Povodeň poničila! Pojišťovna zaplatí?
19.5.2010 00:00 | Peníze - POJIŠTĚNÍPřipravily mnoho lidí o střechu nad hlavou, poničily vybavení jejich domovů, auta, připravily je o domácí zvířata a zlikvidovaly zahrádku. Podobná pohroma může potkat každého z nás.
Pokud jste pojištěni, budiž útěchou, že dostanete alespoň částečnou finanční pomoc od pojišťovny. Avšak víte, jak přesně při maléru postupovat?
Kontaktujte pojišťovnu
Prvním krokem je samozřejmě ohlášení pojistné události. To lze telefonicky nebo poštou na adresu příslušné pojišťovny či prostřednictvím jejích webových stránek.
Nemáte-li možnost nahlásit pojistnou událost ani jedním způsobem, můžete využít tištěného formuláře pro nahlášení škod na majetku, který by měl být, kromě poboček pojišťovny, k dispozici také na obecním úřadě.
Škodu nahlaste ve vlastním zájmu co nejdříve!
Všechno sepište a vyfoťte
Velmi důležité je, abyste hned, jakmile to je možné, sepsali seznam všech poškozených věcí a dali dohromady stvrzenky o jejich zakoupení. Samozřejmě, pokud je nemáte, nebo se při povodni zničily, nic se neděje a o svou pojistku nepřijdete.
Začnete-li následky povodně odstraňovat už před příchodem technika pojišťovny, měli byste nejprve vše zdokumentovat – jednotlivě každou poškozenou věc vyfotografujte dostatečně kvalitně, aby byla škoda prokazatelná. Dejte si v tomto případě pozor na mobilní telefony, protože fotografie z nich nebývají právě vždy kvalitní.
A není-li jiná možnost, bude dobře, když si poškozenou věc – jako důkaz pro pojišťovnu – raději uschováte do příchodu pojišťovacího likvidátora. Jde pochopitelně zejména o drahou elektrotechniku, tedy o televize, videa, počítače, ledničky, pračky, ale i o další cennosti.
Postupujte v klidu a systematicky, ať na nic nezapomenete.
Kdy začít odklízet?
Pokud jste nahlásili pojistnou událost, sepsali si seznam škod a všechno zdokumentovali, můžete začít odklízet napáchané škody.
Můžete tak učinit i v případě, že jste se s mobilním technikem vaší pojišťovny dohodli na konkrétním termínu jeho návštěvy, anebo vás ještě možná ani nekontaktoval. Při velkém množství škod, které povodně způsobily, bude totiž nejspíš chvíli trvat, než technik dorazí zrovna k vám.
Ale nebojte se, o své peníze nepřijdete.
Může vás zajímatPojistit, či nepojistit ojetý vůz? |
Zároveň si také pečlivě evidujte všechny náklady a práci, kterou na likvidaci škody vynaložíte. Budou-li vynaložené náklady a práce dostatečně prokazatelné, mohou být součástí náhrady vaší škody.
Rovněž v případě neobyvatelnosti místa trvalého bydliště je možné nad rámec běžného pojistného plnění uhradit náklady na vaše náhradní ubytování. Nezapomeňte tedy ani v tomto případě na potřebné potvrzení, od kdy do kdy jste byli ubytováni mimo váš neobyvatelný domov.
Až přijde likvidátor
Na schůzku s likvidátorem by bylo dobré, abyste si připravili vaši pojistnou smlouvu – pokud se ji podařilo zachránit.
Při jednání s mobilním technikem během prohlídky vašeho poškozeného majetku, můžete rovněž požádat o vyplacení přiměřené zálohy na pojistné plnění. To by mohl být základ pro obnovu povodní zničeného obydlí.
Lada Mašková
Přečtěte si také |
---|