Pracujete-li doma, nepokládejte na oltář home office svoje oči!

11.11.2020 00:00   |   Peníze
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak.

home office a oči

Vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. A problémy vám může přinášet práce na počítači během home office.

Práce při home office totiž trvá v průměru o dvě hodiny déle za den, než když lidé pracují na svém pracovišti, upozorňuje primářka Oční kliniky DuoVize Praha MUDr. Lucie Valešová. Pokud tedy máme osmihodinovou pracovní dobu, přidáme dvě hodiny a jde o práci na počítači, tak lidé stráví přibližně deset hodin soustředěním se a zaostřováním do blízka na monitor.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Práce z domova přibývá, ale není pro každého
Efektivní práce i z home office – je to reálné?
Komu lze nařídit práci ve svátek a co za to

Přetěžování vede k únavě

To rozhodně pro oči není přirozené ani správné. Při takovémto přetěžování očí dochází zákonitě i u zdravého člověka k jejich únavě. Dále vystoupí všechny problémy, jež do té doby mohly zůstat skryté.

Zaprvé začne více obtěžovat dioptrická vada, kterou člověk do té doby nemusel ani vnímat, oči neustále přiostřují a unavují se. Z toho mohou vznikat bolesti hlavy, bolesti očí, za očima a pálení očí.

V takovém případě je rozhodně nutné navštívit očního lékaře, nechat si přeměřit dioptrickou vadu a napsat správné brýle, protože bez nich jsou oči přetížené, radí primářka.

Potíže mohou mít i mladí, kteří nikdy  brýle nenosili a ani je nepotřebují, ale na home office, kdy  tráví víc času u monitoru, mají pocit, že vidí hůře. I u mladého zdravého člověka při dlouhodobé práci do blízka vzniká takzvaný akomodační spasmus neboli křeč zaostřovacího svalu.

Ta u člověka, který nikdy neměl dioptrie, může způsobit následnou krátkozrakost. Je sice dočasná, ale obtěžuje, a v lidech vyvolává úzkost, že jim vznikla dioptrická vada.

Jak  očím pomoci?

Podle MUDr. Lucie Valešové pro cvičení na uvolnění zaostřovacího svalu platí pravidlo 20/20/20: každých 20 minut se na 20 vteřin podívat do dálky 20 stop, tedy alespoň pět metrů. Tím vznikají krátké přestávky, při kterých se zaostřovací sval uvolní, a je to prevence právě zmíněné křeče zaostřovacího svalu.

Někoho při delší práci na počítači, začnou  oči pálit, jako by v nich měl zrnka písku… Při přeostřování a soustředění se při práci na počítači zapomínáme mrkat, takže povrch oka osychá, čímž rohovka není tak průhledná a vidění je horší.

Vzniká začarovaný kruh: o to více zaostřujeme a nemrkáme. Při těchto problémech pomáhá myslet na to, že musíme mrkat, občas zavřít oči a je dobré si pořídit oční kapky zvané umělé slzy, jsou volně prodejné v lékárně.

Ty při takovémto přetížení a dlouhé práci na počítači uleví od pálení očí a pocitu písku v očích, mohou zlepšit i komfort vidění.

Na co dávat pozor

  • Za problémy s očima mohou stát i špatné podmínky pro zrakovou práci, zejména z hlediska světelnosti, která může způsobovat velký oční diskomfort.
  • Obrazovka by neměla být přesvětlená ani příliš ztlumena.
  • V okolní místnosti by mělo být mírné difúzní osvětlení.
  • Na práci na klávesnici nebo text bychom si měli přisvítit lampičkou, tím se samozřejmě myslí ve zhoršených světelných podmínkách, které nyní na podzim zažíváme velkou část dne.
  • Počítač by neměl být umístěn tak, aby nás oslňovalo světlo z okna. Svou roli hrají také ergonomické vzdálenosti a úhly.
  • Správná vzdálenost obrazovky počítače je cca 60 až 80 cm. To ale souvisí s velikostí obrazovky, velikostí písma a rozlišením, takže toto je třeba vždy řešit individuálně vzhledem ke konkrétním podmínkám.

Důležitý je také sklon našeho pohledu při sledování obrazovky. Hlava by měla být lehce skloněna, aby dobře viděla na obrazovku, která je uložena mírně níže. Dobré tedy je dát si židli trochu výše, stůl trochu níže, abychom mohli dodržet tuto nejlepší ergonomickou polohu pro naše tělo, oči i krční páteř, uzavírá primářka oční kliniky.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Pracujete-li doma, nepokládejte na oltář home office svoje oči!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci