Začíná škola: Víte, čím podpořit dětskou imunitu?

20.8.2019 00:00   |   Děti
Děti čeká návrat do školek či školních lavic a s příchodem do dětského kolektivu dostane imunitní systém dětí pořádně zabrat. Poradíme vám, jak na to, aby váš malý školák hned v září neulehl s nemocí.

děti imunita

V tomto období je vhodné zvolit pár preventivních kroků. Jak můžete snadno posílit imunitu svých dětí, radí lékárnice Ivana Lánová z lékáren BENU. 

Vitaminy nastartují imunitu

Právě září je vhodným obdobím pro posilování imunity. Ideální je začít podávat přípravky na imunitu od podzimu do jara, tj. při zařazení dítěte do kolektivu a v rizikovém období při zvýšeném výskytu onemocnění.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Rýmička, nebo vážná nemoc?
Lektvary proti nachlazení, kašli a rýmě
Mami, bolí mě ouško!

„Doba užívání jednotlivých přípravků vyplývá z jejich podstaty. U biologicky aktivních polysacharidů se doporučuje preventivní podávání minimálně 2 až 3 měsíce, ale i déle, tj. až 6 měsíců. Homeopatika lze podávat zcela bez omezení. V případě akutního onemocnění se dávky těchto přípravků zvyšují. Se vším vám ochotně poradí lékárník,“ říká Ivana Lánová.

Čas od času přidejte vitaminy a minerály v podobě doplňků stravy. Při akutních onemocněních zařaďte přípravky se zinkem, z vitaminů doplňujte především vitamin C.

S příchodem podzimu a sychravého počasí bývá organismus unavenější, chybí mu dostatek slunce, je náchylnější k nemocem. Proto je třeba doplnit vitamin D, který si jinak bereme přirozeně právě ze slunečního záření.

Vhodná jsou také homeopatika, která mohou užívat všechny věkové kategorie bez omezení. Nemají žádné nežádoucí vedlejší účinky a nevykazují interakce s dalšími léky. Mohou tedy sloužit i jako doplněk ke klasické léčbě.

Správná životospráva – půl zdraví

Dobré fungování dětského imunitního systému v první řadě podpoříte správnou životosprávou. Ta zahrnuje dostatečný pitný režim a vyváženou stravu s omezením tuků, koření a cukrů. V jídelníčku by rozhodně neměly chybět ovoce a zelenina.

Nezapomínejte ani na přiměřenou pohybovou aktivitu dítěte, kvalitní spánek, pobyt na čerstvém vzduchu a důkladnou hygienu. Do jídelníčku zařaďte také esenciální mastné kyseliny, které si organismus není schopen vyrobit sám. Zabraňují vzniku dlouhodobého zánětu a tlumí alergické reakce.

Pokud už na dítě něco „leze“ a jeho imunita je oslabená, zařaďte látky rostlinného původu.

„Vhodné jsou především extrakty z echinacey neboli třapatky, které se obvykle podávají od vypuknutí prvních příznaků onemocnění až po dobu 8 týdnů. Pro podporu a posílení je dobré nasadit probiotika či prebiotika. Ta podporují osídlení střeva přirozeným mikrobiomem, což je velmi důležité právě pro náš imunitní systém,“ vyjmenovává lékárnice.

Pro aktivaci imunitního systému nebo při nedostatečném příjmu potravy (hladovění), pořiďte v lékárně nukleotidy, které jsou základním stavebním kamenem DNA a RNA a jsou nezbytné pro tvorbu bílkovin.

V případě, že je imunita dítěte narušena dlouhodobě, může vám lékař předepsat tzv. bakteriální lyzáty. Ty obsahují malé množství bakterií, které samy nemoc nevyvolají, avšak dokážou v těle vytvořit protilátky. Fungují jako očkování, ale podávají se ve formě tabletek nebo pastilek.

orz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Začíná škola: Víte, čím podpořit dětskou imunitu?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci