Smějte se! A práce vám půjde líp

11.4.2009 00:00   |   Peníze
Výkonnější, pohodovější a méně nemocní. Takoví jsou podle odborníků všichni, kdo se dokáží pořádně od plic zasmát. Smích totiž uvolňuje napětí, odbourává stres a zvyšuje výkonnost. Ale nejen to. Víte, k čemu všemu je smích dobrý?

Smějte se! A práce vám půjde líp

Usměvaví podřízení jsou pro šéfa k nezaplacení.  Smích totiž umí navodit uvolněnou atmosféru, díky které lidé srší nápady, a také zjednodušit a urychlit komunikaci. Pořekadlo "S úsměvem jde všechno líp" tak platí i v zaměstnání. Humor dokáže zpříjemnit a udělat snesitelné i nepříjemné rutinní činnosti.

S konflikty zametou "rozesmívači"

Některé velké zahraniční firmy šly dokonce tak daleko, že zaměstnaly "rozesmívače". Speciálně vyškolení zaměstnanci se vyznají v tom, jak vtipnou poznámkou třeba na poradě uklidnit rozbouřené emoce a zažehnat tak hrozící konflikt.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT:

Muži vedou v ničení techniky před ženami
Zlozvyky, které vám v práci ničí zdraví
Stres v práci – poradíme vám, co jíst

Pokud tedy máte v práci nějakého, i když neplaceného a neoficiálního, vtipálka, važte si  ho. Dobrý vtip nebo humorná poznámka dokáží často udělat pro atmosféru na pracovišti víc, než cokoliv jiného.

Vkusné vtipkování nastartuje kariéru

Jemný humor a příjemný úsměv, spojený s taktem a trochou zdravého rozumu, dokáží skvěle nastartovat kariéru. Smích totiž umí zjednodušit nejen spolupráci s kolegy, ale i s obchodními partnery nebo zákazníky. Podle odborníků na psychologii také lidi víc sbližuje.

Neagresivní vtipkování se dá použít i jako "pokusný balon". Můžete ho jednoduše vypustit a čekat, co se stane. Pokud na něj kolega nebo zákazník zareaguje, je vyhráno. Ledy jsou prolomeny a kontakt je navázaný. Pokud se na to váš protějšek netváří zrovna příjemně, můžete říct, že jste jen žertovali. Nic tím neztratíte a můžete jen získat.

Smích prospívá zdraví

Smích funguje jako univerzální životabudič. Zvyšuje imunitu, zlepšuje kondici a díky němu se lidé lépe vypořádávají se stresem a zátěží. Klesá tak riziko pracovního úrazu a podle odborníků jsou lidé, kteří se často smějí, také méně nemocní. Smích v ožehavé situaci umí zpomalit vylučování stresového hormonu adrenalinu, uklidnit rozbušené srdce a uvolnit svaly stažené křeči.

Pořádný smích dokonce dokáže naše tělo donutit k jakémusi vnitřnímu joggingu. Vydatný řehot totiž umí pořádně procvičit bránici, dýchací systém, posílit srdce a další části těla. Úspěšně pomáhá i při předcházení migrénám, poruchám spánku a bolestem páteře. To ocení hlavně lidé, kteří v práci dlouho sedí nebo stojí.

Smích snižuje i účinky stresu a posiluje imunitní systém. Ten pracuje na plný výkon a zvyšuje tak odolnost organismu vůči infekcím a nádorům. Smích umí pořádně "nakopnout" také lidskou psychiku. Rozpouští hněv, likviduje úzkosti a deprese. Umí uvolnit nastřádané napětí a potlačené emoce. Naopak zvyšuje sebedůvěru a schopnost pracovat naplno.

Co dělá úsměv s lidským tělem

  • Při srdečném smíchu se dává srdce do klusu, svaly se uvolňují, prohlubuje se dech, hýbe se hrudní koš, bránice a plíce. Tyto svalové vibrace masírují žaludek a střevní trakt, a tak povzbuzují naše zažívání. Při záchvatu smíchu dokonce začínají téct slzy, křeče v bránici a hrudníku jsou tak silné, že stlačený vzduch vyletí z plic stokilometrovou rychlostí.
  • V těle se nastartují složité biochemické pochody, potlačující tvorbu stresových hormonů. Zvýší se produkce endorfinů, které vyvolávají pocit štěstí.
  • Podporuje činnost mozku - zlepšuje totiž propojení neuronů, a tím i paměť.
  • Při smíchu se hubne. Sto zasmání vydá za 10 minut veslování na trenažéru nebo za 15 minut jízdy na kole.
  • Smích procvičí dýchací i obličejové svaly. Je to takový pořádný "facelift".
  • Čistí plíce.
  • Snižuje krevní tlak.
  • Při smíchu se uvolňují také svaly, které se na něm přímo nepodílejí. A svaly vůbec jsou uvolněné ještě asi tři čtvrtě hodiny po silnějším smíchu, a to dokonce víc než po masáži.

RaR

Přečtěte si také


 


Diskuse: Smějte se! A práce vám půjde líp

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci