Rakovina prsou postihuje i mladé ženy a muže

28.1.2020 00:00   |   Zdraví a krása
Preventivní vyšetření prsu by mělo být samozřejmostí pro každou ženu. Riziko karcinomu prsu se zdaleka netýká jen žen ve skupině nad 45 let, ale postihuje i ženy mladší. A dokonce ohrožuje i muže.

rakovina

„Screeningem prsu u žen nad 45 let se prokáže nádor v nehmatném stadiu asi u 5 a více žen z 1000 vyšetřovaných. Některá pracoviště uvádí dokonce výskyt u 11 pacientech z 1000,“ poukazuje na celorepublikové statistiky sonografistka MUDr. Eva Hledíková z Perfect Clinic.

Statistiky dokládají, že výskyt zhoubného nádoru roste s věkem. U žen nad 45 let se počty nádoru prsu v populaci zvyšují, ale zvyšuje se současně počet záchytu v 1. stádiu, tedy vyléčitelném. Snižuje se úmrtnost a zvyšuje se tak počet úplných vyléčení.

Ovšem i v mladší generaci (20 –  40 let ) přibývá více pacientek: „U mladých žen se absolutní počty nádoru prsu zvyšují jen o desítky, tedy málo. Nicméně tím, že standardně plošně nejsou nijak vyšetřované, přichází často až v pozdním stadiu k prvnímu vyšetření,“ upozorňuje mamoložka Renáta Kalajová.

Mužům doporučují genetické vyšetření

I muži mohou onemocnět rakovinou prsu, jedná se ale o diagnózu vzácnou. Ročně je hlášeno okolo 40 případů tohoto onemocnění u mužů k 5800 případů rakoviny prsu u žen.

Rakovina prsu u mužů se projevuje bulkou pod bradavkou nebo u dvorce. Dochází ke vtažení nebo deformaci bradavky.

„Muži často přichází již s pokročilým prsním nádorem ve formě kožního vředu. Rakovina u mužů se léčí stejně jako u žen operací s následnou onkologickou léčbou. Muži s rakovinou prsu by měli být vyšetřeni i geneticky,“ říká MUDr. Renata Kalajová.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Mnoho žen zanedbává prevenci proti rakovině
Preventivní vyšetření prsou
Kojení chrání maminky před rakovinou

„U mužů je důležité, pokud prsní nádor měla jejich matka, nechat se také geneticky vyšetřit, protože gen, který může za vznik rakoviny prsu nejen u žen, ale i mužů, je z poloviny dědičný bez rozdílu pohlaví,“ doporučuje mamoložka.

Uvažujete o zvětšení prsou?

Nejčastější estetickou operací u nás je zvětšení poprsí nebo jejich modelace. Před samotným operačním zásahem by si ale každá žena měla zajít na preventivní mamologickou, prohlídku prsou, jejíž součástí je i sonografie. Ta kromě jiných změn v tkáni odhalí přítomnost karcinomu či vyšší riziko jeho vzniku.

Primárním cílem preventivního předoperačního vyšetření je odhalit všechny nemocné pacientky.  A přestože výsledek mamologického vyšetření není pro zvětšení či modelaci prsou povinné předložit, měli by se o to snažit nejen lékaři, ale především ženy samy.

„Plastický chirurg musí mít jistotu, že dává implantát do zdravého prsu a provádí mamaplastiku (modelaci) zdravého prsu,“ říká plastický chirurg MUDr. Roman Kufa.

„Pacientka tak nepodstoupí de facto zbytečnou plastiku a má větší pravděpodobnost vyléčení z rakoviny prsu, jestliže se nádor zjistí v nehmatném stadiu, a zároveň se tak předejde šíření maligního nádoru, které může operace v neodhaleném nemocném prsu nastartovat, “ dodává chirurg.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Rakovina prsou postihuje i mladé ženy a muže

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci