Když se dostaví dětská jarní únava

11.3.2011 00:00   |   Děti
Dlouhá a vrtkavá zima dala zabrat nejen dospělým, ale i dětskému organismu. Není divu, že se s nastupujícím jarem může i u dětí projevit zvýšená únava.

jarní únava dětí

Není dobré jarní únavu podceňovat u dospělých, natož u dětí. Na co bychom se tedy měli zaměřit především?

Typické projevy takové únavy jsou zejména celková slabost a nedostatek energie. Dítě si může stěžovat na bolesti hlavy, být rozladěné a mrzuté. Projevuje se u něho větší lenivost a celkově snížená aktivita.

Vzbuďte v dětech zájem

I když se jim nechce, nenechávejte děti sedět nečinně doma u televize nebo u počítače. Vytáhněte je na výlet do přírody, na kolo nebo vymyslete jinou fyzickou činnost, o které víte, že je baví.

Dbejte na to, aby pohyb byl pravidelný. Přihlaste potomka třeba na tenis či jiný sport, odveďte ho s jeho čtyřnohým mazlíčkem do psí školky (podrobnosti si můžete přečíst ZDE). Zkrátka, hledejte aktivity na čerstvém vzduchu.

V této souvislosti se objevují stále nové informace o tom, jak je pro organismus významný vitamín D. Mimo jiné posiluje naši obranyschopnost, což je na jaře velmi důležité.

Tělo si vitamín D nedokáže vyrobit samo a získává ho především ze slunečních paprsků, tedy přes pokožku. Po zimním období je tedy vhodný pobyt právě na sluníčku.

Pokud jde o stravu, vitamín D najdeme nejvíce v rybách a rybím tuku, hovězím mase a tresčích játrech. Také je obsažen ve vaječných žloutcích a mléce.

Může vás zajímat

Mléčné produkty podporují naši imunitu
Rakytník? Prospěje víc, než citrón!
Vitamíny z lékárny? Dětem je zbytečně nedávejte!

Jsme to, co jíme

Zmíněné přirovnání platí na jaře obzvlášť. Děti by měly mít dostatečný přísun čerstvé zeleniny a ovoce. Odlehčit se doporučuje celkově dětský jídelníček, který byl přes zimu trochu výživnější.

Zařadit můžeme různé ovocné a zeleninové koktejly, libovější maso a hlavně ryby. Stále ještě se podle průzkumů ukazuje, že děti mořské ryby nejí v takové intenzitě, jak by bylo třeba.

Únava může souviset s nedostatkem vitamínu E, minerálů jódu a selenu. Proto můžeme i dětem krátkodobě podávat některé vitamíny či minerály – avšak je vždy třeba přesně dodržovat předepsané dávky a nejlépe se ještě poradit s lékařem (detailní rady o podávání vitamínů dětem jsou pro vás TADY).

Začněte s otužováním

Jaro je také vhodné období začít s otužováním dětí. Postačí postupné ochlazování na závěr ranní či večerní sprchy.

Obranyschopnost organismu posílí rovněž sauna, kterou by děti měly navštěvovat pravidelně, nejlépe jednou týdně. Sauna zvýší nejen imunitu, ale zlepší náladu, zkvalitní spánek a sníží únavu. Do sauny je možné chodit s dítětem v každém věku. U předškoláků je ale výhodnější, když si víc rodičů objedná saunu jen pro sebe s dětmi – s vyloučením veřejnosti.

A když už jsme u otužování: Dbát je třeba v jarním období zvlášť pečlivě i na správné oblečení. To znamená, ani moc, ani příliš málo.

Lada Mašková

Přečtěte si také


Diskuse: Když se dostaví dětská jarní únava

Únava dítěte

12.9.2012   |   09:18   |   od: Danuš
Vnučka teď začala chodit do školy a když přijde odpoledne domů, tak ji bolí hlava a je unavená. Poraďte, kdo má jaké zkušenosti, co by mojí vnučce pomohlo odpoledne nastartovat energii a myšlení. Děkuji.
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 12. 9. 2012 9:18
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci