Rodit doma: Ano či ne?

25.7.2009 00:30   |   Zdraví a krása - TĚHOTENSTVÍ A POROD
AKTUALIZOVÁNO – Domácí porody jsou trvale diskutovaným tématem. Zejména pak při mimořádných událostech, mezi něž patří případ pražské maminky, která rodila doma, ale při narození se miminko nenadechlo.

Rodit doma: Ano či ne?

Podle porodní asistentky, která v bytě porodu asistovala, byl narozený chlapeček růžový, srdce mu bilo, ale nenadechl se. Přivolané záchranné službě se miminko podařilo oživit a v kritickém stavu převézt do Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí.

Proč se chlapeček nenadechl?

Maminka rodila doma na vlastní přání. Stejně jako novorozeného chlapečka, také ji odvezli záchranáři do podolské porodnice. Žena je v dobrém zdravotním stavu, rodila potřetí, i její předchozí porod byl doma.

Přečtěte si také:

Má být tatínek u porodu?

O příčině této smutné záležitosti se zatím jen spekuluje. Může za tím být i vrozená neurologická vada, soudí Zuzana Štromerová, viceprezidentka České konfederace porodních asistentek a šéfka Porodního domu U čápa v Praze.

Ať tak či tak – největší otázka vzrušených diskusí se znovu vrátila:
Je správné rodit doma, anebo ne?

Prezidentka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková, která právě tento domácí porod vedla, i po nešťastné události obhajuje možnost rodit doma:

„Porodnice se ruší, nové nevznikají. Systém je anonymní, a to je špatně. Žena přichází do cizího prostředí a ona je pro personál také cizí," míní. Problematiku dobře zná. Ivana Königsmarková se v roce 1997 podílela na založení České asociace porodních asistentek, kterou pak osm let také vedla.

Lékaři jsou tvrdě proti

Podle vyjádření předsedy České gynekologické a porodnické společnosti MUDr.Vladimíra Dvořáka jde o zcela zbytečné riziko. V případě komplikací mají rodička i dítě větší šanci na porodním sále.

„Ještě jsem neviděl živou ženu, která by chtěla rodit doma. Jsou to fanatičky, naprostá minorita, a pár porodních asistentek, které byly tak neschopné, že je vyhodili z porodnice," nechal se dokonce slyšet MUDr.Vladimír Dvořák.

Může vás zajímat

Mateřské mléko proti astmatu
Kojení je pro miminko to nejlepší!
Je možné kojit v těhotenství?
Jak kojení vhodně ukončit?
Před rakovinou může ochránit kojení
Co nejdéle kojit znamená předcházet obezitě

Co na to zákon? Nezakazuje ženám rodit doma. Ale podle odborníků by ženy měly zvážit rizika pro sebe i pro dítě. V Praze aktivistky domácích porodů vybudovaly již zmiňovaný Porodní dům U čápa, který ovšem nezískal registraci ministerstva zdravotnictví k vedení porodů.

„Každý druhý porod doma končí v nemocnici. Namísto toho, aby aktivistky byly rády, že nejsou souzené, tak pořádají demonstrace," tím MUDr.Vladimír Dvořák komentoval jejich loňskou demonstraci za uznání domácích porodů.

Porody doma? Ne!

MUDr.Jan Toman, který působí jako praktický lékař pro děti a dorost v Dětském zdravotním středisku v Mladé Boleslavi, kategoricky nesouhlasí s domácími porody.

„Porody doma jsou dosti módním tématem k diskusím a čas od času se objevují bojovně laděné požadavky na jejich rozšíření. Je nutné zdůraznit, že každý porod nese v sobě rizika. Ani u toho nejnormálněji probíhajícího těhotenství nemůže nikdo zaručit, že během porodu nemůže dojít k situaci, která smrtelně ohrozí matku či dítě,“ míní MUDr.Jan Toman – jeho úvahu si můžete přečíst zde.


Od nešťastného domácího porodu, který v jednom ze žižkovských bytů v Praze vedla porodní asistentka Ivana Königsmarková, uplynulo dva a půl roku. Novorozený chlapeček zůstal těžce zdravotně postižený, byl trvale odkázaný na přístroje a ve věku dvaceti měsíců zemřel.

Proběhly dva významné soudní procesy, které situaci kolem domácích porodů nepochybně nadlouho ovlivnily.

Soud potrestal prezidentku

Na sklonku roku 2011 byla za chyby při vedení porodu, které novorozenec zaplatil svým zdravím a nakonec i životem, odsouzena prezidentka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková ke dvouletému trestu vězení podmíněně s odkladem na zkušební dobu pěti let.

Městský soud v Praze potrestal porodní asistentku také zákazem činnosti na pět let, zároveň má zdravotní pojišťovně uhradit 2,7 miliónu korun za léčbu chlapečka, který se narodil s těžkým poškozením mozku. Podle soudního verdiktu se porušením důležité povinnosti, vyplývající z jejího postavení, dopustila ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti.

Ivana Königsmarková pochybení odmítá – do chvíle, kdy se chlapeček narodil, prý nic nenasvědčovalo tomu, že nastanou komplikace. Při kontrolách byl u nastávající maminky zaznamenán pouze vyšší krevní tlak.

Může vás zajímat injekce

Miminko – dar života: Upřímná zpověď
Kdy začít s příkrmy? Čtvrtý měsíc, nebo až šestý?
Meningokok hrozí především dětem
Partner u porodu? To mě neláká!

Obhajoba již dříve uvedla, že porodní asistentka Ivana Königsmarková bere vždy jen nerizikové rodičky. Ale matka zemřelého chlapečka ji prý neinformovala o svých zdravotních problémech a komplikacích při předchozích porodech.

Proti uloženému trestu podala Ivana Königsmarková koncem února 2012 dovolání k Nejvyššímu soudu České republiky. V konečném důsledku chce dosáhnout zproštění viny. Je přesvědčena o tom, že žádný trestný čin nespáchala.

Druhý verdikt průlomový

Druhý významný soudní proces ohledně domácích porodů proběhl v lednu 2012 a ženy, které chtějí rodit doma, se tak dočkaly průlomového verdiktu – podle pražského Městského soudu mají nárok na pomoc porodní asistentky. Nastávající maminky se mají se žádostí o zajištění péče při domácím porodu obrátit na nemocnici podle místa svého bydliště.

Toto rozhodnutí vychází z judikátu Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který dává ženám právo na volbu místa porodu a stát má povinnost zajistit k tomu vhodné podmínky.

jik

Přečtěte si také


Diskuse: Rodit doma: Ano či ne?

Porodní asistentky studují tři roky

13.6.2010   |   09:05   |   od: hanajda
Myslím, že rozumná žena si nejdříve pozjišťuje všechno, co může a nemůže, než se rozhodne, jestli rodit doma nebo ne. Není to o módě, alespoň u mě ne. Nemocnic se bojím, se sestřičkami nemám dobrou zkušenost. A pak tam mám jít a stoprocentně jim věřit? To nejde.
Porodní asistentka v dnešní době musí mít minimálně titul bakaláře v daném oboru. To znamená, že tři roky se zabývá jen těhotenstvím, porody a vším, co se okolo toho točí. A to znamená, že ví, jaká jsou rizika. Samozřejmě by se toto všechno mělo probrat s ošetřujícím lékařem.
Nikdo nemá právo odsoudit ženu, za její volbu. Bere na sebe riziko a ve většině případů ho zná téměř dokonale. Na druhou stranu, těhotenství není nemoc a porod není operace slepého střeva. Má to být pro nás, ženy, zcela přirozená věc a hlavně normální a radostná. Ne stresující ať už pro dítě, nebo pro ženu.
Pokud toto nejsou všechny porodnice schopné zajistit, nemohou nikomu nařizovat, aby rodil jedině tam. Na druhou stranu, pokud je něco v nepořádku nebo porodní asistentka rozezná nějakou komplikaci, a ona to většinou pozná, pak je jasné, že se musí k doktorům.

Rodila jsem v porodnici

25.2.2010   |   21:09   |   od: Romikita
Rodila jsem v porodnici baby friendly celkem dvakrát. Nemohu říci, že by to byl extatický zážitek, ale také se mi tam nedělo nic zlého. Měla jsem nadstandardní pokoj, vlastní zázemí, manžel tam byl se mnou... Asistentky respektovaly můj porodní plán, ani jednou jsem nebyla nastřižená a moje děti nebyly očkovány. Domluvila jsem se na všem. Syn se krátce po porodu dusil, zašednul... jsem ráda, že jsem byla v porodnici - doma bych mu dechové cesty neprotáhla.
Jediná nepříjemnost byla, že jsem musela jezdit na poporodní, což byl vždy nepříjemný zážitek -arogantní sestry a nejspíš čárky za koupání, očkování a jiné procedury. Těžko se obhajovalo cokoliv, ale ustála jsem to.
S péčí na nadstandardu mám dobré zážitky. Je to asi tím, že jsem byla vlastně pořád na porodním. Asistentky tam byly rozhodně citlivější a lidštější (a i čtyřicetileté kádrovky to myslely dobře) než sestry o patro výše. Zajímavé, když nad tím teď přemýšlím.
U druhého porodu jsem měla luxusního lékaře, s velmi alternativními názory - byl tam nový, doteď na něho ráda vzpomínám. Syna jsem přenášela čtrnáct dní, rizika nevyvolání porodu mi vysvětloval primář, ale nakonec mi nějaký doktor Husička stáhnul břicho a bylo po debatě. Vlastně jsem mu vděčná. Porodní bába by to neudělala jinak, a bylo to bez pilulí.
Mám dvě hezké děti. Mám známé, co rodí doma, ale i ty, co by doma jaktěživ nerodily. Chce to tedy kompromis a zlatou střední cestu. Jakákoliv nevstřícnost a boj na tomto poli pouze ohrožuje. Ať se zlepší zázemí v porodnicích!

nerodit doma

10.8.2009   |   23:53   |   od: arobrab
Po mých zkušenostech s porodem bych nikdy doma nerodila. Je pravda, že mě to ani nikdy nenapadlo. Byť se zdál můj porod být v pořádku, tak po osmi hodinách přípravy a dvou hodinách tlačení jsem ve finále skončila na sále v plné anestezii.
Nikdy nevíte, jak se porod zkomplikuje a porodem doma můžete přijít o své vytoužené dítě. Opravdu si myslím, že za to riziko to nestojí. Roďte jakýmkoliv způsobem - vana, koza, balón, žíněnka či jinak - jen ne doma.

Ne!

2.8.2009   |   21:04   |   od: VeroBabo
V žádném případě nerodit doma! Nejsem z lékařského prostředí, přesto ale naprosto souhlasím s lékaři - je to momentální výmysl pár aktivistek. Je naší povinností lékařům pomoci a usnadnit spolupráci při porodu. Nejsem proto ani pro porod do vody - lékař nemá tak dobrý přístup atd.
Porod doma by měl být zakázaný. Matka nese za dítě zodpovědnost... takhle nerodí už dnes ani leckterá zvířata!
Na personálu si rodička něco klidně najít může... ale tak, vžijme se do personálu!
Ano, já rodila krásně. Po příjmu za hodinu byla malá na světě, děkuji nemocnici v Ústí nad Orlicí.

ano

2.8.2009   |   20:37   |   od: Mates
Úplně souhlasím s předchozím názorem, jak píše "malý brouček". Já osobně doma rodit chci. Přestože můj první porod probíhal úplně v pořádku, personál nemocnice mi jej velmi znepříjemnil. Tak se těším na jiný přístup a svobodu volby pro sebe a své dítě.
Zobrazeno posledních 5 příspěvků, celkový počet 62 příspěvků.
poslední příspěvek: 13. 6. 2010 9:05
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci