Brýle zdarma už od pojišťovny nedostanete

1.1.2020 00:00   |   Zdraví a krása
V létě 2019 skončily příspěvky na brýle od pojišťoven pro pacienty starší 14 let. Časy, kdy jste mohli ušetřit za pořízení brýlí tzv. na pojišťovnu jsou pryč.

brýle

I když pojišťovny hradily jen nejlevnější dioptrická skla a brýlové obruby, ale v případě, že využíváte brýle sporadicky a nepotřebujete v nich “honit parádu”, se ušetřené peníze určitě hodily.

Odborníci se obávají, že konec příspěvků na brýle způsobí mimo jiné i pokles pravidelných kontrol. Pro získání příspěvku bylo nutné navštívit očního lékaře, který poukaz platný na měsíc vystavil. Lidé teď zřejmě častěji zamíří pro brýle přímo do optiky.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Oční jóga zabrání tzv. kancelářskému oku
Oprava víček není jen pro krásu
Když má dítě problém, nejsou za tím oči?

„Vynechávání pravidelných prohlídek na očním může být velmi nebezpečné,“ varuje MUDr. Lucie Valešová, primářka pražské DuoVize. Například zelený zákal se začíná objevovat u stále mladších lidí. Glaukom probíhá častokrát zcela bez příznaků -nemusí být tak včas odhalen a může skončit i slepotou.

Na bezplatnou preventivní prohlídku u očního lékaře má právo i nadále každý.

Kolik pojišťovny ušetří?

Podle ministerstva zdravotnictví zrušením příspěvků pojišťovny ušetří několik set milionů korun, brýle u nás používá více než polovina obyvatelstva. U pacientů se silnějšími dioptriemi nebo s různými typy očních vad příspěvek v minulosti činil i několik stovek korun.

Do konce července 2019 měli dospělí nárok na úhradu kompletních brýlí z veřejného zdravotního pojištění jednou za tři roky, pokud se jim oční vada neměnila.

Optiky, které měly smlouvu se zdravotní pojišťovnou musely mít dostupné i základní brýlové obruby bez doplatku. Pokud jste si z nabídky obroučků zdarma nevybrali, pojišťovna vám přispěla alespoň 150 Kč a zcela uhradila obyčejné skleněné čočky.

„Uspořenou částku je rozumnější investovat do úhrad jiných zdravotnických prostředků pro pacienty s větším zdravotním problémem,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Jedná se podle ní například o dětské pacienty, kterým je nově hrazeno třeba oboustranné sluchadlo místo jednoho, nebo senzor na kontinuální měření glykemie.

Tyto zdravotní pomůcky jsou ovšem dražší, a tak pojišťovny zaplatí podstatně více. A vlastně neušetří vůbec nic. Předpokládaný letošní nárůst výdajů je podle ministerstva zdravotnictví o 700 milionů korun více než loni.

A kolik vy zaplatíte?

Cenová škála brýlí je opravdu široká a každému brýle vydrží jinak dlouho. Průměrná životnost brýlí je okolo jednoho roku.

Nejnižší cena obrub se pohybuje okolo 600 Kč, u skel je to necelých 700 korun. Celkově tedy roční nošení brýlí vyjde orientačně na 1 300 Kč. Ale to pouze v případě, že vám stačí obyčejné brýlové obruby a nejzákladnější skla.

Pokud často řídíte nebo brýle potřebujete pro práci na počítači, je lepší na dioptrických sklech nešetřit a připlatit si alespoň za antireflexní vrstvu, když ne rovnou za brýle s filtrem modrého světla.

Antireflexní brýlové čočky se v případě, že máte více dioptrii a nechcete mít na očích lidově řečeno popelníky, pohybují okolo 1300 Kč a více. To vše samozřejmě zvyšuje cenu brýlí a vaše náklady na ně.

Brýle s antireflexními skly (na obrázku ty horní) vás tedy vyjdou minimálně na 1900 Kč. V případě, že budete brýle pořizovat každý rok, utratíte během dvaceti let zhruba 40 000 korun.

Operace očí se vyplatí

Při těchto cenách vyvstává otázka, zda se vlastně vyplatí brýle nosit. Vysoce kvalitní laserová refrakční operace včetně předoperační i pooperační péče a doživotní záruky se dá pořídit za 40 000 korun za obě oči.

„Zákrok je ambulantní, pacient stráví na operačním sále asi dvacet minut a prakticky hned se vrací do normálního života“, popisuje zákrok Lucie Valešová, primářka pražské Oční kliniky Duovize.

Když počáteční velké vstupní náklady rozložíme do deseti let, zaplatíte měsíčně zhruba 333 Kč. Při přepočítání na dvacet let vychází náklady na operaci na 5,48 Kč za den. Oční kliniky DuoVize a NeoVize nabízí i možnost operaci splácet.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Brýle zdarma už od pojišťovny nedostanete

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci