Česko patří k nejlevnějším zemím, i když máme malé platy
26.8.2016 00:00 | PenízeŽivotní náklady v Česku jsou například v porovnání s New Yorkem zhruba poloviční. V porovnání s průměrem života v Evropské unii je Česko o dvě pětiny levnější. Radost nám kazí porovnání platů a životních nákladů – například sousední Německo nás v této kategorii dlouhodobě poráží.
Průměrný plat v Česku se letos dostal na 26 480 korun, v Německu je to zhruba čtyřikrát tolik. Životní náklady Němců ale čtyřnásobku nedosahují – za nájem se tu platí zhruba dvojnásobek a služby ani zboží čtyřikrát dražší než v České republice nejsou. Řada zboží je v Německu dokonce levnější.
Němci pijí lacinější plzeňské
„Podle loňského testu Potravinářské komory České republiky se pod stejnou značkou v Německu nakoupí dvě třetiny potravin levněji než v Česku. Výrazně levnější jsou BIO potraviny,“ připomíná Olga Hyklová.
MŮŽE VÁS ZAJÍMATJak se bránit, když vám nechtějí vyplatit mzdu? |
Zajímavé je, že i za produkty vyrobené v Česku zaplatí naši sousedé méně, lacinější je tam například plzeňské pivo. Pokud se tedy člověk rozhodne za prací odejít do Německa, na konci měsíce by mu v peněžence mělo zůstat daleko víc peněz, než kdyby pracoval v České republice.
Stotisícová měsíční výplata (v přepočtu na naše koruny) není například ani ve Švýcarsku, Dánsku, Lucembursku nebo Nizozemsku ničím výjimečným. Životní náklady jsou ale v těchto zemích výrazně vyšší než v České republice. V Dánsku a Švédsku ceny evropský průměr překračují téměř o dvě pětiny.
Ošidné srovnávání
„Porovnávat životní úroveň pouze podle průměrné mzdy je zavádějící. Člověk musí počítat s tím, že tam za služby a zboží zaplatí víc než v Česku. I život na Slovensku je nákladnější – bydlení, energie i voda vyjdou Slováky dráž,“ upozornila Olga Hyklová.
Zejména země severní a západní Evropy patří mezi nejdražší státy světa a třeba náklady na bydlení jsou výrazně vyšší než v Česku. Například za byt o 75 metrech čtverečních se v Londýně vydají kolem 80 tisíc korun měsíčně, v Paříži přes 66 tisíc a v Helsinkách kolem 50 tisíc korun, “ vypočítává Martina Látalová, obchodní ředitelka AC JOBS.
Pokud se člověk rozhodne vyrazit za prací do zahraničí, musí se připravit i na jiný způsob vyplácení mezd, vyšší daně nebo jiný systém pojištění. Například v Austrálii je běžné, že je mzda vyplácena týdně, zároveň se zde ale i nájemné platí týdně.
Zdraví a sociální pojištění
Pokud se Čech rozhodne jít pracovat právě k protinožcům, bude se také muset připravit na výdaje spojené se zdravotním pojištěním, to státní totiž téměř nic nekryje, a pokud člověk chce, aby o něj bylo z tohoto pohledu postaráno, musí platit ze svého.
V mezinárodním srovnání je v Česku sice sociální a zdravotní pojištění hrazené zaměstnavatelem a zaměstnanci vysoké, kryje ale vše potřebné. V Dánsku, Rakousku, Belgii nebo ve Švédsku je zase třeba se připravit na vyšší daně.
Obecně rozdíly v celkové míře zdanění jsou mezi jednotlivými členskými zeměmi Evropské unie poměrně značné, někde až dvojnásobné. Daňové zatížení v Česku se v rámci Evropské unie řadí k průměru. Vůbec nejvyšší daně odevzdávají lidé v Belgii.
Jak to mají matky
Výrazné rozdíly jsou v Evropě v rodičovské dovolené. V zabezpečení rodičů je Česko na předních příčkách. U nás matka nastupuje na rodičovskou dovolenou a pobírá po celou dobu rodičovský příspěvek, maximálně jsou to čtyři roky. To je na evropské poměry luxus.
Například v Belgii jsou to tři měsíce, v Portugalsku čtyři. Liší se také výše příspěvku. V Česku je to maximálně 70 procent z předchozí hrubé mzdy, na Slovensku 55 procent. Maximální možný měsíční příspěvek je ale v Česku 11 500 korun.
Nejvyšší rodičovská je v Estonsku a ve Slovinsku, kde činí 100 procent předcházejícího příjmu, ve Švédsku a Dánsku se vyplácí 90 procent, v Lotyšsku, Maďarsku a ve Finsku 70 procent.
Nejméně dostanou Italky, počítat musí jen s 30 procenty. Je ale také řada zemí západní Evropy, jako například Španělsko, Řecko a Nizozemsko, kde rodiče již nemají nárok na žádné dávky.
A co lidé bez práce?
Na vysoké úrovni jsou v Česku také sociální jistoty v době nemoci, nezaměstnanosti nebo penze. Podpora v nezaměstnanosti je v každém členském státě Evropské unie jinak velká a je poskytována po různě dlouhou dobu.
„Podle průzkumů Česko nabízí nezaměstnaným sedmé nejlepší životní podmínky. Ve Velké Británii, v Estonsku, Lucembursku, Itálii, Irsku, na Slovensku i na Maltě jsou na tom nezaměstnaní nejhůř. Podpora v nezaměstnanosti v těchto zemích je srovnatelná s ostatními zeměmi, ovšem následné sociální dávky už takové výše nedosahují,“ uzavřela Olga Hyklová.
ozt, ŽenyproŽeny.cz
Přečtěte si také |
---|