Slunce, písek, sinice i vítr mohou vážně poškodit zrak

6.6.2018 00:30   |   Zdraví a krása
Ať už vyrazíte na letní dovolenou do zahraničí, nebo do Česka, vždy byste měli mít při sobě sluneční brýle. Ostré slunce ale není jedinou nástrahou, které je zrak na dovolených vystaven.

oči, koupání slunce

Prudké sluneční záření patří mezi nejčastější vlivy, které na dovolené negativně působí na zrak. Je proto vhodné chránit si oči slunečními brýlemi s kvalitním UV filtrem. Důležité je před slunečními paprsky důsledně chránit také dětský zrak.

„Standardní UV filtr, který se dává do všech slunečních brýlí, má hodnotu 400. Ta je plně dostačující pro ochranu očí jak v Česku, tak i u moře,“ říká Karel Liška, hlavní optometrista oční kliniky Gemini.

MOŽNÁ VÁS ZAUJME

Mají vaše děti sluneční brýle? A jsou funkční?
Špatné sluneční brýle škodí více než žádné
Jen jedny sluneční brýle k ochraně očí nestačí

„Obzvláště dětské oči by měly být u moře nebo ve vysokých horách chráněny proti UV záření. Pokud si dospělý člověk nevezme sluneční brýle, není to tak nebezpečné, jako když si je nevezme dítě,“ varuje optometrista.

Záněty i zákal

Sluneční paprsky mohou způsobit nejen bolestivé záněty, ale i šedý zákal, který je možné vyléčit jen operací. Pokud jsou oči dlouhodobě vystaveny UV záření, může být poškozován povrch spojivky a rohovky.

„To může vést ke vzniku zánětu rohovky nebo spojivky, který se projevuje velmi často řezáním, pálením a zarudnutím oka a víček. Tyto stavy jsou velmi nepříjemné, bolestivé a obtěžující, i když většinou nezanechávají trvalé následky a lze je léčit očními kapkami a mastmi,“ varuje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Větší problém může nastat u alergiků, kdy záněty mohou přejít do chronické podoby.

Do slunce NE!

„Dlouhodobý pobyt na prudkém slunci může způsobit i vznik šedého zákalu a výjimečně při pohledu přímo do slunce i nevratné poškození sítnice. Proto se nikdy nedívejte přímo do slunce. Není to jen nepříjemné, ale i nebezpečné,“ dodává šéf Gemini.

Slunce ale není jediným nebezpečím pro oči. Poškodit zrak může i slaná voda, písek nebo vítr. Rovněž slaná mořská voda oči dráždí a způsobuje štípání, pálení a řezání očí. To samé platí i o prudším větru nebo zrnkách písku.

Chlór a sinice nepřítelem

„Působením větru či slané vody může dojít ke vzniku zánětu spojivek, který je nutné vždy zaléčit příslušnými kapkami,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Ani české vody ale nejsou pro lidský zrak zcela bezpečné. V koupalištích se nachází velmi často větší množství chloru, který působí negativně na povrch lidského oka. Často dochází ke štípání, pálení, řezání a vzniku zarudnutí oka. Tyto potíže mohou přerůst v zánět spojivek.

„V rybnících, kde je přírodní, a tudíž neudržovaná voda, je vhodné prostředí pro přežívání bakterií a virů, nejčastěji se tam ve větším množství pomnoží sinice. Ty mohou vyvolat záněty spojivek až rohovky, vedoucí k vážnému ohrožení zraku. Proto je dobré chránit si zrak například plaveckými nebo potápěčskými brýlemi,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

btv, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Slunce, písek, sinice i vítr mohou vážně poškodit zrak

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci