Slepé střevo u dětí lépe neodstraňovat

21.1.2014 00:00   |   Děti
Má vaše dítě zvýšenou teplotu či horečku až přes 40 °C, pláče, stěžuje si na bolest bříška, má zácpu či naopak průjem, zvrací nebo jen nepatrně ublinkává? Pak může trpět náhlou příhodou břišní!

slepé střevo, děti

„V dětském věku je appendicitida, tedy zánět slepého střeva, jednou z nejběžnějších náhlých příhod břišních,“ říká prof. MUDr. Petr Havránek, CSc., přednosta Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK a Thomayerovy nemocnice v Praze.

Onemocní i malé miminko

Proč začne dítě najednou bolet bříško a je vůbec možné je před nemocí ochránit?

„Pravá příčina vzniku není známa. Bývá častější při bakteriálních infekcích jako jsou například záněty mandlí, při změnách počasí či při nahromadění zbytku potravy v červovitém střevním přívěsku, ve kterém pak začne kvasit, anebo jej mohou částečně ucpat i červi, tj. roupy,“ vysvětluje prof. Petr Havránek (na snímku vlevo).

Zánět "slepáku" je velmi zrádný, může jím onemocnět i novorozenec. „Děti jsou ohroženy mnohem více, než dospělí. A zánět je u nich navíc i obtížně rozpoznatelný, často dochází k léčbě – operaci později,“ uvádí lékař.

Proč se nikdy nesmí podcenit žádný z projevů, který ukazuje na zánět slepého střeva nebo jinou náhlou příhodu břišní?

„Akutní zánět slepého střeva se musí včas diagnostikovat a operovat, aby se předešlo vážným komplikacím, třeba i úmrtí,“ upozorňuje prof. Petr Havránek.

Jak poznat zánět?

Kdy musíme jít s dítětem k lékaři?

„U dětí se příznaky onemocnění velmi výrazně liší od dospělých,“ upozorňuje profesor Havránek. „Úplně ti nejmenší nemají jen lehce zvýšenou teplotu, mohou mít horečku až 40 °C, ale i žádnou. Zvracení lze posoudit také obtížně, protože ublinkávají samy o sobě, například po kojení.“

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Příkrmy – kdy začít? Čtvrtý měsíc, nebo až šestý?
Vitamíny z lékarny dětem zbytečně nedávejte
Chcete zdravé miminko? Myslete i na jídelníček!

Kam se obrátit o pomoc? Vždy je třeba okamžitě vyhledat dětského lékaře a následně zkušeného dětského chirurga.

„Zánět slepého střeva je u dětí záludný tím, že dokáže napodobit téměř jakoukoliv nemoc, například zánět mízních uzlin v závěsu střeva, který se léčí bez operace,“ uvádí prof. Petr Havránek.

Slepé střevo děti chrání

Chirurg musí pacienta operovat vždy, když má příznaky zánětu slepého střeva. Nechat ale dítěti zbytečně či preventivně odstranit slepé střevo se nedoporučuje.

„Ještě v době před více jak deseti lety se odstraňoval červovitý přívěsek pokaždé, i když se při operaci zjistilo, že je bez zánětu. Nyní se jej nedoporučuje odstraňovat zbytečně, protože je v něm velké množství lymfatické tkáně, důležité pro správnou obranyschopnost organismu dítěte,“ vysvětluje prof. Petr Havránek.

Jeho zachování doporučují i urologové, kteří léčí vrozené dětské vady, pozánětlivá a ponádorová onemocnění. Z červovitého přívěsku mohou totiž vytvořit plastiku močového měchýře nebo močových cest.

Zánět slepého střeva ve skutečnosti zánětem slepého střeva není.

„To čemu se lidově říká zánět slepého střeva, je odborně zánět červovitého přívěsku slepého střeva. Slepé střevo se běžně nezaněcuje a pokud se tak stane, jde o velmi závažný stav,“ říká prof. Petr Havránek.

ToM

Přečtěte si také

Diskuse: Slepé střevo u dětí lépe neodstraňovat

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci