Ochrana očí může zpomalit šíření nákazy koronavirem

27.3.2020 00:00   |   Zdraví a krása
Kvůli koronavirové pandemii se celé Česko zahalilo do roušek. Na ochranu očí se ale často zapomíná. Experti tvrdí, že ochrana očí, stejně jako rukou a úst, může zpomalit šíření nákazy.

oči a epidemie

Koronavirus se šíří kapénkami, které mohou ulpět na obličeji a odtud se šířit nosem, ústy a očima.

„Oči před virovými kapénkami mohou částečně ochránit dioptrické nebo sluneční brýle. Nicméně při péči o potencionálně nakaženého člověka ochrana není stoprocentní, je nutné použít ochranný štít, ochranné brýle nebo alespoň improvizovaně brýle potápěčské,“ upozorňuje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Oční jóga zabrání syndromu kancelářského oka
Oprava víček není jen pro krásu
Má-li dítě problém, nejsou za tím oči?

Brýle desinfikujte

„A brýle je třeba udržovat v čistotě a dezinfikovat. K mytí rukou, ochraně nosu, úst a dezinfekci povrchů se také doporučuje častější dezinfekce slunečních či dioptrických brýlí přípravkem na alkoholové bázi,“ radí oftalmolog.

Podle studie z univerzity New South Wales se člověk dotkne obličeje průměrně 23krát za hodinu. Právě dotýkání se obličeje může být podle Světové zdravotnické organizace jedním ze způsobů, jak se do těla koronavirus dostane.

„Zamezte tření, mnutí a sahání rukama do očí. Pokud oči řežou či pálí, prokapávejte je umělými slzami bez konzervantů a při aplikaci kapek se vyvarujte kontaktu konce kapátka s očima a jejich okolím,“ doporučuje Pavel Stodůlka.

Kontaktní čočky raději odložte

Pokud používáte kontaktní čočky, zvažte spíše nošení dioptrických brýlí. Při manipulaci s kontaktními čočkami si lidé častěji sahají na oči a zvyšují riziko možné infekce. Pokud budete nadále pokračovat v jejich nošení, dodržujte důsledně hygienická opatření a upřednostňujte pokud možno jednorázové denní kontaktní čočky.

„A před manipulací s kontaktními čočkami si minimálně 20 sekund umývejte ruce vodou a mýdlem. Skladujte čočky v roztoku k tomu určenému a pravidelně kontrolujte čistotu pouzdra,“ důazně radí šéf očních klinik.

Pozor na slzy!

Podle České oftalmologické společnosti jsou slzy velmi infekční a rizikové stran koronaviru.

„Při slzení se nedotýkejte očí, slzy utřete na tváři. K sušení používejte jednorázové kapesníky, které po použití vyhoďte, a poté si umyjte nebo vydezinfikujte ruce,“ popsal Pavel Stodůlka.

Koronavirus může způsobit v jednom až třech procentech případů virový zánět spojivek, který bývá i prvním příznakem nákazy.

„Zánět spojivek se typicky projevuje začervenáním oka a zvýšeným slzením. Nemusíte však panikařit, když oko zčervená. Pravděpodobně se jedná o jinou příčinu onemocnění. V současné době trápí alergiky pyly a právě zánět spojivek je nejběžnějším projevem oční alergie,“ uzavřel světově uznávaný oční chirurg Pavel Stodůlka.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Ochrana očí může zpomalit šíření nákazy koronavirem

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci