Roušky jsou zpět, jak vyzrát na zamlžené brýle

9.9.2020 00:00   |   Zdraví a krása
Roušky se po prázdninách vrací, což působí nepříjemnosti nositelům brýlí. Často se zamlžují skla a zhoršuje se tak vidění. Jak je možné se této nepříjemnosti vyhnout?

roušky a brýle

Babské rady hlásají, že problém se zamlžováním lze eliminovat tenkou vrstvu tuhého mýdla do tvaru kříže po obou stranách skel a rozetřít ji hadříkem z mikrovlákna.

Jiné doporučení zase vyzdvihuje účinky holicí pěny či jarové vody. To sice mlžení omezí, ale nezabrání mu úplně, navíc můžete na sklech vytvořit šmouhy... Existují rovněž speciální spreje proti zamlžování skel nebo hadříky s protizamlžovacím efektem.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Pod roušky používejte hydratační krém
Chraňte si oči před nákazou koronavirem
Může koronavirus ohrozit těhotnou a miminko?

Drátek a náplast

Čím lépe bude rouška přiléhat ke kůži, tím méně vzduchu bude pod jejím horním okrajem proudit směrem k brýlím. Největší problém nastává v oblasti nosu, proto do látkové ústenky v tomto místě všijte kousek drátku (je možné použít i svorku od toastového chleba), který vytvarujete podle reliéfu vašeho obličeje.

Anebo v místě pod očima roušku přelepte náplastí, abyste přechod důkladně utěsnili. Teprve pak nasaďte brýle. Skla se díky tomu nebudou zamlžovat, ale při dlouhodobém nošení může náplast někomu způsobit podráždění pokožky.

Úprava skel

Proti zamlžování pomáhá rovněž takzvaná hydrofobní (tedy vodoodpudivá) povrchová úprava, která brání ulpívání kapek – a snižuje i mlžení. Znamená to ovšem výrobu nových brýlových skel.

Dioptrické brýle se mohou stát „semeništěm“ viru, proto je důležité o ně v době epidemie řádně pečovat. Nezapomeňte je po příchodu z exponovaných míst jako je MHD, čekárna u lékaře apod. důkladně mýt teplou vodou a mýdlem. Nepoužívejte agresivní desinfekce jako je Savo či AntiCovid.

Špatně sedící brýle navíc mohou být příčinou, proč si jejich nositelé při rovnání často sahají na tvář – čímž mohou virus z rukou přenést do oblasti očí nebo nosu, odkud se nákaza dostane do organismu. Proto je důležité mít brýle správně seřízené, aby nepadaly a neposouvaly se, kam nemají.

Neplechu může v tomto ohledu působit i kombinace roušky s těsnými gumičkami za uši a brýlí, které pak kvůli „odstávajícím“ uším dobře nesedí.

Kontaktní čočky

Díky kontaktním čočkám se zamlžených skel sice zbavíte, v době koronavirové epidemie se ale také nejedná o ideální řešení. Protože se virus může přenášet i skrze oči, takže je více než kdy jindy zapotřebí dodržovat důkladná hygienická opatření při manipulaci s čočkami.

„Nepřekračujte délku použitelnosti, takže čtrnáctidenní čočky je nutné vyhodit, i když je nositel měl jen dvakrát za ty dva týdny. Dále používat roztoky z lékáren, dbát na dobu použitelnosti, měnit častěji pouzdro na čočky,“ vyjmenovává MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

Nejlepší variantou jsou jednodenní čočky. Je to sice dražší, z hlediska hygieny jde o nejvhodnější řešení, protože se vyhnete rizikům, spojeným se špatnou péčí o vícedenní čočky. Pokud se objeví příznaky COVID-19, doporučuje primářka Valešová raději nasadit brýle.

„Myslím, že stejně jako u chřipky je to rozumné. Následný rozvoj onemocnění může způsobit zánět spojivek a zhoršit podmínky nošení kontaktních čoček,“ vysvětluje oftalmoložka.

Nutno podotknout, že čočky v ochraně před koronavirem nepomohou, jelikož kryjí jen rohovku, nikoliv spojivku, přes niž se virus přenáší.

ojz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

 


Diskuse: Roušky jsou zpět, jak vyzrát na zamlžené brýle

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci