Jak si poradit s dětskou nespavostí?

28.1.2011 00:00   |   Děti
Různé poruchy spánku jsou sice u dětí relativně časté, ale vždycky se nemusí jednat přímo o chorobu. I zdravý kojenec nebo batole dokáže svou nespavostí rodinu pěkně potrápit.

Jak si poradit s dětskou nespavostí?

Proč se tak děje? Zkusme se na problém, který trápí mnoho našich čtenářek i čtenářů, podívat očima odborníka.

„Spánek malých dětí do šesti měsíců je nedokonalý také z vývojových příčin,“ říká hned v úvodu dětská lékařka Martina Davídková.

„Jako každá dovednost dítěte prochází rovněž spánek proměnou a postupným zdokonalováním. Batolata zase mívají často problém přechodu z aktivity a her ke spánku. Den je pro ně plný vzruchů a příjemných aktivit, se kterými se večer jen těžce loučí.“

Přečtěte si:
Proč vaše děťátko (ne)spí?

Dobrý spánek je pro malé dítě jedním z nejdůležitějších předpokladů správného vývoje. Ale chvíle před usnutím dají někdy pořádně zabrat i celé rodině.

Požádali jsme pediatričku o rady, jak se zachovat v situacích, které jste nám popisovali ve svých dotazech. Za všechny jsme vybrali ty nejčastější a nejtypičtější.

Mnoho zážitků a divoké sny

Sedmiměsíční holčička se čas od času v noci probudí a vyděšeně pláče. Přitom přes den spí klidně. Rodičům se to zdá divné – ale nemusí.

„Jak děti rostou a stále více vnímají svět kolem sebe, mají také mnohem více podnětů ke zpracování,“ říká doktorka Davídková.

„Lidský mozek, ten nespí nikdy. Příliš silné denní zážitky, vybočení z každodenního rytmu či nějaká nepříjemnost mohou v noci narůst do ´divokého´ snu. Někdy k tomu stačí, když se dítě příliš nají nebo je v místnosti moc teplo.“

Děti jsou navíc velmi citlivé a vnímavé. Mohou tak reagovat i na nějaké přechodné, a přitom dobře skrývané napětí v rodině, na stres rodičů nebo na nemocného sourozence.

Spal by, ale nemůže

Malý klučina by podle maminky rád spal, ale nemůže – jeho uspávání zabere vždy hodinu až hodinu a půl. A to ve dne i v noci.

„Miminko spí v prvních šesti měsících jen zhruba čtyři až šest hodin v kuse. Potom spí přes den dvě až tři hodiny a v noci často ne déle než osm hodin. Až do věku čtyř let děti mnohdy neprospí celou noc,“ vysvětluje pediatrička.

Možná by v chlapcově případě, jak jej maminka popisuje, pomohlo najít ten správný čas, kdy syna ukládat ke spaní.

„Ve chvíli, kdy by už rád spal a nedaří se mu to, je možná příliš unavený a přetažený. Zkuste ho dát do postýlky v dobře vyvětrané místnosti mnohem dříve, chvíli na něj polohlasem klidně mluvte a potom odejděte,“ radí doktorka Martina Davídková.

Od půlnoci několik hodin nespí

Téměř dvouletá holčička se noc co noc po půlnoci budí a usíná opět až kolem čtvrté hodiny ranní. Rodiče se obávají, jestli už nejde o nějakou poruchu spánku.

„Lidé všech věkových kategorií mají během noci fáze lehkého spánku a snění, než upadnou do hlubokého spánku. Tato fáze probíhá zejména první čtyři hodiny. Malé děti, které se v takovéto fázi zcela probudí, neumí dost často samy usnout, a někdy se proto i rozpláčou,“ říká Martina Davídková.

Výzkumy a videonahrávky dokazují, že i miminka, která zdánlivě spí klidně celou noc, se budí. „Nejen to – sedají si, povídají si pro sebe a posouvají se po postýlce, aby nakonec znovu usnula v naprosto neuvěřitelných pozicích. Na tom, že se dítě během noci budí, bych proto neviděla nic mimořádného,“ uklidňuje dětská lékařka.

„Pokud ovšem vyžaduje trvale pozornost a pláče, je nutné ho krok za krokem zvykat, že rodiče k němu kvůli prvnímu zakňourání nepřiběhnou,“ radí. „Stačí ponechat pootevřené dveře do dětského pokojíčku, rozsvícenou lampičku, dát dítěti pocit jistoty. Jestliže bude všechno probíhat v klidu a bez nervozity, dítě postupně přestane vyžadovat po probuzení vaši pozornost,“ ujišťuje doktorka Martina Davídková.

Lada Mašková

Zkušené maminky mají často už vyzkoušené triky, kterými děťátko hezky uspí. Podělit se o ně a popovídat si o nich můžete tady – u příběhu maminky Andrey.

Přečtěte si takéTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci