Také bojujete se zamlžením brýlí při nasazené roušce?

25.3.2020 00:00   |   Wellness
Nosíte brýle a zároveň se chráníte rouškou? Pak vás nejspíš x-krát za den naštve zamlžování brýlí. Jak nepříjemnou situaci zvládnout radí Kristýna Štěbetáková, optometriska společnosti Alensa.

brejle

Přinášíme sedm tipů, které pomohou zamlžení brýlí předcházet.

1. Správná rouška

Použijte roušku, která vám dobře sedí na nose a bude k nosu co nejlépe přiléhat.

Nejlepší je rouška se všitým drátkem, který se dá vymodelovat podle tvaru nosu. Vydechnutý vzduch pak neuniká pod horním okrajem roušky a vaše brýle se tím pádem tolik nemlží.

2. Roušku až k očím, brýle níže

Roušku si dejte co nejblíže k očím a brýle položte níž na nos. Brýle se tak budou méně zamlžovat i špinit.

Snažte se omezit sahání na brýle. Jen pozor, posune to lehce ohniska brýlí a u multifokálních (progresivních) brýlí nemusíte vidět stejně.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jarní únavu nepodceňujte, bojujte s ní
Být patriotem se v jídle bohatě vyplatí
Když se dostaví dětská jarní únava

3. Použijte jar!

Alespoň na začátku a konci dne si umyjte své brýle vlažnou jarovou vodou a osušte je hadříkem z mikrovlákna. Hadřík z mikrovlákna mějte stále po ruce.

Zkusit můžete i speciální spreje proti zamlžování. Navíc, kdy jindy si vytvořit návyk na pravidelné čištění brýlí, než teď?

4. Nebo zkuste mýdlo

Vaše brýle vyčistí a zároveň i z části vydezinfikuje klasické tuhé mýdlo. Naopak tekuté mýdlo vám život spíše znepříjemní.

Určitě brýle nečistěte lihem, mohou popraskat nejen čočky, ale i obruby, popřípadě se začne sloupávat barva.o

5. Nejjednodušší jsou čočky

Nejjednodušší způsob, jak se zamlžování zcela vyhnout, je vyzkoušet kontaktní čočky. V době zvýšeného výskytu virových onemocnění jsou nejhygieničtější variantou jednodenní čočky.

Nezapomeňte si před jejich aplikací pečlivě umýt ruce a přes den se vyhnout kontaktu v blízkosti očí.

6. Brýle s hydrofobní úpravou skel

Až si budete příště pořizovat brýle, pamatujte i na jejich povrchovou úpravu. Hydrofobní vrstva odpuzuje vodu, což znamená, že se brýle rychleji odmlží a neulpívá na nich ani další nečistota.

Že za stávající situace nechcete nikam chodit? Nemusíte. Pokud máte po ruce předpis či brýlovou kartičku, dioptrické brýle si můžete pořídit i on-line s použitím virtuálního zrcadla. Za několik dní vám hotové brýle přijdou až domů.

Bonusový tip - pěna na holení!

Asi by vás to nenapadlo, ale od zamlžených brýlí vám může pomoci i pěna na holení. Naneste na brýle malé množství pěny a pomocí hadříku brýle vyleštěte do sucha. Na brýlových sklech se tak vytvoří jemná ochranná vrstva, díky které se na nich už nebude pára srážet.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Také bojujete se zamlžením brýlí při nasazené roušce?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci