I vaše oči mohou signalizovat přicházející covid

2.4.2021 00:00   |   Zdraví a krása
Únava, zvýšená teplota, bolest hlavy, ztráta čichu a chuti – to jsou nejčastější příznaky, které postihují lidi nakažené nemocí covid-19. Stále více studií ale také poukazuje na zhoršující se zrak nakažených lidí.

oči a covid

V laboratořích v USA byl koronavirus prokázán ve sklivci a na vnitřní ploše rohovky. Problémy s očima začínají pacienti pociťovat většinou do dvou týdnů od výskytu prvních příznaků onemocnění.

„Potíže odeznívají obvykle po dalších dvou týdnech. V některých případech oční příznaky mohou být dokonce prvním projevem onemocnění,” popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Až třetina...

Existence očních příznaků u pacientů s covidem-19  je podle jednotlivých studií udávána v rozmezí od jednoho do 32 procent. Postižena může být jak spojivka a rohovka, tak i oční sítnice. Pacienti nejčastěji udávají zčervenání oka, světloplachost, dále bolest očí nebo zhoršené vidění.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Pod roušky používejte hydratační krém
Make-up pod rouškou chrání pleť
Bojujete v roušce se zamlžením brýlí?

„Nejfrekventovanější oční diagnózou v souvislosti s koronavirem je zánět spojivek. Nezřídka jsou přítomny symptomy takzvaného suchého oka, které provází nepříjemné řezání nebo pocit cizího tělíska v oku. Tyto pocity se mohou stupňovat v souvislosti s prací na počítači, s mobilem nebo v důsledku dlouhého pobytu ve vnitřních prostorách,” vyjmenovala Drahomíra Baráková, primářka oční kliniky Gemini v pražské Krči.

Náchylná sítnice

Virus může v důsledku celkové zátěže organismu způsobit zhoršení očních onemocnění. „Nejčastěji jsou to onemocnění sítnice - může dojít ke zhoršení již existujících otoků,  věkem podmíněné makulární degenerace, zejména její vlhké formy, nebo k rozvinutí či zhoršení takzvané centrální serózní chorioretinopatie,“ řekl Robert Kadlec, vedoucí sítnicového centra oční kliniky Gemini.

Problémy se zrakem se ale mohou objevit i po odeznění koronaviru, kdy dochází především ke změnám v množství i kvalitě slzného filmu a vzniku rohovkových poškození s následným mlhavým viděním.

„Během léčby onemocnění rohovky u postcovidového syndromu se doporučuje dostatečný příjem vitaminu C, který má antistresový a antioxidační účinek, vitaminu E pro jeho antioxidační účinek a vitaminu A, který podporuje regeneraci nervů. Ke zmírnění příznaků se doporučuje aplikace umělých slz, očních gelů a mastí do oka a správné nasazení respirátoru,” popsala Drahomíra Baráková.

Správně nasazený a čistý!

Právě správné nošení respirátoru je pro prevenci vzniku očních problémů zásadní. „I správně nasazený respirátor nasměřuje část vydechovaného vzduchu do očí. Způsobuje to osychání očí a zhoršuje nepříjemné pocity. U lidí s covidem-19 může vydechovaný vzduch zvyšovat riziko postižení očí koronavirem. Proto je důležité mít respirátor nasazený co nejpečlivěji. Samozřejmostí je pravidelná výměna respirátoru za nový, protože může být sám o sobě zdrojem infekce,” vysvětlil Pavel Stodůlka.

Vedle koronaviru mají na zhoršující se zrak Čechů vliv i odklady návštěv očních lékařů. 

„Samostatnou skupinou zrakových obtíží jsou ta, která s pandemií souvisí nepřímo. Vznikají v důsledku zanedbání kontrol nebo oddalování návštěvy lékaře pro nově vzniklé potíže ze strachu z nákazy. Tato skupina následků je nejširší a v plném rozsahu se pravděpodobně ukáže až po skončení pandemie,” uzavřel Robert Kadlec.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: I vaše oči mohou signalizovat přicházející covid

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci