří špatné formátování - například nesourodé řádkování, číslování nebo odrážky. Profesionálně nepůsobí ani mezera mezi jednotlivými odstavci, kterou jste provedli dvojitým stisknutím klávesy Enter.Vhodnější je mezeru vytvořit v dialogu pro formátování odstavců.

Nepoužívejte ani barevné písmo a nenechte se zlákat k exotickým druhům písma. Zásadně pište pouze jedním typem. Vyvarujte se záměrných i nechtěných kombinací fontů. Takový životopis působí po formální stránce neuceleně a nejednotně.

Špatně pojmenovaný soubor

Nezapomeňte na správné pojmenování životopisu, personalisté jej pak budou moci v případě potřeby snadno dohledat. Pokud své curriculum vitae zašlete pod nicneříkajícím názvem Životopis nebo CV, riskujete, že se v záplavě dalších životopisů ztratí nebo zapadne.

„Personalistka jej nemá podle čeho přiradit k vašemu jménu. Odpovídající norma vypadá takto: CV_Pavel_Kopecky.doc. To samé platí i v případě, že budete životopis odesílat ve formátu pdf,“ radí Vrchotová.

Neschopnost se prodat

Při psaní životopisu dbejte vedle formální výstavby i na obsah. Zásadní informace o vašich pracovních zkušenostech musí být srozumitelné a přehledně strukturované. Přílišná stručnost není na místě, zůstaňte však v každém případě věcní.

„Nebojte se v bodech zmínit o vašich významných úspěších a konkrétní náplni předchozí práce, včetně zodpovědnosti za svěřené úkoly. Kredit v očích personalisty získáte rovněž uvedením dosažených certifikátů. Do životopisu přidejte i své reference,“ doporučuje Šárka Fričová, odbornice na lidské zdroje ze společnosti BeeConsulting.

tzo, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Chyby v životopise, které vás připraví o práci

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci