Obklopte se muškáty: Deset nejdůležitějších rad

20.2.2019 00:00   |   Bydlení
Zima o sobě určitě ještě dá vědět, ale "kytičkáře" už svrbí dlaně. Vědí, že právě začátek jara je obdobím pro zasazení nebo přesazení prvních květin do truhlíků či pro jejich případné přesazení. Asi nejpopulárnější jsou pelargonie, čili muškáty. Poradíme vám, jak na ně.

muškáty

Při shánění všeho potřebného nám březen uteče jak voda a v dubnu už nastává ideální čas pro vysazování rostlin na balkony, terasy či za okna do truhlíků.

S balkonovou květinovou výzdobou si především spojujeme muškáty, které jsou oblíbené díky své nenáročnosti a maximálnímu estetickému efektu, který potěší nejedno oko kolemjdoucích.

Do čeho květiny vysazovat?

Pro balkony, terasy a parapety jsou nejvhodnější nádobou pro výsadbu muškátů truhlíky či květináče. Výběr je opravdu veliký a volit můžeme z různých materiálů, velikostí či barev. Na výběr jsou i samozavlažovací varianty truhlíků, které vám v mnohém usnadní péči o květiny.

Celý fór spočívá ve dvojitém dně, které poskytuje prostor pro zásobárnu vody. Květiny během parných dnů spotřebují velké množství vody, což by znamenalo, že se k jednomu truhlíku musíte opakovaně vracet.

Se samozvlažovacími truhlíky vám stačí nalít dostatek vody do jeho zásobníku a květiny si budou vlhkost odebírat samy, díky speciálním knotům. V případě deštivého počasí se nicméně nemusíte bát, že květiny budou stát ve vodě. Kvalitní truhlíky jsou opatřeny přepadem, který nadbytek vody odvádí pryč.

Samozavlažovací truhlíky nejsou avšak ideální pro všechny druhy muškátů – některé mají rádi sušší zeminu než stále vlhký substrát. Frekvence dolévání vody záleží na počasí, světové orientaci truhlíku a v neposlední řadě na velikosti rostlin.

Jakou zeminu?

Kvalitní substrát je základem pro úspěšné pěstování jakýchkoliv rostlin, muškáty nevyjímaje. Pro domácí pěstování jsou nejvhodnější speciální substráty, které jsou určeny přímo pro pěstování kvetoucích balkonových rostlin či přímo pro muškáty.

Substrát by měl obsahovat rašelinu, písek a pařeništní zeminu s přídavkem rozpustného hnojiva, které zajistí nezbytné živiny v první fázi po výsadbě, většinou však na celou sezónu až po dobu 6 měsíců. V zemině se rovněž nacházejí částečky perlitu nebo granulovaného polystyrenu, které slouží ke kvalitnějšímu provzdušnění substrátu.

Při případné výměně starého substrátu za nový nesmíme zapomenout na přimíchání granulovaného hnojiva.

10 základních pravidel

 1. Nároky muškátů se různí druh od druhu, můžeme mít totiž převislé, vzpřímené, velkokvěté či například anglické muškáty
 2. Některé kvetou již v květnu, přičemž jejich vegetační období končí s příchodem prvních zimních mrazů
 3. Ideální je si muškáty předpěstovat v teple domova a na venkovní stanoviště je umístit až po 15. květnu, kdy již nehrozí nebezpečí ranních mrazíků
 4. Muškáty jsou světlomilné a teplomilné rostliny, které však dobře snášejí i přechodné zastínění. Ideální umístění s ohledem na světové strany je na jih, jihovýchod či případně na jihozápad
 5. Počet rostlin vysazených v truhlíku se různí podle jejich velikosti. Do klasického truhlíku 50 až 60cm se dává 5 až 7 rostlin, stylem cik-cak, aby se truhlík co nejrychleji zaplnil.
 6. Díky svému původu umějí muškáty dobře hospodařit s vodou, kdy i v plné vegetaci snášejí přestávky v zálivce. Ideální je zálivku provádět v ranních či podvečerních časech, kdy slunce příliš nežhne
 7. Nejvhodnější je vysazovat rostliny do speciálního substrátu na pelargonie, který je obohacen o perlit (provzdušňuje) a bentonit, bohatý na jílové nerosty.
 8. Substrát na pelargonie začneme přihnojovat po 6 týdnech od výsadby
 9. Pokud jsme nepoužili speciální substrát, je nutné dodávat muškátům veškeré komplexní muškátové látky v podobě roztoku. Aplikace je snadná – 1 víčko (15 ml) na 1 litr zálivky.
 10. Rostlinám pravidelně odstraňujeme odumřelé a neduživé části, které je zbytečně vysilují

Může vás zajímat

Goji pro zdraví a dlouhověkost
I malá zahrádka umí udělat velkou radost
Živý plot – krásné tipy pro inspiraci

Výsadba muškátů

Co si připravit?

 • zahradnická lopatka
 • truhlík/květináč (nejlépe samozavlažovací s vodním měřičem)
 • drenážní vrstvu (nebo květináč či truhlík s odtokovým systémem na dně)
 • sazeničky na výsadbu
 • substrát
 • tekuté hnojivo
 • konev
 • pracovní oblečení (především ochranné rukavice)

Naplnění truhlíku by mělo vždy předcházet vystlání drenážní vrstvou, která slouží k odvodu přebytečné vody. Jako drenáž se používá hrubší písek nebo keramzit, které vysypeme minimálně do výšky dvou centimetrů. Použít také můžeme truhlík nebo květináč, který má na svém dně umělý systém pro odvod vody. Teprve poté přijde na řadu substrát, který vysypeme do jedné třetiny nádoby.

Předpěstované nebo zakoupené rostlinky v květináčích opatrně vyklepneme tak, abychom co nejméně porušili kořenový bal.

Sazeničky umístíme na první třetinu substrátu (rostliny sázíme přibližně na dlaň od sebe.)

Kolem rozmístěných sazeniček dosypeme zbytek zeminy.

Substrát okolo květin jemně ale důsledně přitiskneme.

Aby vaše květiny zůstaly v dobré kondici, je nutné pravidelně hnojit. Voda na zalévání s tekutým hnojivem je ideálním pomocníkem. Ale pozor, neměla by se dostat na listy, které by se při dopadu slunečních paprsků mohly spálit.

Hned po přesazení rostliny řádně zalijeme a umístíme zatím do stínu, kde jim necháme čas na zakořenění. V prvním týdnu je rozumné čerstvě vysazené rostliny zlehka otužovat, než je přemístíme na finální stanoviště. Některé květiny by teplotní šok nemusely přežít.

ozt, ŽenyproŽeny.cz
Foto OBI a archiv

Přečtěte si také


Diskuse: Obklopte se muškáty: Deset nejdůležitějších rad

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci