Největší zrada na nás čeká v kuchyních!

7.9.2018 00:00   |   Bydlení
Čisté prostředí je základem zdravé domácnosti. Existuje však mnoho míst, na která při úklidu někdy zapomínáme a přitom jsou rájem bakterií. Například na kuchyň, kde připravujeme a konzumujeme jídlo. Některé z bakterií mohou být životu nebezpečné.

špína, úklid

Mezinárodní studie bakterií v domácnostech odhalila, že nejvíce se jich nenachází v koupelně, jak by mnozí předpokládali, ale v kuchyni. Nejčastěji se zde vyskytují koliformní bakterie, mezi které patří i Salmonella a E.Coli. Ty mohou způsobit vážná onemocnění.

Vědci je našli na více než 75 % houbiček a utěrek na nádobí, které navíc skoro v devíti domácnostech z deseti obsahovaly i kvasinky a plísně. Dále ve skoro polovině kuchyňských dřezů, třetině kuchyňských linek a pětině krájecích prkének.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Úklid je boj na mnoha frontách
Jak často uklízet? Aby bylo doma dobře!
Jak na rychlý vánoční úklid

Důležité je také pravidelně čistit zásobník na kávu v kávovaru, plísně a kvasinky v něm mělo polovina domácností. V koupelně jsou riziková místa dvě, studie odhalila bakterie na třetině držáků na kartáčky a na každém desátém kohoutku.

Každý máme osobní špínu

V každé místnosti domácnosti najdeme bakterie, které jsou zcela unikátní. Naše tělo vylučuje bakterie odlupováním částeček kůže nebo třeba i zívnutím. Doma, ale například i v hotelovém pokoji, takto zanecháváme naší biologickou stopu.

Mikrobiologická studie uveřejněná v časopisu Science uvedla, že pokud se přestěhujete do nového bydlení, během necelých 24 hodin bude z pohledu mikroskopických bakterií vypadat jako to staré. S nadsázkou tedy můžeme říci, že si s sebou v životě nosíme svou osobní špínu.

Nepřezouváte se? Trpí vaše zdraví!

Všichni si jistě pamatujeme časy, kdy jsme byli nuceni ve škole nosit přezůvky. Ve většině amerických filmů a seriálů se postavy nepřezouvají, ve venkovních botách si lehnou na pohovku k televizi i do postele. Pokud však chodíte doma ve venkovních botách, roznášíte po podlahách a kobercích statisíce bakterií.

Některé z nich jsou zdraví škodlivé a mohou způsobit nebezpečné infekce. Experti tedy důrazně doporučují přezouvat se do domácí obuvi, která je navíc častokrát pohodlnější.

Bakterie z ulice si do domácnosti nenosíme pouze na svých botách, přenáší je na tlapkách i naši mazlíčci. Proto by majitelé neměli zapomínat svým chlupatým ratolestem po příchodu domů tlapky umýt.

Prach jako zdroj všeho

S prachem bojuje většina domácností pomocí klasického či robotického vysavače. Je zdrojem alergenů a usazuje se na každém povrchu jakékoliv struktury. Najdeme ho na nábytku, podlaze i v kobercích.

Při víření způsobeném průvanem, vysáváním, nebo i pohybem osob v místnosti, se dostává do ovzduší a můžeme ho vdechnout do plic. Částice způsobující alergie jsou bakterie, plísně, chlupy domácích zvířat a zejména roztoči a jejich exkrementy.

Pokud k úklidu prachu používáte robotický vysavač, pak si jen přiděláváte práci a ohrožujete své zdraví. Prach a alergeny nevysajete, ale jen rozvíříte, čímž je snáze vdechnete. Protože robotický vysavač má malý zásobník, je třeba jej po každém vysávání čistit, a tak přijdete do styku s prachem a alergeny v něm obsaženými.

Nabízí se centrálek

Podobný problém vzniká i při použití klasických vysavačů, které pro vysátí prachu vytvářejí tah vzduchu, který opět spolu s nevysátými nečistotami a alergeny vypouštějí do vysávané místnosti.

„Nejúčinnějším a nejzdravějším způsobem vysávání je podle odborníků centrální vysávání, které odvádí všechny nečistoty ihned zcela mimo vysávané místnosti, a navíc dosud nevysátý prach v místnosti nevíří. A dnes už není problém instalovat centrální vysávání ani do bytu,“ uzavírá odborník na čistý domov Jiří Najman z firmy Newag.

Centrální umístění jednotky mimo uklízené místnosti zaručuje akustickou pohodu během úklidu a navíc manipulace s lehkou ohebnou hadicí bez vlastního přístroje zpříjemňuje a zjednodušuje úklid. Přístroje (tedy bez montáže) jsou podle výkonu a značky pro domácnosti k mání od 15 do 25 tisíc korun.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Největší zrada na nás čeká v kuchyních!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci