Jak u batolete docílit správného stravování

29.5.2019 00:00   |   Děti
Z novorozeněte se brzy stává kojenec a stejně tak rychle kojenec dospívá a míří do období roztomilého batolení. V této fázi je dobré dítě pomalu učit, že mateřské mléko tu není jediným zdrojem příjmu potravy.

děti

Může se však stát, že přechod od kojení nebude příjemný pro miminko, ani pro maminku. Jak tedy docílit co nejsnadnějšího přechodu k pevnější stravě, a jaké potraviny jsou v tomto období pro vaše dítě ty nevhodnější?

Začněte příkrmy

Pokud chcete mít přirozenější a snazší přechod na pevnější stravu, začněte s příkrmy už při kojení, nejlépe kolem 6. měsíce věku dítěte. Po úplném odstavení byste měli myslet na to, aby miminko mělo všechny potřebné a komplexní vitamíny, které mělo i z mateřského mléka.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Příkrmy – kdy začít? Čtvrtý měsíc?
Pomozte vývoji mozku vašeho batolete
Jak si poradit s dětskou nespavostí

Většina maminek začíná se zeleninovými příkrmy, protože jsou lehce stravitelné a jsou bohaté na pro tělo důležité prvky jako je vápník, fosfor, želeno nebo zinek. Všeobecně se nejlépe začíná na rozvařené a rozmixované mrkvi, brokolici nebo dýni.

Pečivo ano, cukr a sůl ne

Teprve až pak, když si děťátko zvykne, že jídlo vlastně může chutnat i jinak, než bylo zvyklé z mateřského mléka, a uvidíte, že nemá s příkrmy žádný problém, můžete do jídelníčku přidat pevnější a tvrdší potraviny jako je třeba pečivo.

Ideální snídaní pak může být namazaný chléb s tvarohovým sýrem a dětskou šunkou, samozřejmě nakrájený na malé kostičky. S mléčnou stravou však dále pokračujte, jelikož mléko a mléčné výrobky jsou důležité pro pevnou a zdravou kostru. Na minimum omezte sladké a slané, a kořeněné jídlo je v tomhle případě naprosto tabu.

Neopomínejte správnou hydrataci

Dosud bylo miminko zvyklé, že si z maminčina prsu nasytí bříško a zároveň uhasí žízeň, proto nezapomeňte na jeho řádný pitný režim. Nejvhodnější by bylo začít na vodě, ale je jasné, že mnoho dětí tuto variantu zprvu odmítá.

Začít můžete se slabým nekořeněným čajem, vhodným pro ty nejmenší. Pozor však na černý čaj, v malém množství je neškodný, ale ve velkých dávkách může dítě spíše dehydratovat.  V žádném případě nesklouzněte k přeslazeným limonádám a jiným slazeným nápojům.

Z čeho pít

Pečlivě si vyberte i lahvičku, ze které bude pít. Dítě bylo dosud zvyklé, že když má hlad nebo žízeň musí sát. Zkuste lahvičku, která mu tento pocit bude připomínat. Skvělým pomocníkem při přechodu z kojení, může být například učící lahvička NUK Nature Sense.

Tvarem totiž připomíná sání z prsu, a navíc má antikolikový ventil, který poskytne nepřerušovaný přirozený tok a děťátko pak nepolyká vzduch navíc, což může mnohdy způsobovat bolesti bříška. Navíc má jemné barvy a roztomilý design se zvířátky, který děti prostě baví.

Nespěchejte

To, že momentálně vám dítě nejí nějaké druhy zeleniny ještě neznamená, že je nikdy v životě nepozře. Sami dobře víme, že k tomu, co nám bylo v dětství nuceno, máme těžký odpor i nyní v dospělosti, a velmi trvá, než se k něčemu takovému znova projíme, jestli vůbec.

Proto opravdu nespěchejte, hodně vysvětlujte, hrajte s ním hry a nechte ho všechny chutě postupně objevovat. Nezapomeňte mu jít příkladem, protože k vám dítě vzhlíží nejvíce. Pokud uvidí, že vy si zeleninu nebo maso užíváte s potěšením, třeba vás rádo napodobí.

Jestli ne, nedělejte si hlavu, každé dítě a vlastně i každý člověk má své vlastní načasování.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Jak u batolete docílit správného stravování

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci