Odborníci se shodují, že make-up pod rouškou chrání pleť

19.9.2020 00:00   |   Komerční články
Nošení ochranné roušky se v posledních týdnech opět stalo nutnou součástí našeho života a zásadně tím ovlivnilo léta používané návyky. Výraznou změnu pocítily i ženy a děvčata zvyklé na každodenní líčení.

líčení

A i když by se na první pohled mohlo zdát, že make-upy a rtěnky se vrátí „na scénu“, až když nám bude dovoleno odložit roušku, opak je pravdou.

Oblíbení spojenci ženské krásy už dnes mají zelenou i od lékařů-odborníků, kteří se shodují v jednom. V časech, kdy rouškou chráníme sebe i ostatní, může vhodný make-up pod ní zachránit naši kůži. A to doslova.

„Používání make-upu je součástí základní péče o pleť, a to i v době nošení roušek, dokonce právě o to více. Pokud totiž nosíte roušku delší dobu, kůže je náchylnější ke vzniku zánětlivých změn,“ říká  MUDr. Prof. Jana Hercogová, CSc., MHA, primářka Dermatoveneroligické kliniky 2. LF UK Nemocnice Na Bulovce.

Nejpostiženějšími bývají osoby se suchou pokožkou, atopickou dermatitidou, ale i seboroickou dermatitidou nebo akné, při kterých hraje důležitou roli vnější prostředí,“ vysvětluje primářka, která sama z vlastní zkušenosti doporučuje dlouhotrvající make-up i rtěnku jako ochranu pleti a rtů.

Respektovaná odbornice, působící také jako předsedkyně České akademie dermatovenerologie, schvaluje i co nejčastější „přestávky“ v nošení roušky během dne.

„Ideální je omezit nošení roušky na dobu, kdy jsme v blízkém kontaktu s dalšími lidmi. Překvapuje mě, když vidím člověka daleko od lidí v přírodě s rouškou. Všimla jsem si také, že některé ženy se ‚pod roušku‘ nelíčí, a i proto si ji možná často zbytečně nechávají na tváři,“ říká lékařka.

Když rouška dobře sedí, dochází pod tímto krytím k mírnému pocení až zapaření pokožky. To může znamenat problém pro pleť s atopickými sklony či seboroickou dermatitidou.

„Lidem s citlivější pokožkou bych pak doporučila krémy, které urychlují hojení, může jít například o krémy, jež se používají u miminek na ošetření kůže pod plenkami,“ poznamenává další dermatoložka, MUDr. Andrea Vocilková.

Podle jejích slov nelze proti použití make-upu pod roušku nic namítat: „Na bezproblémové pleti působí make-up jako určitá ochrana.“

TIP DERMACOL:
Naličte se pod roušku i k roušce

Protože rouška bude pravděpodobně naší povinnou „výbavou“ ještě nějakou dobu, namísto pocitu omezení je dobré ji vnímat jako součást naší vizáže.

„Přizpůsobte této situaci výběr kosmetických produktů a styl líčení,“ radí vizážistka Dermacol Silvie Siegr (na snímku vlevo). Důležité je přitom myslet na dvě zásady. První je kvalita a trvanlivost kosmetiky, kterou používáme na pleť chráněnou rouškou.

 „Po důkladném očištění, tonizaci a hydrataci pleti doporučuji nanést hydratační bázi pod make-up, která zabrání jeho usazování v pórech a vráskách,“ říká vizážistka. Pod rouškou zůstávají většinu dne schované i rty, ale přesto není třeba si odpírat rtěnku, která krásně rozzáří rty vždy, když si roušku sundáte.

„Já nejen v tomto období doporučuji dvoufázovou dlouhotrvající barvu Dermacol 16H Lip Colour, která vydrží na rtech celých 16 hodin bez pocitu vysušení díky hydratačnímu balzámu,“ přidává svůj tip Silvie Siegr.

Druhou zásadou líčení k roušce je důraz na oči a obočí, které právě v kombinaci se zakrytou dolní částí tváře ještě více vyniknou a přitáhnou obdivné pohledy.

 „Soustřeďte se při líčení na oči více než kdykoliv předtím. Nebojte se experimentovat s barvami očních stínů a linkami. Klidně si nejdříve vyberte roušku a podle ní si při líčení hrajte s barvami,“ doporučuje vizážistka.

Protože rouška přitahuje pozornost na horní třetinu tváře, dokonalý musí být i tvar vašeho obočí, které doslova ‚rámuje‘ váš pohled. Chybějící chloupky doplňte tužkou nebo práškovým pudrem a zafixujte voděodolnou řasenkou na obočí.

„A nezapomínejte, i když většinu dne možná strávíte v bezpečné vzdálenosti od kolegů a s rouškou na tváři, to vše děláte v první řadě pro svůj dobrý pocit. A ten se při pohledu do zrcadla určitě dostaví ,“ dodává Silvie Siegr.

reTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci