Pomozte správnému vývoji mozku vašeho batolete

1.3.2019 00:00   |   Děti
Zatím se sice batolí, žvatlá, ale každým dnem vaše dítě zdolává nejrůznější překážky a vy se radujete z jeho prvních slov a nemotorných krůčků. Všechny pohyby a vjemy má na starosti mozek. A právě v tomto období se vyplatí jej podpořit.

děti, mozek
Mozek je sice vytvořen hned po narození, ale to, jak se bude zvětšovat a vyvíjet, záleží také na rodičích.

Nejdůležitější jsou zejména první tři roky života dítěte, kdy je schopno „nasát“ co nejširší spektrum podnětů. Vždyť i během tohoto krátkého období se naučí chodit, mluvit – a to je pořádný výkon.

Využijte okna příležitostí

Často se o tomto období hovoří jako o „oknech příležitostí“. Jednoduše řečeno se jedná o periodu, kdy dítě nejlépe zpracovává a nasává informace, které si jednoduše ukládá, aby je v budoucnu mohlo co nejlépe využít.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Chybějící vitamín D je pro dítě zdravotní riziko
Pozor na ostré jarní sluníčko
Když se dostaví dětská jarní únava

Chcete-li, aby dítě bylo později úspěšné a s lehkostí zvládalo přijímat nové podněty, vytvořte mu pro to ty nejlepší podmínky – zaměstnejte jeho oko, jazyk, chuť, čich, hmat, sluch i emoční inteligenci.

Kromě čtení, vyprávění, zpívání, malování a dalších tvůrčích činností je třeba zdůraznit vliv výživy. Zejména vitamínu D a omega 3 mastných kyselin.

Veledůležité déčko

Vitamin D je naprosto nezbytný k normálnímu růstu, vývoji kostí a rovněž přispívá k funkci imunitního systému. Jeho nedostatek se obvykle projevuje zpomalením růstu, svalovou slabostí a náchylností k respiračním onemocněním. Dlouhodobý nedostatek může způsobit i křivici.

Přirozeným zdrojem „déčka“ je sluneční záření, avšak v našich podmínkách jej není možné v dostatečné míře načerpat. Je proto nutné jej doplňovat. Přirozená hladina u novorozenců a kojenců však závisí na množství tohoto vitamínu v matčině těle. Pokud ho má příliš málo, nedostatek bude mít i miminko. Částečně jej totiž získává z mateřského mléka.

„Déčko“ lze vhodně doplňovat i podáváním rybího oleje. Například lžička čerstvé novinky norské značky Möller's - Můj první rybí olej z tresčích jater – svým obsahem 5 mikrogramů v dávce 2,5 ml jeho denní potřebu pro děti od 1 do 3 let naprosto uspokojí.

Omega 3 kyselinami k bystřejšímu mozku

Rybí olej zároveň obsahuje velmi důležité omega 3 mastné kyseliny, které jsou součástí membrány lidských buněk. Naše tělo si je neumí efektivně vytvořit, a proto mu musí být dodávány prostřednictvím stravy. Nejdůležitější jsou DHA a EPA. A právě tyto látky děti potřebují pro správný růst a vývoj mozku.

„Omega-3 mastné kyseliny jsou důležité pro správný vývoj mozku a zraku dětí. Především kyselina DHA je ve větším množství zastoupena právě v sítnici a mozkové tkáni, a je tedy pro tyto tkáně vysoce potřebná,“ říká primář Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jaroslav Macášek.

„Nedostatek omega 3 vícenenasycených mastných kyselin může vést u dětí k rozvoji poruch pozornosti a paměti, agresivitě a poruchám zraku,“ tvrdí gastroenterolog.

ob, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Pomozte správnému vývoji mozku vašeho batolete

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci