Nákup první školní aktovky

20.7.2022 00:00   |   Děti
Po prázdninách půjde vaše dítě do první třídy, ale o školní aktovce se doma mluví už nyní. Aby ne, nákup první školní aktovky je významná chvíle pro předškoláka i pro rodiče.

Nákup první školní aktovky.

Pro děti je při výběru zásadní vzhled, jakou by měla mít barvu, kterého superhrdinu, oblíbené zvířátko, princeznu, auto na obrázku. Školák by měl být se svojí aktovkou spokojený a nosit ji s radostí.

Na rodiče pak padá zejména starost o to, aby byla aktovka kvalitní a dítěti její nošení spíše neuškodilo. Jak to ale poznat a jak vybrat tu správnou školní  aktovku? Přinášíme vám pět rad, které jsou naprostou nutností při výběru školní aktovky.

Speciálně vyztužená záda

Kosti a páteř dětí jsou zejména v takto nízkém věku ještě ve vývinu. Nejsou tak pevné a snadněji se deformují. Abychom předešli pozdějším problémům se zády, je důležité myslet na kvalitně zpracovanou zádovou část.

Polstrovaná a ergonomicky tvarovaná záda aktovky, nastavení podle výšky dítěte díky přítažným popruhům a hrudní popruhy pomohou optimálně rozložit váhu celé aktovky.

Ani moc dole, ani nahoře

Zdají se nám tak malincí a každá aktovka na jejich zádech působí obrovsky. Myslete však na to, že do září ještě vyrostou a růst budou i dál. Správně by výška aktovky měla být ve velikosti zad vašeho dítěte, posazená v prostoru mezi křížovou kostí a rameny.

Určitě by neměla padat na zadek. Špatné nošení aktovky může v budoucnu vést ke zbytečným zdravotním problémům.

Přítažné popruhy umístěné na ramenních popruzích zajišťují co nejlepší přilnutí aktovky k zádům dítěte. Díky tomu taška na zádech dobře sedí, nepadá z ramenou a chrání záda před zbytečným prohnutím v bedrech.

Co všechno může špatné nastavení školní tašky způsobit:

  • Nevhodné nastavení ramenních popruhů, ale i nošení aktovky na jednom rameni zvyšuje riziko špatného držení těla a deformace páteře. Aktovka příliš nízko vede k tendencím předsunutí hlavy i ramen a hrbení zad.
  • Pokud má dítě aktovku moc vysoko, opírá se v oblasti beder a přetěžuje ji, což může vést k deformacím této části těla.
  • Pokud kvůli špatnému nastavení omezuje aktovka pohyblivost krční páteře, může docházet nejen k blokacím a bolestem, ale také se jedná o bezpečností riziko. Ramenní popruhy nesmí být v těsném kontaktu s oblastí krku, jinak mohou způsobovat bolestivé otlaky.

Pevná konstrukce

Aktovka by měla stabilně stát, a to ať je plná nebo prázdná. Lehká a pevná konstrukce je základem dobré aktovky. Pevné dno drží tvar a chrání její obsah.

Pevný, nepromokavý materiál aktovky též oceníte, protože je snadno omyvatelný, dobrý na údržbu a zabrání, aby se do školní tašky dostala voda, sníh, nebo jiné nečistoty.

Čím lehčí, tím lepší

Věděli jste, že dítě by na zádech mělo nosit maximálně 10 – 14 % své váhy? Zejména u prvňáčků je odborníky doporučována maximální váha samotné aktovky 1,2 kg.

Většina prvňáčků nosí v aktovce každý den převážnou část svých sešitů. K tomu svačina, láhev s vodou a školní taška rázem váží tolik, že to zaskočí i dospěláka.

Se snížením počtu potřebných učebnic a sešitů pomoci neumíme. Co se nám ale snížit podařilo, byla váha aktovek Oxybag. Aktovky řady Premium light váží pouhých 900 g.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Dostatek soukromí by měly mít i vaše děti
Lektvary proti nachlazení, kašli a rýmě
Umí vaše dítě bezpečně užívat tablet a telefon?

Tip

Těžší věci, které v aktovce děti nosí, by měly být umístěny co nejblíže k páteři. Dětská záda budete šetřit i tak, že dbáte na rovnoměrné rozmístění věcí v aktovce.

Ať je dobře vidět!

Bezpečnost dětí je na prvním místě. Proto je nutností, aby školní aktovka měla dostatek reflexních prvků ze všech stran, tedy z přední strany, po obvodu a na popruzích.

Doporučuje se pokrytí alespoň 10 % plochy aktovky, výrazné barvy také pomohou k lepší viditelnosti. Školní taška musí být zkrátka viditelná za každého počasí, ve tmě, v podzimním šeru, v zimě, kdy ráno i odpoledne, nebývá příliš světla.

toz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

 

 


Diskuse: Nákup první školní aktovky

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci