Pojďte dál… Vždyť jsou Vánoce!

24.12.2009 00:00   |   Ezoterika
Vánoce. Mluvíme o nich jako o nejkrásnějším svátku  v roce. Opravdu je tak i prožíváme? Umíme si vychutnat tu sváteční atmosféru, kterou by měly přinést?

vánoční dárek

Ne. Nechceme čtenáře zkoušet. Jen tak trošinku přimět k zastavení v tom shonu, který Vánoce s sebou nesou. A že je toho třeba stihnout tolik, tolik, že by náš seznam nebral konce.

Ale Vánoce by neměly být o shonu. Jsou to především svátky rodiny. Jsou časem, kdy bychom se měli umět zastavit a zamyslet nad cílem naší životní cesty. Ne nadarmo psychologové varují, že právě o Vánocích se obnažují vztahy a jsou-li jen trochu narušené, přichází rodinná krize.

dítě a dárek

Radost z obdarování druhého
je velmi silná emoce, kterou
bychom měli dopřát i dětem

Měly by děti dávat dárky?

Zkuste jí dnes předejít třeba tím, že si znovu společně s ostatními členy rodiny připomenete vánoční zvyklosti a pranostiky. Třeba místo večerní televizní pohádky. Nakonec – proč ne?

vánoční stromečekNa co dnes nezapomenout

  • Začněte u jmelí. Určitě jej už máte koupené, ale – je zavěšené nad dveřmi? To prý totiž zaručuje celoroční štěstí pro celou domácnost. A pozor! Nikdy by jej neměla kupovat hospodyně, ale vždy pán domu, děti nebo někdo úplně cizí. Pokud jste to letos porušili, zapamatujte si pro příště.
  • Políbí-li mládenec pod jmelím dívku, může počítat v následujícím roce s pohromou v podobě svatby. Vdavekchtivá dívka se může zeptat pantoflíčku, jak to se sňatkem dopadne. Hodí-li pantoflíček přes rameno, obrácená špička ke dveřím značí, že si může chystat závoj.
  • O jiném hezkém zvyku – lití olova – jsme už na portále ŽenyproŽeny.cz psali zde. Připomeňme jen, že roztavené olovo ve studené vodě vytváří roztodivné obrazce, z nichž. přesně identifikovatelné jsou pak tři: srdíčko = láska, křížek = nemoc a problémy a hvěz-dička = štěstí a zdraví. S rozvinutou fantazií dokážete svým blízkým z olova vyčíst tu nejkrásnější budoucnost.
  • Rozkrojené jablko v půli je oproti tomu naprosto nekompromisní – hvězdička nebo křížek.
  • Když se lodička ze skořápky od ořechu s malinkou svíčkou určenou na dorty položí na mísu s vodou, stačí sledovat, kam popluje. Jestli to bude do středu nádoby, počítejte s cestováním či dokonce opuštěním rodného hnízda. Popluje-li však u kraje, i vy zůstanete v bezpečí rodinného přístavu.
  • Při pohledu do prázdné peněženky vám šupina z vánočního kapra vždycky připomene, že do výplaty to není tak daleko.
  • Kdo se na Štědrý den postí, možná uvidí večer zlaté prasátko. Když ne, pak se musí spokojit s rybou na talíři.
  • Na štědrovečerním stole nesmí chybět chléb a sůl… pro štědrost každého dne.
  • Jídlo bylo a dodnes zůstalo o Štědrém dni obřadem. Společná večeře skýtá možnost rodinné pohody, při které je čas na vzpomínky, vyprávění a nejrůznější příhody z časů dávných i nedávných. Proto letos zkuste štědrovečerní večeři prožít bez televize a bez rádia. Jen tak pospolu.
  • Běda tomu, kdo od prostřené štědrovečerní tabule vstane. Čeká prý ho jen to nejhorší.

Otevírání srdcí

A jak je to duchovnem? Příběh o malém Ježíškovi, o Marii a Josefovi snad každý zná. Někdo jej bere jako krásnou pohádku, jiný jako příslib a naději. Kdybychom lidem nahlédli do oken, zjistili bychom, že i Vánoce každý slaví podle svého.

Jedno však máme všichni společné. V určité chvíli – a je jedno, stane-li se to, když usedáme ke štědrovečerní večeři, bereme do ruky skleničku ke slavnostnímu přípitku nebo rozsvěcujeme vánoční stromeček, - se nám lehce zajíní oči a v nitru ucítíme lásku, ten všeobjímající pocit, který alespoň na chviličku otevře srdce a pohladí duši. Tak to prostě je.

Takže – šťastné a veselé!

dp

Přečtěte si také


Diskuse: Pojďte dál… Vždyť jsou Vánoce!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci