Před mrtvicí chrání ženy obyčejná chůze

25.4.2010 00:00   |   Zdraví a krása
Chůze je dobrou zbraní, která může ženy ochránit před vznikem cévní mozkové příhody.

holky s hůlkami

Nejméně dvě hodiny chůze denně mají podle posledních výzkumů pozitivní vliv na kardiovaskulární systém.

Riziko o třetinu nižší!

O příznivých účincích tělesného pohybu na naše zdraví není pochyb. Pokud jde o mozkovou mrtvici, u aktivních lidí je nebezpečí jejího vzniku o třetinu nižší než u ostatních.

PohlreichMŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Šéfovy rady: Jak poznat špatnou restauraci
Devět pravidel lásky pro ženy
Bolí vás hlava? Málo pijete!

V posledních výzkumech se lékaři zabývali podrobněji souvislostí mezi pohybem a zdravotním stavem něžnější poloviny lidstva.

Během dvanáctiletého sledování na čtyřicet tisíc respondentek, kterým bylo na počátku výzkumu 45 let a víc, prodělalo 579 z nich mrtvici. Z toho ve 473 případech šlo o ischemickou mozkovou příhodu způsobenou ucpáním některé z cév zásobujících mozek krví. U 102 pacientek nastala hemorrhagická mrtvice v důsledku krvácení. Zbývající čtyři případy nemoci zůstaly neobjasněny.

noric walking

Sledované ženy po celou dobu výzkumu poskytovaly lékařům údaje o své tělesné aktivitě. Ukázalo se, že u těch, které věnovaly dvě hodiny a více týdně chůzi, se mozková příhoda vyskytla o třetinu méně často než u ostatních.

Každý krok je prospěšný

Respondetkám, které zvládly ujít alespoň 4,5 kilometru za hodinu, hrozilo dokonce o 37 procent nižší riziko této nemoci než jejich pomalejším vrstevnicím.

„Výsledky výzkumu nám dávají jasný důkaz o tom, že i mírná tělesná aktivita, jakou je obyčejná rychlá chůze, je velmi prospěšná pro náš oběhový systém," prohlásil Dr. Frank Hu, spoluautor studie z Harvardovy školy veřejného zdraví. Výsledky práce jeho týmu byly zveřejněny v časopise Journal of the American Medical Association.

Vědci do svého posledního výzkumu zahrnuli pouze ženy, ale o pozitivním vlivu pohybu na omezení nebezpečí vzniku mrtvice u mužů nepochybují. Specifickým účinkem chůze se hodlají zabývat v budoucnosti.

Vedlejší příznaky cévních mozkových příhod výrazně snižují kvalitu života: snižuje se hybnost pacientů, jejich schopnost mluvit a dochází ke ztrátě paměti.

ko

Přečtěte si také


Diskuse: Před mrtvicí chrání ženy obyčejná chůze

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci