Zhojení ran jak ve sci-fi? To umí rázová vlna!

8.6.2018 00:00   |   Zdraví a krása
Popáleniny, vředy, řezné rány nebo odřeniny umí vyléčit rázová vlna, metoda, jež trochu připomíná zázračné postupy z filmů o budoucích generacích.

rázová vlna

Jde ale o horkou současnost. Tam, kde jiné metody selhaly, léčí a urychluje hojení s úspěšností přes 75 procent.

Pokud se rána hojí pomalu a defekt se prohlubuje, je nejúčinnější léčbou současnosti terapie takzvanou planární rázovou vlnou. Využití planární rázové vlny, která je variantou rázové vlny s elektromagnetickým generátorem rázu, zkracuje dobu hojení ran a kožních vředů a zvyšuje šanci na jejich úplné zhojení.

Jak funguje planární rázová vlna?

Vysokoenergetické tlakové vlny se při aplikaci soustředí na postižené místo a pronikají hluboko do tkáně. V místě dopadu rázové vlny dochází k významnému zrychlení biochemických procesů, a tím i opravě porušené tkáně.

Desítky ošetřených denně

Ve FYZIOklinice ošetří rázovou vlnou desítky pacientů denně, nejčastěji s kalcifikáty ve šlaše svalu, bolestí šlach (entezopatie), svalů a natržením svalových vláken.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Když vás trápí ucpané póry a černé tečky
I kosmetika musí mít datum spotřeby
Hlavně nevyschnout. Víme, jak na to!

Vedle chronických ran a svalových bolestí se v létě hojně přidávají také akutní sportovní úrazy. „Pro každou diagnózu je vhodný jiný typ rázové vlny,“ říká ředitel FYZIOkliniky Zdeněk Bílek.

„Jeden pomáhá při bolestech zad, urychluje léčbu zánětů měkkých tkání, jiný účinně hojí řezné a mokvající rány, zlomeniny nebo pomáhá i při některých neurologických diagnózách,“ vysvětluje ředitel.

„Naší unikátní metodou je kombinace rázových vln a manuální fyzioterapie, což přináší vyšší a rychlejší efekt léčby. Propojení fyzioterapie a technologie rázových vln nám umožnilo změnit dosavadní přístup k pooperační rehabilitaci a minimalizovat dobu rekonvalescence,“ popsal Zdeněk Bílek.

Tři typy rázových vln 

Existují tři typy vysokoenergetických rázových vln, které se liší intenzitou průniku energie rázu do tkáně. Každý typ je vhodný pro aplikaci na jiná zranění:

  • radiální rázová vlna - akutní blokády páteře a žeber
  • fokusovaná rázová vlna – bolesti kloubů, vazů, záněty šlach, patní ostruha, zamrzlé rameno atd.
  • planární rázová vlna - nehojící se rány, jako bércové vředy, dekubity; popáleniny; léčba erekce atd.

Desetinásobné urychlení

Podle praktických zkušeností vedoucí fyzioterapeutky Ivy Bílkové urychlila metoda rázové vlny účinek samotné fyzioterapie až desetinásobně.

Lidé většinou varovné signály svého těla neřeší, zpozorní, až když je bolest významně omezuje. Akutní blokáda páteře se například dál projevuje v bolesti mezi lopatkami, ve strnulé šíji, v bolesti hlavy, hrudníku a nezřídka eskaluje závratěmi a zvracením.

„Fyzioterapeutická náprava pak může trvat dva až čtyři měsíce. S terapií rázovou vlnou se pacient zbaví bolesti do tří dnů,“ porovnala Bílková.

Na vředy i erekci

S planární rázovou vlnou pracují  fyzioterapeuti FYZIOkliniky od roku 2017. Ta má velký význam především při hojení bércových vředů či diabetických gangrén, ovšem s úspěchem se využívá také k léčbě erektilních dysfunkcí.

Chodí za nimi klienti vyčerpaní z vleklé léčby otevřených ran, i po více než roce bezvýsledné léčby. Ve více jak 90 procentech případů se  díky planární rázové vlně podaří podnítit tkáň do závěrečné fáze hojení nejpozději do tří měsíců.

„Dovolím si proto tvrdit, že při současném dodržování souvisejících režimových opatření je planární rázová vlna jedním z nejúčinnějších stimulátorů hojivého procesu současnosti,“ míní Iva Bílková.

Bez lokální anestezie

Na rozdíl od jiných způsobů léčby defektů měkkých tkání je terapie rázovou vlnou neinvazivní metodou, bez lokální anestezie. Její aplikace nemá žádné nežádoucí účinky a výsledný efekt je dlouhotrvající.

„Jednou z největších výhod rázové vlny je, že ji lze použít v součinnosti s většinou diagnóz klienta s výjimkou zhoubného nádorového onemocnění, u něhož by kvůli podstatě terapie (akcelerace růstu) došlo k nežádoucímu aktivování jak zdravých, tak nádorových buněk,“ doplnila fyzioterapeutka.

ozt, ŽenyproŽeny.cz
Foto: FYZIOklinika

Přečtěte si také


Diskuse: Zhojení ran jak ve sci-fi? To umí rázová vlna!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci