Andělé nemohou létat, tvrdí vědec

31.12.2009 00:00   |   Ezoterika
Andělé, kteří bývají součástí obrazů i dalších uměleckých děl a nyní je často vídáme na betlémech po celém světě, jsou anatomicky nepřesní. Tvrdí to vědec, který vypočítal, že takoví tvorové by nikdy nemohli létat.

Michelangelův anděl

Profesor Roger Wotton z University College London, jeden z předních britských biologů, porovnal anatomii různých okřídlených druhů se zobrazeními různých mytických tvorů včetně andělů. A dospěl k závěru, že andělé, kteří například sedí na střechách betlémů a pozorují zrození Ježíše Krista, rozhodně ze země nemohli sami vzlétnout.

Musel by být vítr

„I velmi zběžné prozkoumání důkazů, které nám poskytuje umění, napoví, že andělé a serafové nemohou vzlétnout a pohybovat se vzduchem," oznámil profesor Wotton. „Dokonce i kdyby vzduchem jen klouzali, museli by při vzletu spoléhat na velmi velkou rychlost větru. Vlastně by to musel být vítr tak silný, že by je odnesl a oni by křídla stejně nepotřebovali," dodal biolog.

Giotto, anděl

„Je docela zajímavé, že malíř Giotto namaloval anděla s jediným pevným křídlem. To je adaptace, která by se dala užít pro klouzavý let. Na druhou stranu ale, pokud jen klouzají, tak jak skládají křídla, jak je roztahují a jak udržují v roztaženém stavu?"ptá se všetečný vědec.

TAJEMSZVÍ KAMENŮ

Suiseki – střežený poklad
Jak působí na čakry
Pro zdraví, štěstí i peníze
Moc křišťálu
Jak a čím působí

A stejně létají!

Andělé, cherubíni a putti, čili okřídlení andílci, zdobí celou řadu světoznámých obrazů i budov. Většinou se vznášejí ve vzduchu a pozorují skutky lidské i Boží. Jsou tak populární, že nedávný průzkum ukázal, že například většina Američanů na anděly opravdu věří.
Anketa Pew Forum, která se týkala veřejného a náboženského života, ukázala, že 68 procent ze 36 000 dotazovaných dospělých věří, že se na světovém dění podílejí jak andělé, tak démoni.

Giotto, anděl

Biologové zase věří, že ptačí křídla se vyvinula z předních končetin ptačích prapředků.
Vývoj peří pak postupem času přispěl k vývoji tvaru celého těla. Andělé ale mají těla běžné velikosti a cherubové a barokní andílci dokonce mívají nadváhu. Bývají zobrazováni jako tlusté děti s malinkými křidélky. Také se nezdá, že by měli nějak zvláště vyvinuté svalstvo, které by jim umožnilo křídly mávat.

A co víly?

Víly bývají zobrazované s průhlednými křídly. Buď takovými, jaké mají vážky, nebo s motýlími křídly. Tento hmyz se ale při letu spoléhá na mocné svalstvo hrudníku, které mu umožňuje rychle křídly mávat.

víla a pegas

"Změny ve tvaru a stavbě hrudního koše, k nimž by u víl s motýlími křídly muselo dojít, aby mohly létat, by byly ohromně nepohodlné. Jsem pevně přesvědčen, že víly nelétají," zní verdikt londýnského biologa.

ko

Přečtěte si také


Diskuse: Andělé nemohou létat, tvrdí vědec

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci