Nastydnout může i pes, pozor na psincový kašel

13.3.2020 00:00   |   Zvířata
Bojujeme s koronavirem a pejskaře nepochybně napadne, zda se jeho miláček nemůže nakazit také. Zatím není jednoznačná odpověď. I když v Hongkongu jsou neblahé zprávě na stopě... Patrně ano, slabé příznaky už u některých psů zaznamenali a několik jich muselo do karantény...

kašel pes

Ale nemusí dojít hned na koronavirus, úplně stačí naše obyčejná chřipka. Nachlazení či chřipky mohou pěkně potrápit nejen nás, ale i naše pejsky. Nebezpečný je pro ně především psincový kašel.

Jak nachlazení u pejska poznáme? Velmi snadno, stejně jako člověk kašle, kýchá, teče mu z nosu i očí, ztrácí energii, nejí a je apatický.

Nejvíce se nachlazení projevuje tzv. psincovým kašlem, ten je jako klasická chřipka kapénkovou infekcí, takže si ji pejsci přenáší mezi sebou: olíznutím, očicháním nebo i s kontaktem místa, kde nemocný pejsek vykonal potřebu.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Chřipku může dostat i váš pes či kočka
Chybami při krmení miláčkům ubližujeme
Teriéři, mopsi a knírači trpí nejvíc

Nemoc se též často přenáší na hromadných akcí a výstavách. Je-li váš pes nemocný, tak ho rozhodně mějte na vodítku a snažte se zabránit vzájemné interakci zvířat. 

S horečkou k veterináři

Psincový kašel se samozřejmě projevuje především kašláním, které často zní, jakoby pejskovi něco zaskočilo nebo se něčím dávil.

Pokud je pes nemocný delší dobu, má opravdu dlouhé záchvaty kašle a připojila se také horečka, je dobré zajít k veterináři, který nasadí antibiotika. Zanedbané nachlazení může přejít i v zápal plic nebo zánět průdušek.

Pokud ale průběh nemoci není příliš závažný, je dobré nechávat pejska v klidu v teple domova, chodit s ním na krátké procházky pouze k vykonání potřeby a je důležité ho mít na vodítku.

Doma by měl mít pelíšek na teplém místě a nedávat mu příliš ledovou vodu do misky. To by se mělo dodržovat po celý rok. Příliš ledová voda může pejskovi způsobit nachlazení.

Vitamín C prospívá

Je dobré během nemoci pejskům podávat více vitamínu C a podpořit tak jejich imunitu. Vyrábějí se i speciální sirupy vhodné pro psy s nachlazením.

 

„Vhodný je například jitrocelový nebo echinaceový sirup. Při nachlazení je vynikající také heřmánek. Pokud má například pejsek rýmu, dejte mu do pelíšku pár kapek heřmánkové tinktury,“ říká Martin Pučálka, odborník na výživu psů.

V rámci prevence by měl pejsek dostávat celoročně kvalitní stravu a dbát byste měli také na to, aby pejsek neměl přebytečná kila navíc. Tělo tlustších pejsků má horší obranyschopnost.

Bylinky pomáhají

Pokud má pejsek tendenci k nadváze, zkuste vyměnit granule pro dospělé psy za produkt s označením light. Spousta značek obsahuje light granule ve své produktové řadě.

„Na psí imunitu jsou vhodné také bylinky. Vhodnou formou jsou například holistické granule, které obsahují bylinky pro podporu imunitního systému,“ dodává  Martin Pučálka. 

Bylinkami také můžete pejskovi krmení posypat. Ideální je bazalka, především při psincovém kašli. Šípek obecný zase obsahuje spoustu vitamínu A a C. Má-li pejsek střevní potíže, pak mu dejte do krmení trochu oregana.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Nastydnout může i pes, pozor na psincový kašel

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci