Proti pneumokokům plošné očkování zdarma

11.12.2009 00:00   |   Zdraví a krása
Ročně by mohlo být proti pneumokokům, způsobujícím těžké záněty mozku či zápaly plic, od příštího roku bezplatně očkováno skoro 100 000 dětí ročně. Potvrzují to odhady lékařů i výsledky průzkumů veřejného mínění.

Proti pneumokokům plošné očkování zdarma

Na plošné očkování zdarma mají nárok děti narozené po 1. srpnu letošního roku, které zahájí očkování až příští rok, připomíná dětská a dorostová lékařka Hana Cabrnochová, předsedkyně odborné společnosti praktických dětských lékařů a místopředsedkyně vakcinologické společnosti.

Bakterie zabiják

Streptococcus pneumoniae, jednoduše
pneumokok, zabije v Česku 28 dětí ročně!

Celoplošné očkování proti pneumokokům odsouhlasil parlament v říjnu. Dosud rodiče platili za jednu dávku asi 1700 korun, u nejmenších dětí jsou potřeba čtyři dávky. Plošné bezplatné očkování proti pneumokokům hradí dětem už na 40 států, třeba Slovensko a Turecko.

Koho se bude týkat

„Úhrada ze zdravotního pojištění se bude týkat dětí mezi třetím a pátým měsícem, bude-li očkování zahájeno tak, aby tři dávky děti dostaly nejpozději do sedmého měsíce," vysvětluje Hana Cabrnochová (na snímku vpravo). Dávky se aplikují přibližně po měsíci. Z pojištění se pak bude hradit i přeočkování ve dvou letech. Očkování nebude hrazeno dětem, u nichž se očkování zahájí ještě letos. Rodiče těchto dětí musí hledat jiné řešení, třeba zkusit žádat příspěvek z preventivních programů pojišťoven.

S infekcemi vyvolanými pneumokoky stonají často děti už v prvním roce života. Nejzávažnější formy, takzvaná invazivní pneumokoková onemocnění, se během pár dní rozvinou v závažný zánět postihující celý dětský organismus. Dítě může dostat třeba zánět mozkových blan, otravu krve i zemřít. Podle odhadů z dat dětských lůžkových zařízení na tato závažná onemocnění v Česku ročně zemře do 28 dětí ve věku do deseti let.

Na očkování „vydělají“ i starší

Pokud bude naočkováno asi 95 procent dětí, nastává stav kolektivní ochrany v populaci. Výskyt onemocnění se pak sníží i u dalších skupin obyvatelstva, třeba rizikových seniorů, kterým pneumokok komplikuje i průběh virových onemocnění včetně chřipky.

Stát ročně podle Cabrnochové vynakládá na veškeré povinné očkování 500 až 600 milionů korun. Náklady hodně ovlivňuje aktuální nabídka vakcín. Očkování proti pneumokokům bude stát něco přes 400 milionů, hradit ho budou pojišťovny.

irt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Proti pneumokokům plošné očkování zdarma

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci