Práce na směny? Ženy ničí a měly by se jí vyhnout
21.6.2012 00:00 | PenízePro lidi, jejichž život se točí v rytmu směn, je velmi těžké vytvořit si nějaký systém práce a odpočinku. Zmatené tělo neví, jak se bránit a »volá o pomoc«.
O pozornost organismus bojuje například nespavostí, žaludečními potížemi a depresemi. K tomu se přidává nespokojenost a pocit vytržení z »normálního« světa bdění a spánku. Přitom tyto problémy se netýkají jen hrstky lidí. Na směny u nás pracuje třetina všech zaměstnanců!
Život naruby týrá tělo
Člověk pracující na šichty musí být připraven kdykoliv dělat cokoliv. Často ani dva dny nejde spát ve stejnou dobu a pokaždé jindy i vstává. Musí tak neustále »přelaďovat« organismus na nový režim.
Tělo pak reaguje zvýšenou únavou a stresem z nedostatku odpočinku. A to všechno navíc zvyšuje rovněž šanci, že se unavený zaměstnanec při práci zraní.
V noci větší dřina
Úplně nejhorší pro lidský organismus je práce v noci. Lidé, kteří mají noční směnu, totiž musí na tutéž práci vynaložit větší úsilí, než když pracují během dne. Kromě toho mají také problémy se soustředěním a výkonností.
Všem, kteří musejí překonávat obtíže spojené s prací na směny, radí psychologové: „Duševní zdraví vám zachrání pravidelnost.“ Proto je vhodné se domluvit se svým nadřízeným a také s kolegy na takové pracovní době, která se bude střídat co nejméně nebo maximálně ve dvoudenních intervalech.
Zahraniční odborníci srovnávali pracovníky na směny s těmi pouze »denními« a vůbec nejhůř dopadly ženy. U některých se projevila nepravidelná menstruace, u jiných dokonce vysoké riziko samovolných potratů, komplikace v těhotenství nebo nižší porodní váha miminek.
Jaké mají směny vliv na zdraví:
- větší sklony k nadváze
- častější kouření a pití alkoholu
- větší nemocnost kvůli oslabené imunitě
- sklony užívat víc léků
- častější psychické poruchy, hlavně deprese
- sklon dělat více chyb a stát se tak i obětí úrazů
- větší výskyt potíží jako je ospalost, únava, poruchy spánku a snížená výkonnost
MŮŽE VÁS ZAJÍMATSmějte se! A práce vám půjde líp |
Sedm tipů, jak přežít střídavé "šichty“
- Nejvhodnější je systém směn, které se budou střídat ve dvoudenních intervalech takto: dvě noční, dvě odpolední, dvě ranní.
- Nejlepší je pořadí ranní-odpolední-noční.
- Raději se vyhněte trvalejší práci v noci, i když vám za to ve firmě slibují příplatky.
- Devítihodinovou směnu, nebo dokonce »dvanáctky« berte pouze tehdy, pokud není práce moc fyzicky náročná a pokud máte možnost si pak dostatečně dlouho odpočinout.
- Při zvýšené fyzické nebo psychické zátěži pracujte maximálně osm hodin, jinak vám hrozí vyšší nebezpečí úrazu.
- Zkuste nadřízeného požádat, aby vám při stálé noční zajistil stravu, nápoje a pravidelné lékařské prohlídky.
- Nechcete přijít o klid v rodině? Pak si hlídejte množství spánku (abyste například neproleželi v posteli celý den). Jednotvárný životní styl práce-postel-práce je totiž co se týče mezilidských vztahů velmi nebezpečný. Vydejte se s dětmi na krátký výlet nebo si zajděte s kamarádkou do kavárny, i když se vám zrovna nikam nechce. Hlavní je neztratit kontakt s běžným životem.
Plusy
- zajímavější finanční ohodnocení (odměny za noční a za víkendy)
- volno i uprostřed týdne
Minusy
- zásah do běžného chodu rodiny
- práce o sobotách a nedělích
- zdravotní a psychické problémy
- horší dopravní dostupnost (jak zaměstnání, tak domova)
- menší bezpečnost při nočních či časných ranních cestách do práce a z práce
Ada Procházková
Přečtěte si také |
---|