Mluvte se svými dětmi o tom, co dělají internetu

9.2.2021 00:00   |   Děti
Stále více dětí tráví větší část volna u počítače či s mobilem v ruce. A studie EU Kids Online 2020 upozorňuje na skutečnost, že 56 procent českých dětí tvrdí, že s nimi rodiče nikdy nebo téměř nikdy nemluví o tom, co na internetu dělaly.

děti a internet

České děti ve věku 9 až 17 let nejčastěji používají k přístupu na internet chytré telefony, 84 procent z nich denně, uvádí zmíněná studie. A mluví o průměru tři hodiny na internetu denně. 

Přitom ještě nezahrnuje změnu, kterou s sebou přinesl nástup pandemie koronaviru. Když vloni Českou republiku pandemie zasáhla, narostla obecně výrazně doba, kterou lidé tráví na internetu. Podle odborníků činil meziměsíční nárůst 50 % a meziroční zhruba třetinu.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Kyberšikana – když je počítač nepřítelem dětí
Nezakazujte dětem internet. Ochraňte je před riziky
Brouzdáte po internetu? Tak pozor na zločince!

Děti tráví aktuálně na internetu hodně času i kvůli online výuce a nedostatku jiných možností potkávat se.

Rizikem není internet

„Většina českých dětí už zhruba rok chodí na internetu do školy, potkávají se tam s kamarády, ‚navštěvují‘ členy rodiny, hledají zábavu. Zvýšená frekvence návštěv internetu znamená více nástrah on-line světa,“ upozorňuje Richard Stonavský, viceprezident Vodafonu.

Vidět internet jako nebezpečné místo by ale podle Richarda Stonavského byla chyba. A podobný názor zaznívá například od profesora Davida Šmahela z výzkumného týmu IRTIS (Interdisciplinární výzkum internetu a společnosti) Masarykovy univerzity v Brně.

„Pokud rodič omezuje a zakazuje dítěti používat internet, má pak dítě horší digitální znalosti,“ vysvětluje David Šmahel. Jeho tým se už zapojil do dlouhé řady mezinárodních výzkumů, včetně zmíněné studie EU Kids Online 2020.

„Z našich výzkumů například vyplývá, že větší dovednosti v digitálním světě pomáhají nejen k lepším výsledkům v učení, ale i při ochraně vlastního soukromí,“ dodává profesor Šmahel.

Rizikem je nezájem rodičů

Výzkum z týmu profesora Šmahela upozorňuje na faktor, který může pro děti na internetu znamenat riziko. Více než polovina českých dětí říká, že jejich rodiče s nimi nikdy nebo téměř nikdy nemluví o tom, co dělaly na internetu. Ale například německé děti daly stejnou odpověď jen v 19 % případů.

Podle stejné studie pouze 14 českých dospívajících ze sta uvedlo, že rodiče používají software na blokování nebo filtrování pro děti nevhodného obsahu. Přitom třeba s nenávistným obsahem se setkalo téměř 60 % českých dětí a 18 procent se s ním setkává alespoň jednou týdně.

I s ohledem na zmíněné nezávislé studie Vodafone dlouhodobě prosazuje v oblasti Digitálního rodičovství tři jednoduchá hesla: „Domluvte se.  Jděte s dobou. Naslouchejte“. A rodičům nabízí i konkrétní pomoc v podobně mobilní aplikace Vodafone Family Security.

„Děti si umí se zákazy obvykle poradit, je lepší jim nastavit jasná pravidla hry. Navíc ovládají technologie často lépe než rodiče, ale snažme se s nimi držet krok. Děti potřebují zájem a čas rodičů, kteří poslouchají, vysvětlují i varují,“ rozvádí zmíněná hesla Richard Stonavský.

Pomoc Vodafonu

Nástrojem pro moderní rodiče je aplikace Vodafone Family Security, která slouží právě pro ochranu dětí na internetu. Pomocí aplikace lze chránit děti, aby nebyly vystaveny nebezpečnému obsahu, nebo omezit používání návykových aplikací.

Součástí výbavy Vodafone Family Security je i řízení přístupu k internetu, aby se děti mohly nerušeně věnovat škole, zájmovým kroužkům nebo spánku.

S aplikací, kterou lze využívat až na šesti zařízeních, pak přímo v mobilu nebo tabletu vašeho dítěte zamezíte přístupu k nevhodnému obsahu. Také za vás pohlídá stahované aplikace nebo pohyb vašeho dítěte.

zot, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Mluvte se svými dětmi o tom, co dělají internetu

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci