Děti stráví online i třetinu dne. Zasáhnout musí rodiče

5.2.2019 00:00   |   Děti
České děti stráví na internetu i třetinu dne. Vyplývá to z průzkumu EU Kids Online IV, který u nás zpracovávali vědci z brněnské Masarykovy univerzity. Podle šetření je 22 dětí ze sta o víkendu online sedm a víc hodin denně!

děti, PC, mobily

Průzkum se soustředil především na to, co děti na internetu dělají a s jakými riziky se mohou setkat. Zapojilo se do něj přes 2800 českých dětí a dospívajících ve věku 9 až 17 let.

Alarmující čísla

Čísla, ke kterým vědci došli, jsou alarmující. Takové chování rozhodně není zdravé, děti by se měly věnovat i jiným aktivitám, například chodit ven, do kroužků, sportovat a podobně.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Monitory dětským očím škodí
Když je počítač nepřítelem dětí
Kdy dát dítěti první mobil?

„Důvod, proč tráví tolik času online, může spočívat v tom, že stejnou míru aktivity na internetu pozorují u svých vrstevníků nebo i v rodině,“ myslí si psycholog Michal Hummel.

Podle něj je proto především na zodpovědnosti rodičů hledat způsoby, jak omezit čas, který na internetu stráví.

Co takhle víkend offline?

„Někomu pomůže dát si víkendový detox, ale někomu můžou pomoci i speciální aplikace. Internetové připojení tu je pro lidi neustále, tak proč si od něj občas neodpočinout i životem offline,“ myslí si marketingový ředitel poskytovatele internetu netbox Lukáš Pazourek.

Je proto dobré nastavit sobě i dětem jasná pravidla pro používání internetu. Lidé by si měli určit, kolik času chtějí v online světě strávit a jak ho plánují využít. V případě, že jim nedaří vymezená pravidla dodržovat, je možné využít některý z tipů, jak čas strávený na internetu omezit.

Jak zabojovat proti závislosti:

1. Pořídit si aplikaci, která zamezí přístupu k internetu

Kontrolu nad časem stráveným na internetu chce mít stále více lidí, proto vznikají nejrůznější mobilní aplikace nebo počítačové programy, které přístup do online světa omezují.

Příkladem může být třeba aplikace Social Network Limiter. Uživatel si v ní snadno nastaví, kolik času chce trávit na sociálních sítích nebo jiných oblíbených webech. Ve chvíli, kdy stanovený čas překročí, aplikace přístup na internet automaticky zablokuje.

Na počítači je pak možné vyzkoušet program Freedom. Ten dokáže přístroj na daný časový úsek odpojit od internetu úplně.

2. Odinstalovat sociální sítě z mobilu

Mnoho lidí uvádí, že zůstat offline se jim daří především díky tomu, že v chytrém telefonu nemají nainstalované aplikace sociálních sítí.

Pokud totiž na mobilu nepípají nejrůznější notifikace, nemá většina lidí důvod ho ze stolu zvedat a bezmyšlenkovitě kontrolovat, co nového se v online světě odehrálo.

3. Vypnout počítač i telefon

Nejméně invazivní metodou, jak zkrátit čas strávený na síti, je jednoduché vypnutí telefonu i počítače. Radikálním řešením je potom telefon a počítač vůbec nemít. Zdaleka ne každý si ale takové řešení může dovolit.

4. Věnovat se jiným činnostem

Možností, jak se vyhnout zbytečnému surfování na internetu, je také zaměstnání se jinou aktivitou. V ideálním případě takovou, u které není možné mít telefon nebo počítač u sebe. Při plavání nebo lyžování člověk nemá šanci kontrolovat nová upozornění na Facebooku nebo Instagramu.

5. Vyhledat pomoc odborníka

V případě, že žádný z výše uvedených tipů nezabral a čas strávený na internetu se nepodařilo omezit, vyhledejte pomoc odborníka. Závislost na internetu může přinést do života pracovní nebo školní komplikace i mnohé psychologické obtíže.

zto, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

 


Diskuse: Děti stráví online i třetinu dne. Zasáhnout musí rodiče

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci