Jarní očista organismu: ano či ne?

22.2.2011 00:00   |   Styl
Jedli jste během zimních měsíců nezdravě, chybí vám energie a necítíte se fit? Možná jste začali uvažovat o jarní očistě organismu. Vyřeší však detoxikace váš problém?

jarní očista

Specialisté brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment® tvrdí, že pokud se stravujete zdravě, žádnou detoxikaci nepotřebujete.

„Detoxikace je matoucí výraz. Připisuje se jí význam, který ve skutečnosti nemá,“ vysvětluje odborná terapeutka Mgr. Kristýna Galová (na snímku vpravo) z Institutu kompliment®.

„Výrazem toxiny se v souvislosti s detoxikací nesprávně, nicméně běžně, označují látky, které vznikají při metabolismu v našem těle.

Tyto zplodiny metabolismu se musí z organismu vyloučit, protože jejich nadměrné hromadění by mohlo ohrozit zdraví. Určité množství těchto látek je však přítomno v těle vždy.“

• Odbourání zplodin metabolismu (nesprávně toxinů) zabezpečují játra, plíce, ledviny, kůže a trávicí trakt…

Za detoxikační produkty proto marketéři označují přípravky, které podporují vylučování, střevní peristaltiku a vyprazdňování. Pokud se stravujete správně, tyto přípravky rozhodně nepotřebujete. Stejně jako doplňky stravy na hubnutí, i detoxikační produkty jsou spíše marketingovým tahákem než přípravky, do kterých se klientovi vyplatí investovat. Proto je ani v našich redukčních programech nedoporučujeme.

• A očistné kúry?

Stejně tak Institut kompliment® nedoporučuje žádné detoxikační postupy a očistné kúry. Naopak apeluje na dodržování racionálního stravování a výběr kvalitních potravin. Jinými slovy, v případě, že se člověk stravuje podle pravidel racionální výživy, není potřeba držet detoxikační půsty. A naopak, pokud člověk na výživu nedbá, detoxikací své zdravotní problémy trvale nevyřeší.

Vzorový jídelníček

Pro každý denní chod si z našeho přehledu
vyberte libovolné jídlo.
Jakákoliv kombinace pokrmů zaručuje, že
váš denní příjem energie bude v doporučeném rozmezí a nepřekročí hodnotu 5500 kJ.

• Co je vlastně podstatou „detoxikace“? Existují různé druhy detoxikace?

Detoxikační kúry jsou v podstatě založené na minimalizaci příjmu potravy, hladovce, respektive na konzumaci jednostranné stravy jako např. rýže, ovoce, ovocných a zeleninových šťáv, zeleného ječmene atp. Většinou se zvyšuje také příjem tekutin, zejména vody a čajů. Někdy je součástí detoxikace také umělé vyprazdňování tlustého střeva například klystýrem nebo pomocí speciálních produktů podporujících vyprazdňování.

• Často slyšíme, že detoxikace někomu pomohla. I přesto trváte na tom, že detoxikace není potřebná?

Subjektivní pocit zlepšení zdraví pociťují zejména lidé, kteří mají „slabší trávení“, například pálení žáhy, nadýmání, bolesti hlavy a v pravém žeberním oblouku, vystřelování bolesti do páteře atp. Tyto potíže mohou být způsobeny například konzumací příliš tučných jídel, alkoholu nebo i mléka v případě alergie na mléčnou bílkovinu. Někteří lidé mohou být také (aniž by to věděli) intolerantní nebo alergičtí na oříšky, ovoce, mouku, ryby a při jejich vyřazení z jídelníčku se jejich zdravotní stav skutečně zlepší.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Chcete zhubnout? Pořádně se nasnídejte
Při dietě smíte i pečivo. Ale zvolte to správné!
Barevné jídlo nám pomůže zhubnout

Detoxikace je vždy časově omezená a její účinky na subjektivní zlepšení pocitu zdraví jsou přechodné, neodstraňují příčinu zdravotního problému! Proto bychom problémy neměli řešit detoxikací, ale trvalou změnou jídelníčku.

• Může být detoxikace i nebezpečná?

Detoxikaci obvykle zvládne jen zdravý organismus, je pro tělo velkou zátěží a je proto opravdu nevhodná například pro diabetiky, lidi s onemocněním ledvin, poruchami srdečního rytmu a podobně. Střevní sprše by se měli vyhnout lidé s onemocněním střev nebo s kardiovaskulárními chorobami. Příkladem je příběh jedné z našich klientek, která trpěla vysokým tlakem a poruchami srdečního rytmu. Svěřila se nám, že v minulosti ve snaze zhubnout a „očistit se“ klystýr postoupila; během procedury se jí však udělalo zle a skončila na několik týdnů na infuzích.

• Říká se, že „vedlejším produktem“ detoxikace je také úbytek kilogramů. Co na to říkáte jako odbornice na redukci hmotnosti?

Ano, po několika dnech minimalizace příjmu stravy člověk obvykle zhubne, ale po návratu k předchozímu stravování se většinou dostaví výrazný jojo efekt. Detoxikace si nedává za cíl změnit životosprávu natrvalo, a to od ní lidé ani neočekávají. Detoxikace zřejmě trochu souvisí i s náboženskými tradicemi – kdo strádá, ten se očistí; po strádání jsme lepší, duchovnější. Detoxikace tak může vzbudit falešný pocit uspokojení, že jsme pro své tělo alespoň jedenkrát nebo dvakrát v roce něco dobrého udělali.

• Jaké je tedy vaše rada pro ty, kteří uvažují o jarní detoxikaci?

Pokud se stravujete zdravě v souladu s pravidly racionální výživy, pokračujte v tom a netrapte tělo detoxikací, protože ji nepotřebujete. Jestliže vaše stravování není ideální, nehledejte v detoxikaci alibi, že několika dny v roce vše napravíte a uděláte něco pro své zdraví. Nepátrejte po instantním řešení a zkuste se řídit „starými dobrými“ radami výživových poradců. Určitě později (možná s překvapením) zjistíte, že změna životosprávy prospěla nejen vašemu fyzickému zdraví, ale také vaší mysli.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Jarní očista organismu: ano či ne?

očista ano

4.11.2019   |   12:24   |   od: Tamara
Já jsem jednoznačně pro. Hodně se mi pak uleví. Tělo si samo řekne, kdy už dost. Před očistou jsem unavená, nechce se mi do ničeho. Pak také se dostavují žaludeční problémy. Tak pak nasazuji očistu. Ještě si při očistě kupuji přípravky zde - https://www.greenworld-zdravi.cz/ zejména na parazity a čištění jater.

Zdravé stravování

1.5.2011   |   11:18   |   od: Lucka
Samozřejmě souhlasím, že je potřeba se zdravě stravovat. Ale otázkou zůstává, jak to udělat, když potraviny samy o sobě obsahují spoustu nesprávných látek, i zelenina a ovoce.
Čemu by se člověk divil, když už v samotném pěstování se používají chemikálie atd. A kdyby náhodou ne - to, co by se mělo skrývat pod pojmem BIO - tak to zajistí kyselé deště a spalování odpadů... Takže, stále věříte, že to, co je vypěstované na zahrádce, je naprosto tak zdravé, jak by mělo být?
Vlastní zkušenost: Jím zdravě, stravuji se správným způsobem a stejně si očistu organismu dopřávám - dodá mi to energii a posílí imunitu. Zkoušela jsem to samozřejmě bez očisty, ale teprve až po ní jsem se cítila lépe!
Zobrazeny poslední 2 příspěvky, celkový počet 2 příspěvky.
poslední příspěvek: 4. 11. 2019 12:24
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci