Tři z pěti pacientů si žádají o rázovou vlnu

29.9.2020 00:00   |   Zdraví a krása
Při blokádě kloubů páteře nebo žeber, při poškození meziobratlové ploténky, natažených vazech v koleni či kotníku, tenisovém a oštěpařském lokti, zamrzlém rameni, zánětu achilovky nebo při artróze kloubů – tady všude může pomoci takzvaná fokusovaná rázová vlna. Neznáte?

rázová vlna

Informovanost českých lékařů o účincích fokusované rázové vlny je stále nízká. Stoupá ale povědomí laické veřejnosti – přibývá lidí, kteří ke své léčbě přistupují aktivně, chtějí maximální efektivitu a o aplikaci rázové vlny fyzioterapeuty sami žádají.

Fokusovaná rázová vlna soustředí vysokoenergetický paprsek přímo do hluboko uložené poškozené tkáně (6 -12 cm), kam radiální rázová vlna svým výkonem nepronikne. Klient pociťuje pouze něco vzdáleně podobné "píchání" a dále pak "tlak" hluboko uvnitř tkáně v místě původu bolesti.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Mnoho žen zanedbává prevenci proti rakovině
Syndrom malé sukně vážným varováním
Kojení chrání maminky před rakovinou

Kde pomáhá

„Jde o doplněk manuální terapie, využívá se pro její rychlý regenerační efekt, nejvyšší účinnost má bezprostředně po svalovém zranění, ale pomáhá i při dlouhotrvajících bolestech. Stejně účinné je její využití při léčbě erektilních dysfunkcí, u poruch pánevního dna či prostaty a při bolestivé menstruaci,“ vyjmenovala Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Pozitivní dopad má podle jejích zkušeností terapie s rázovou vlnou i na zlomeniny, bolestivé záněty spojené s patní ostruhou a rekonvalescenci po operaci kolene či ramene.

Pacienti se svalovými a kosterními problémy se však o nové metodě léčby málokdy dozvědí od svých lékařů. Většina lidí čerpá informace z internetu anebo od svých známých, kteří léčbu podstoupili.

Zbytečné léky i operace

Léčba s pomocí fokusované rázové vlny stále není v Česku tolik rozšířená. Například u zmrzlého ramene, kde je tato léčba prokazatelně účinná, ji v tuzemsku využije promile z celkového počtu pacientů. Ostatní zahánějí bolesti prášky a injekcemi s kortikoidy.

„U některých jiných diagnóz dokonce podstupují zbytečně rutinní operace. Na vině je malá informovanost i ze strany praktických lékařů a cena léčby, kterou neproplácí pojišťovny. Přitom náklady jsou srovnatelné a »fokuska« v nákladech často i vítězí,“ míní Iva Bílková.

Nová technologie fokusované rázové vlny podněcuje poškozené místo k „samoopravě“, urychluje hojení měkkých tkání a obnovuje hustotu kostí. Díky přesně zacíleným tlakovým vlnám, které proniknou i hluboko do těla, je její aplikace neinvazivním zákrokem, který zvyšuje účinky manuální fyzioterapie až desetinásobně.

Pomáhá nemocné tkáni

Rázové vlny není třeba se bát. Někteří pacienti bohužel v minulosti získali špatnou zkušenost z pracovišť, kde nevhodně využívali starší typ – tzv. radiální rázovou vlnu. Nová technologie funguje na zcela jiném principu, je výkonnější a má výborné účinky v řadě svalových, kloubních a kosterních onemocnění.

„Zvlášť starší lékaři jsou k této moderní léčbě skeptičtí a své pacienty léčí kortikoidy. Ty sice pacientovi okamžitě uleví, ale neřeší příčinu problému a bolest se vrací. Naopak fokusovaná rázová vlna přímo pomáhá poškozené tkáni v regeneraci,“ vysvětlila Iva Bílková.

Zatím ji musíme platit

Aplikaci rázové vlny si musí pacienti platit, 30minutová terapie stojí od 1300 korun. Budoucí spoluúčast pojišťoven ale odborníci nevylučují. Magnetoterapie, ultrazvuk, laser, to vše jsou pojišťovnou proplácené staré koncepty léčby, mnohdy s nižším efektem, než nabízí fokusovaná rázová vlna.

Tu již proplácí některé zdravotní pojišťovny v Německu, Rakousku a dalších zemích. I u nás by bylo jistě hrazení pojišťovnou u některých diagnóz možné.

„Samozřejmě by bylo vhodné udělat férové srovnání celkových nákladů starého a nového postupu léčby, tradiční léčebný cyklus versus s pomocí rázové vlny. Nemáme informaci, že by některá česká zdravotní pojišťovna toto zkoumala, myslím ale, že by byli velmi překvapeni,“ podotkl ředitel FYZIOkliniky Zdeněk Bílek.

tou, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Tři z pěti pacientů si žádají o rázovou vlnu

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci