Poradíme, jak uspět při pracovním pohovoru v cizím jazyce

21.2.2017 00:00   |   Peníze
Pohovory jsou nejen vstupní bránou k možné práci snů, ale pro mnoho lidí též zdrojem stresu. Čím dál častěji se navíc odehrávají v cizím jazyce, nejčastěji angličtině či němčině. Víte, jak uspět?

pohovory

Přinášíme vám několik tipů, jak při pracovním pohovoru v cizím jazyce zabodovat. Přes noc se sice jazyk nenaučíte, ale jak eliminovat obavy a zvýšit své možnosti na úspěch, to byste stihnout mohli.

1. Zjistěte si co nejvíce informací o dané společnosti

Je celkem běžné zjišťovat faktické informace o potenciálním zaměstnavateli.

„S tím souvisí i jazyková příprava – pokud se společnost zaměřuje na něco specifického, přizpůsobte tomu i slovní zásobu. Budete lépe rozumět a nerozhodí vás pak například výpadek odborného termínu,“ doporučuje Jiřina Dunková, senior metodička z jazykové agentury Skřivánek.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jak zabodovat u pohovoru na první pohled
Správně se oblékněte na pohovor či na schůzku
I facebook vás může připravit o skvělé zaměstnání

2. Trénink dělá vítěze

Zkuste si nejdříve pohovor nanečisto dle hesla těžko na cvičišti, lehko na bojišti. „Můžete poprosit svého kamaráda, aby s vámi vedl pohovor a pomohl vám tak odhalit, v jakých oblastech máte jazykové rezervy a na co se před samotným pohovorem lépe připravit,“ pokračuje Jiřina Dunková

Pokud není kamarád k dispozici, zkuste používat různé fráze v rámci pohovoru či odpovědi na případné otázky doma před zrcadlem.

Nejen že si tak osvěžíte jazyk, který budete při pohovoru potřebovat, ale zároveň si budete moct vyzkoušet, jak váš projev působí a jak při něm vypadáte.

3. Vždy připraven!

Kromě toho, že na pohovor přijdete včas, mějte s sebou připravené veškeré dokumenty, které by mohly zaměstnavatele zajímat, a to nejen v češtině, ale i angličtině.

Lehce si tak budete moct na poslední chvíli projít názvy oborů svého vzdělání, nebo krátké souhrny vašich zkušeností z předchozích zaměstnání.

Pokud si nejste jistí, jako inspirace vám může sloužit vyplněný profil některého vašeho kolegy např. na LinkedIn.

4. Maličkosti

Zapracujte také na tzv. jemných či měkkých dovednostech. Jde totiž nejen o to, co říkáte, ale také, jak to říkáte. Prozkoumejte zákoutí jazykové stylistiky a zjistěte, jaké výrazy z cizího jazyka použít, pokud chcete znít přátelsky, formálně, důvěryhodně apod.

„Určitě je také vhodné znát například celé fráze pro chvíle, kdy potřebujete při pohovoru získat trochu času na odpověď,” radí Jiřina Dunková.

5. Formálnost a etiketa

Nezapomeňte na tradiční zdvořilostní fráze. Naučte se je opravdu dobře, abyste je mohli používat přirozeně, jako byste mluvili ve svém rodném jazyce.

Možná je to s podivem, ale obyčejný pozdrav či poděkování mohou udělat velký dojem.

6. Ustálené fráze

V každém jazyce existuje soubor frází či slov, které jsou nejčastěji používány v různých situacích. To se týká i pracovních pohovorů.

„Dejte si práci a vyhledejte si nejběžnější výrazy, které se používají, a naučte se s nimi aktivně pracovat – budete pak mít jistotu, že se předvedete v nejlepším světle,” uzavírá Jiřina Dunková.

7. Chybovati je lidské

Snažte se mluvit přirozeně a příliš nepřemýšlet nad gramatikou. Pokud váš projev bude působit profesionálně, sympaticky a sebevědomě, váš potenciální zaměstnavatel vám jistě drobné chyby v gramatice odpustí.

Daleko křečovitěji bude působit, pokud na své chyby budete zbytečně upozorňovat a vracet se k nim.

8. Mluvte jednoduše

Pokud si nejste jistí v kramflecích cizího jazyka, zkuste mluvit co možná nejjednodušeji a nezamotávat se v dlouhých souvětích.

Pokud nebudete rozumět otázce, kterou vám druhá strana položí, netipujte, nejste na dostizích. Raději znovu a zdvořile požádejte o zopakování otázky, případně její vysvětlení, pokud si nejste jistí.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Poradíme, jak uspět při pracovním pohovoru v cizím jazyce

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci