O (ne)příjemných vůních nejen v horkém létě

13.8.2010 02:00   |   Styl
Cestování v přeplněné tramvaji či autobusu není zrovna příjemná záležitost. A v horkém létě dvojnásob. Stačí k tomu pár spolucestujících, kteří si s osobní hygienou zrovna hlavu nelámou.

pocení

Vystoupit pak z takového neskutečně hromadného dopravního prostředku je učiněným vysvobozením. Rádi se tak zbavíme nepříjemného odéru například ze zpoceného, nevypraného oblečení.

A o denním sprchování v podobných případech už ani radši nemluvíme. Podle nedávného průzkumu vychází nelichotivé číslo 4,2 sprchování týdně. Tři dny někde vypadly…

K obtížím z (ne)příjemnými vůněmi přinášíme nyní malý lexikon. Z něho jsme pochopitelně vyloučili všechna onemocnění a zdravotní obtíže, které mají zvýšené pocení na svědomí.

Proč se potíme?

Na tuto základní otázku známe odpověď určitě všichni. Potíme se zejména proto, že tímto přirozeným procesem dochází ke zvlhčování pokožky a tím i k jejímu ochlazování v horkých dnech.

Jak se potíme?

Pot se tvoří v potních žlázách po celém těle. Nemáme je jen na rtech a na očních víčkách. Naopak nejvíce těch malých potních žláz se nachází na chodidlech. A velké potní žlázy jsou v podpaží, na tříslech a na prsních bradavkách. Ty také vylučují aromatický pot. Nejvíce se potíme po pubertě a naopak od třiceti let věku aktivita žláz klesá.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT:

Žena má být krásná, ne krásně nalíčená
Co dělat, aby nás nezradily nohy?
Jak být atraktivní za pět minut

Co znamená zvýšené pocení?

Problémy se zvýšeným pocením mají například ti, co trpí potížemi se štítnou žlázou. Jeho příčinou mohou být také hormonální změny v menopauze, snížená hladinu cukru v krvi i další zdravotní obtíže.

Co aromatické pocení ovlivňuje?

Nechceme-li být cítit, neměli bychom pojídat aromatická jídla s česnekem, cibulí, kari… Zápach naopak dobře pohlcuje listová zelenina.

Jak se od sebe liší antiperspirant a deodorant?

Antiperspirant stahuje vývody potních žláz, takže zabraňuje pocení. Deodoranty obsahují látky, které ničí bakterie, způsobující zápach.

Mohou deodoranty způsobit rakovinu?

Říká se to, ale žádný seriózní výzkum toto dosud nepotvrdil.

Jaké jsou novinky v boji proti potu?

Nové antiperspiranty obsahují absorpční minerály vulkanického původu, takzvané minerality. Ty totiž přebytečnou vlhkost pohlcují a odpařují. Jejich účinnost je například oproti používanému mastku několikanásobná.

zzp

Přečtěte si také


Diskuse: O (ne)příjemných vůních nejen v horkém létě

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci