První zoubky dovedou potrápit nejen dítě

5.1.2011 00:00   |   Zdraví a krása
Objevit u miminka první zoubek je veliká radost a zároveň i starost. Nejenže dítě mohou proklubávající se zoubky pěkně potrápit.

první zuby

Začíná současně už nikdy nekončící starost o chrup, který není možné zanedbávat ani v tom nejútlejším věku.

Některé miminko má svůj první zoubek již v šesti či dokonce ve čtyřech měsících, jiné si na něj musí počkat až do devátého měsíce. Většina dětí se však může pochlubit svými prvními zoubky ve věku kolem sedmi měsíců.

Au, au, to to bolí

Klubající se zoubky často pěkně potrápí. Miminko může být velmi nervózní a plačtivé. Nebaví ho hračky, často ani procházky, nejraději by se pořád chovalo u maminky, nebo naopak zůstalo v klidu ve své postýlce. Může mít i zvýšenou teplotu nebo rýmu.

Velmi užitečné jsou v takové chvíli tzv. kousátka, barevné plastové hračky, které se svým vzhledem podobají chrastítku. Jsou však vyrobeny z tvrdšího plastu, který je zčásti naplněn tekutinou. Než dítěti kousátko podáte, vložte je do chladničky, aby voda uvnitř byla studená, a mohla dítěti ochladit citlivé dásničky.

Když kousátko nestačí, pomůže speciální gel nebo olejíček, který miminku do dásniček vetřete. Jsou běžně k dostání v lékárnách. Zkušenost maminek s těmito gely je velmi dobrá.

Může vás zajímat

Zdravá strava? Tohle je u dětí špatně!
Osm důvodů, proč tloustneme
Neměníte i vy potřebnou sůl v zabijáka?

Pokud miminko dásničky nebolí, ale pouze mírně svědí (poznáte to tak, že miminko hodně sliní a nacpe si do pusinky vše, co uvidí), můžete mu do ručičky dát třeba tvrdý rohlík nebo patku chleba, ať si samo provede masáž.

Péče začíná ihned

Jakmile se dítěti objeví první zoubky, je třeba se o ně začít s láskou starat. Nejprve postačí, budete-li přední zoubky otírat navlhčeným vatovým tampónem. Když se však objeví stoličky, opatřete vašemu dítěti jeho první dětský zubní kartáček.

Některé děti mají na kousací ploše stoliček hlubší rýhy. Váš dětský stomatolog může takové zuby "zapečetit" - tzn. zaplnit jamky a rýhy mléčných stoliček bílou výplní. Zabrání tak vzniku zubního kazu.

Poprvé k zubaři

Navštívit dětského stomatologa by rodiče s miminkem měli již v době mezi šesti a dvanácti měsíci života. Je to možná překvapivé, ale podceňovat péči o mléčný chrup by nemuselo vyplatit. Proto je nutné s dítětem chodit k zubaři dvakrát ročně.

Na škodu ani není instruktáž, kterou staršímu dítěti zubní hygienistka předvede, jak správně se o zoubky starat.

Jen málokdo chodí s opravdovou radostí k doktorovi, natož k zubaři. Děti by se přesto neměly bát.

Důležité je, aby vždy včas řekly, když je zoubek bolí. Čím dříve ho lékař ošetří, tím méně to bude nepříjemné.

Lada Mašková

Přečtěte si také


Diskuse: První zoubky dovedou potrápit nejen dítě

RE: Milá Lenko,

10.1.2011   |   22:23   |   od: redakce
samozřejmě, že rohlík není pro dítě nejzdravější strava. Ale tvrdým rohlíkem si bude dásničky pouze masírovat a ani jej nenapadne, aby ho jedlo. Dětem rostou zoubky různě, proto je doporučení první návštěvy stomatologa v článku uvedeno v rozmezí šesti až dvanácti měsíců a je vcelku logické, že k zubaři půjdete s dítětem teprve tehdy, když mu zoubky narostou. Ovšem, neobjeví-li se ani jeden zoubek v roce, určitě nebude na škodu k zubaři na kontrolu rovněž zajít.

Zoubky a rohlík

10.1.2011   |   09:16   |   od: Lenka P.
Některé děti mají první zoubek ve 4m, co je to za nesmysl, dávát jim rohlík. Navíc rohlík obsahuje lepek a ten se dětem dává od cca 6m. Jinak můj zubař mi návštěvu doporučil až vyroste první stolička. Proč chodit k zubaři v 6m, když některé děti mají první zub až v roce. Tento článek mi tedy nepříjde moc užitečný.
Zobrazeny poslední 2 příspěvky, celkový počet 2 příspěvky.
poslední příspěvek: 10. 1. 2011 22:23
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci