Jak má vypadat správná denní krmná dávka u psa

22.5.2020 00:00   |   Zvířata
Mnoho pejskařů si občas klade otázku, jak často a jakou dávkou je vhodné krmit svého pejska. Samozřejmě záleží na tom, čím je pes krmen a o jak kvalitní krmivo se jedná.

krmení pesů

Vhodné a zdraví prospěšné granule by podle odborník na výživu psů Martina Pučálky neměly obsahovat chemické konzervanty jako jsou BHA, BHT, propylgallát nebo sorban draselný, dále fosfáty, barviva nebo dochucovadla, především v podobě většího množství soli, která je pro psy toxická.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Když pes loudí, nechce pamlsek!
I pejsek trpí potravinovou alergií
Kočka a pes spolu bytě? Má to pravidla

Řiďte se sami sebou

Krmná dávka není žádné dogma a individuálně se liší pes od psa, protože každé zvíře má jiný metabolismus.

„Rozhoduje i plemeno, váha a věk. Navíc každý pes má jiný režim, jinou zátěž a vyhovuje mu něco jiného. Zároveň není nutné potravu vážit na gramy a dělat si se správným množstvím velkou hlavu, jak se mnoho pejskařů domnívá,“ říká Martin Pučálka.

„Osobně jsem psům granule nikdy nevážil. Dostávají podle toho, jak vypadají a jaký mají apetit. Pokud mají chuť a nemají tendenci k nadváze, není problém jim dávat vyšší krmnou dávku. Stačí se řídit zdravým rozumem a vše určitě dobře odhadnete. Důležitější je vybrat kvalitní krmivo,“ zdůrazňuje.

Obecně lze krmnou dávku u dospělého psa stanovit jako 100 g granulí denně na 10 kg váhy psa. Pokud ale vidíte, že pejsek přibírá, tak uberte krmnou dávku a se psem choďte více ven, aby měl fyzickou aktivitu. Nadváhu u psa zjistíte jednoduše – jsou mu špatně hmatatelná žebra.

Jak často psa denně krmit?

Nejvíce záleží na věku, u dospělých psů stačí krmit dvakrát denně, u štěňat se většinou krmí třikrát čtyřikrát za den. Vše závisí na časových možnostech. Rozhodně není nějakou zásadní chybou, když se i štěně krmí dvakrát denně.

Na standartní krmení by se u štěněte mělo přecházet od šesti měsíců.

„Důležité je také u psů nezapomínat dodržovat před a po krmení klidový režim (minimálně 30 minut), aby se předešlo žaludečním problémům v závažných případech například i nebezpečné torzi žaludku,“ dodává Martin Pučálka.

ztu, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Jak má vypadat správná denní krmná dávka u psa

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci