Jak si na jarní zahrádce nezablokovat záda

18.4.2018 00:00   |   Zdraví a krása
Po zimním klidu zase začínáme trávit čím dál tím více času v předklonu nad záhonky, truhlíky, keříky a dalšími radostmi naší zahrady. Pozor ale na záda!

bolavá záda

Právě ta totiž během hodin strávených v předklonu dostávají nejvíce zabrat a nás tak může večer překvapit nejen nové opálení od sluníčka, ale i nevítaná bolest. Jak to tedy na začátku nepřehnat a bolesti zad se vyhnout?

Nepodceňujte přípravu

Před samotnou prací na zahradě se nezapomeňte protáhnout a prohřát. I zde totiž platí ta samá pravidla jako při sportu, a to dostatečně připravit svaly. Nemusíte podávat žádné velké výkony, stačí se protáhnout základními cviky.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Bolí vás u počítače záda? Špatně sedíte!
Aby vás v těhotenství nebolela záda
Jak šetřit záda při odpočinku

Nezapomeňte se také prohřát, třeba krátkou procházkou. Pokud chcete mít čisté svědomí, protáhněte se i po práci, svaly tím uvolníte a předejdete pak jejich ztuhlosti.

Pozor na zateplení

Ačkoli jsou největší mrazy již za námi, odhalená bedra bychom si měli schovat až do té doby, kdy bude venku celý den stabilně přes 25°C a nebude foukat.

Spodní část zad je na prochladnutí velice citlivá, a i přestože nemusíme chlad během práce cítit, večer vás může nepříjemně překvapit bolest spodní části zad způsobená právě ofouknutím.

Nezapomeňte se tedy vždy chránit dlouhým trikem, mikinou, nebo ideálně bederním pásem.

Myslete na správnou polohu 

Vaše tělo by se nemělo během práce nepřirozeně ohýbat, zaklánět či natahovat. Tím jde pouze bolestem vstříc. Pořiďte si na každou práci takové pomůcky, které vám pomohou mít záda pokud možno co nejčastěji v narovnané poloze.

Pokud potřebujete vyplít záhon, sedněte si na malou stoličku nebo si klekněte na klekátko. Jestli zastřihujete větve stromu, tak si pořiďte prodloužené zahradnické nůžky, nebo si dojděte do kůlny pro štafle.

A pokud musíte zvedat těžká břemena nebo převážet plně naložené kolečko, tak vždy myslete na to, abyste váhu zvedali stehny přes dřep a záda měli narovnaná. Stejně tak si počínejte i při zvedání těžkých beden nebo předmětů.

Při bolesti zad udržujte hladinu „béčka“ 

Protože práce na zahradě není jen jednorázovou činností, ale několikaměsíční prací, myslete na to, abyste v případě bolesti tělu dodávali ty správné vitamíny, které regenerují a vyživují nervy zad.

Vyživované nervové buňky se lépe hojí, sílí a jsou schopny déle odolávat poškození a vzniku bolesti. Soustředit se musíme zejména na zvýšení příjmu vitamínů skupiny B - B1, B6 a B12. Je proto důležité pravidelně užívat léky obsahující dostatečně vysoké léčivé dávky těchto vitaminů.

Nezapomeňte si však pohlídat rozdíl mezi lékem a výživovým doplňkem. Pouze lék obsahuje dostatečně vysoké množství vitaminů, které regenerují poškozená nervová vlákna a mají protibolestivý účinek.

První pomoc při blokádě

Pokud už se vám stane, že vás překvapí náhlá bolest zad, nepropadejte panice a zkuste se s ní vypořádat.

Možná jste zaslechli, že při akutních bolestech zad může ulevit i horká sprcha a v ní opatrné protahování či lázeň s rozmarýnovým extraktem, problémy se tím ale mohou naopak spíše zhoršit.

Mokré teplo sice přináší krátkodobou úlevu, po ukončení aplikace horké vody ale dochází k opětovnému stažení svalů a blokáda (zánět) se může ještě prohloubit.

Lepší variantu představuje tzv. suché teplo, které zaručí pomalé povolování strnulých a stažených svalů, díky čemuž akutní blokáda postupně odezní.

„Na bolavá záda můžete přiložit také nahřátý otrubový polštářek, elektrickou dečku nebo kožený pás a krátkodobě lze užít nesteroidní antirevmatikum (např. ibuprofen), v kombinaci s vitamínem B ve vysokých dávkách,“ radí MUDr. Hynek Lachmann, neurolog z FN Motol.

Nápravu hledejte u odborníků!

Pokud se rozhodnete požádat někoho blízkého o masáž v domnění, že vám pomůže, buďte opatrní.

„U neškoleného laika bych určitě doporučoval pouze tlakovou stimulaci bederní páteře, která nesmí příliš bolet, bolest tedy nesmí být vnímána jako nepříjemná. Mohlo by se tak snadno stát, že masér ‚laik‘ napáchá více škody než užitku,“ vysvětluje neurolog.

„Pokud bolest spontánně nepoleví do dvou týdnů či se opakuje, doporučuji návštěvu fyzioterapeuta,“ dodává MUDr. Lachmann.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Jak si na jarní zahrádce nezablokovat záda

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci