S pocením nebojujte, pusťte se do něj efektivně!

3.9.2012 00:30   |   Styl
Bojujete s pocením, nebo si myslíte, jako více než polovina Čechů, že to nemá cenu, i když vám pach a mokrá košile v podpaží vadí?

pocení

Plných 67 procent dotázaných v průzkumu STEM/MARK do boje proti pocení vyráží s antiperspiranty a deodoranty. Ale jen polovina dokáže správně popsat, který z těchto přípravků zmírní pocení a který jen zakryje pach potu.

Potíme se jen v létě

Lidé stále věří některým mýtům. Pět z deseti si myslí, že člověk se potí především v létě a přípravky proti pocení zabraňují vylučování škodlivin z těla.

„Každý člověk se potí během celého roku. Množství vylučovaného potu je velmi individuální a závisí například na věku, pohlaví, může být ale ovlivněno i geneticky,“ říká dermatoložka MUDr. Veronika Brázdilová. „Přípravky proti pocení nezabraňují vylučování odpadních látek. Ty odchází z těla jinou cestou, například močí.“

Předcházejte mokrým stopám

Čechům podle průzkumu nejvíce na pocení vadí pach potu, mokré stopy na oblečení a vlhká místa v podpaží. Někdo používá kosmetické přípravky, jiný dává přednost pravidelné hygieně, především studené sprše a mýdlu. Další lidé spoléhají na to, že je před potem ochrání termoprádlo či zapnutá klimatizace.

„Pravidelná hygiena a výměna oblečení patří k základním krokům, jak nebýt „cítit“. Omezit zápach potu při sportu lze pomocí speciálních sportovních oděvů. Klimatizace pomůže jen tehdy, pokud nepřechází mezi místy s velkými teplotními rozdíly. Změny teploty vyvolají v těle proces přirozeného ochlazování, které se projeví pocením,“ vysvětluje Brázdilová.

Může vás zajímat

O (ne)příjemných vůních nejen v horkém létě
Kosmetická novinka: Oleje z břidlice
Proti stresu můžete zkusit automasáž

Antiperspirant nebo deodorant?

Přibližně 82 procent Čechů tvrdí, že zná rozdíl mezi různými druhy přípravků na pocení. Přibližně polovina dotázaných správně odpověděla, že antiperspirant zabraňuje tvorbě potu a deodorant pouze překrývá zápach.

A jak je to přesně? Pokud člověk použije antiperspirant, dojde k mechanickému uzavření potních žláz. Přebytečná voda se zpět vstřebá do organismu a vyloučí se z těla jinou cestou. Naproti tomu deodoranty pouze omezují již vzniklý pach potu.

Kdy se potíme

Člověk se potí během celého dne. U zdravého jedince je míra pocení (perspirace) dána hlavně okolní teplotou, případně fyzickou aktivitou. Nejméně se zdravý jedinec potí v noci, kdy je chladněji. 

Pocení je přirozenou reakcí lidského organismu na vysokou okolní teplotu, fyzickou zátěž nebo stres. Většinu zdravých lidí výrazněji neomezuje. Přibližně pět procent populace se však potí nadměrně, což jim znepříjemňuje každodenní život i kontakt s ostatními lidmi. Mnoho lidí netuší, že s potem lze díky některým kosmetickým přípravkům účinně bojovat.

Jak se potíme?

Tělo zdravého člověka vyprodukuje přibližně půl litru potu za den. Ten obsahuje 99 procent vody, zbytek tvoří odpadní látky. Nadměrným pocením se rozumí stav, kdy se člověk potí v situaci, ve které by se potit normálně neměl, případně když je potu větší množství.

„Nadměrné pocení lze rozdělit na generalizované, kdy se potí celé tělo, nebo lokální, jež postihuje jen určité části jako např. podpaží nebo dlaně. Například u žen se objevuje celkem pravidelně vlivem hormonální nerovnováhy v období přechodu,“ říká dermatoložka MUDr. Kateřina Fajkošová.

Sklon k nadměrnému pocení mají také obézní osoby. Intenzitu zápachu potu může nepříznivě ovlivnit i konzumace některých potravin, nejčastěji kávy, alkoholu, cibule a česneku.

Pocení lze omezit 

Úplně omezit pocení na celém těle není možné. Lze ho však omezit na místech, kde ze společenského hlediska nejvíce obtěžuje - podpaží a dlaní, případně chodidel.

„Například používáním antiperspirantů obsahujících aluminium chlorid, který mění strukturu bílkovin. Tím se zužuje vývod potních žlázek na kožní povrch a snižuje se tak množství vylučovaného potu,“ připomíná doktorka Fajkošová.

„Vhodné je antiperspirant aplikovat večer těsně před spaním, aby účinná látka nebyla potem ihned odplavována. V noci účinná látka lépe ulpí na pokožce a může působit několik hodin bez častého otírání o oblečení,“ dodává dermatoložka.

Kvalitní antiperspirant mechanicky uzavře potní žlázy, což má za následek zmírnění pocení a poté i možné úplné zastavení tvorby potu. Přebytečná voda se v těle nehromadí, vyloučí se močí nebo se odpaří v jiných místech. Míra pocení se snižuje přibližně po týdnu používání antiperspirantu, například Driclor, nebo jiný, který vám prodají v lékárně.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: S pocením nebojujte, pusťte se do něj efektivně!

poceni

10.9.2019   |   10:39   |   od: evuska
bojím se používat antiperpsiranty, naposledy popálila jsem nimi celé podpaží. Po jejich zahojení což jsem používala mastičky včetně kortykoidov, našla jsem jiné řešení jako iontoforéza, no taky jsem měla obavy aby znova se ne poskozit pokožky v podpaží, ale díky něj jsem konečně zastavila pocení a teď používám jenom obcejny dezodorant :)
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 10. 9. 2019 10:39
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci